مدیریت هوشمند و ایمن مواد غذایی با استفاده از سنسورهای کنترل دما
۰۱ تیر ۱۴۰۰

مدیریت هوشمند و ایمن مواد غذایی با استفاده از سنسورهای کنترل دما

در گواهی ثبت اختراع جدید شرکت «CM Systems LLC»، سیستم نوآورانه‌ای برای مدیریت ایمنی مواد غذایی معرفی شده است. این فناوری که در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده، به شکلی کاملاً دیجیتال و با بهره‌گیری از سنسورهای هوشمند تنظیم دما، امکان رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت در مراکز غذایی و ارزیابی دقیق آن‌ها را فراهم می‌سازد. به کمک این فناوری، در مراکز خدمات غذایی، چک‌لیست‌های نظارتی به‌صورت خودکار تکمیل شده و قابلیت‌ گزارشگیری قوی و دقیق فراهم می‌باشد.

صنایع غذایی، به‌عنوان یکی از بخش‌های به شدت در حال توسعه که در ارتباط مستقیم با سلامت انسان قرار دارد، مستلزم رعایت مجموعه‌ای از شرایط و استانداردهای ایمنی و بهداشتی است. گسترش خدمات غذایی و استفاده از فناوری‌های پیشرفته در زمینه نگهداری، بسته‌بندی و حمل‌ونقل مواد غذایی، این صنعت را به یک ماراتن تنگاتنگ برای توسعه نوآوری‌های جدید مبدل ساخته است. مثال بارز این موضوع، نوآوری‌های «CM Systems»، به‌عنوان یکی از رهبران صنعت ایمنی و اتوماسیون مواد غذایی است که جهت ارزیابی وضعیت ایمنی مواد غذایی، بر استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌ای همچون اینترنت اشیاء، پرتال‌های‌ مبتنی بر وب و سنسورها متمرکز است.

محصول اصلی این شرکت که «®ComplianceMate» نام دارد، یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی است که می‌تواند سیستم‌های نظارت بر مواد غذایی و مراکز ارائه خدمات غذایی را به‌طور کامل متحول نماید. نظر به ارزش تجاری این سیستم، حفاظت از آن به صورت جدی از سوی شرکت دنبال می‌شود. در همین راستا، «CM Systems» در سال ۲۰۱۷ میلادی، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 9811788»، از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا گردید. در این پتنت، جنبه‌های مختلفی از سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی، از جمله یک پرتال برای مدیریت و گزارش‌دهی و یک دستگاه محاسبات دستی برای تکمیل چک‌لیست ارزیابی ارائه شده بود. این در حالی است که پتنت دیگر این شرکت که در سال ۲۰۱۷ میلادی به ثبت رسید و اخیراً گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 11004020» به آن اختصاص یافت، برخی جنبه‌های پیشرفته‌تر، از جمله سنسورهای هوشمند برای کنترل دما، کنترل خودکار با استفاده از یک پروب بلوتوثی و قابلیت‌های گزارشگیری قوی‌تر را توصیف می‌کند.

استیو گترائر (Steve Getraer)، مدیر ارشد این شرکت، در ارتباط با اخذ گواهی ثبت اختراع جدید اظهار داشته: «این پتنت که به رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت مرتبط است، به گسترش و تعمیق سبد مالکیت فکری ما کمک می‌کند. این موفقیت، بیانگر فداکاری و تعهد تیم ما به صنعت خدمات غذایی است. ما از توسعه مداوم دارایی‌های فکری خود خرسندیم. پتنت جدید، تعهد ما به این صنعت را برجسته‌تر نموده و موقعیت ما را به‌عنوان یک رهبر در بازار خدمات مواد غذایی، ارتقاء می‌بخشد».     

لازم به ذکر است که «®ComplianceMate»، تاکنون جوایز متعددی به خود اختصاص داده که از آن جمله، می‌توان به جایزه «German Innovation Awards» از شورای طراحی آلمان، جایزه «Kitchen Innovations® Award» از انجمن ملی رستوران‌های آمریکا و کاپ جهانی نوآوری در زمینه فناوری‌های پوشیدنی و اینترنت اشیاء اشاره نمود.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.