واگذاری ۱۰ هزار پتنت «LG» به یک شرکت نوپای چینی
۰۶ تیر ۱۴۰۰

واگذاری ۱۰ هزار پتنت «LG» به یک شرکت نوپای چینی

شرکت کره‌ای «LG InnoTek» که در سال ۲۰۲۰ میلادی رسماً از بازار «LED» خارج شده بود، طی توافقنامه‌ای حدود ۱۰ هزار پتنت خود را به یک شرکت نوپای چینی واگذار نمود. واگذاری این تعداد پتنت به سوژو لکین (Suzhou Lekin Semiconductor) که در ماه مارس سال جاری میلادی تأسیس شده، سؤالات زیادی را در خصوص این توافقنامه و استراتژی‌های این شرکت چینی ایجاد نموده است. برخی معتقدند که این شرکت، نه با تأکید بر بهره‌برداری از پتنت‌ها، بلکه در راستای استراتژی تملک فناوری در بازار آمریکا و سایر کشورها، اقدام به این خرید گسترده نموده است.

در فضای کسب‌وکار مدرن، دارایی‌های فکری به همان اندازه دارایی‌های فیزیکی و مالی مهم بوده و حتی در بسیاری از موارد، ارزشمندتر از آن‌ها به حساب می‌آیند. همین مسئله، سبد دارایی‌های فکری قدرتمند و فعالیت‌های گسترده در زمینه ثبت و انتشار پتنت را به یکی از مشخصه‌های شرکت‌های فناور موفق و بین‌المللی تبدیل نموده است. البته باید در نظر داشت که پیچیدگی فناوری‌ها و لزوم همکاری و تبادل فناوری بین بازیگران پیشرو هم، موجب شده تا ابزار پتنت، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. مجوزهای بهره‌برداری، یکی از مزایای جانبی سیستم پتنت بوده که امروزه به‌طور فراگیری از سوی شرکت‌های بزرگ، استارت‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها و حتی مؤسسات دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. توافق «LG InnoTek» و سوژو لکین هم، در زمره همین مبادلات فناورانه محسوب شده که به شکلی گسترده و عجیب رخ داده است.

با خروج «LG InnoTek» از بازار «LED»، دارایی‌های قابل توجه فکری و فیزیکی از این شرکت باقی مانده که به نظر می‌رسد تصمیم مدیران برای فروش و واگذاری آن‌ها جدی است. بنا بر توافق صورت گرفته، چیزی حدود ۱۰ هزار پتنت به رقیب چینی واگذار شده که طبق اسناد مرتبط با دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، ۱۹۶۸ مورد از آن‌ها، «US» پتنت‌های مرتبط با فناوری «LED» است.

با توجه به عدم انتشار هیچ‌گونه بیانیه رسمی از سوی دو شرکت، هنوز از استراتژی استارت‌آپ چینی و تصمیمش برای این سبد پتنت ارزشمند، اطلاعی در دست نیست. با این حال، ممکن است که این دارایی‌ها، برای تجارت در چین و خارج از مرزها (صدور مجوز و درآمدزایی از آن‌ها) استفاده شده و یا این‌که محصول یا محصولاتی مبتنی بر این نوآوری‌های پتنت شده تولید گردد. با توجه به این‌که شرکت کره‌ای، امکانات فراوانی برای تولید «LED» در چین و کره جنوبی داشته و هیچ یک از آن‌ها مورد توجه سوژو لکین قرار نگرفته است، استراتژی صدور مجوز و حتی استفاده جهت ثبت شکایت از ناقضین پتنت، محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

لازم به ذکر است که بر اساس رژیم حقوقی پتنت در کره جنوبی، شرکت‌ها موظف می‌باشند که بخشی از سود حاصل از فروش پتنت را با کارکنان مرتبط با این نوآوری‌ها تقسیم کنند. در همین راستا، انتظار می‌رود که «LG InnoTek»، بخشی از سود ناشی از فروش مالکیت فکری خود را با کارکنان بخش ثبت اختراع و مخترعین پتنت به اشتراک بگذارد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.