مدیریت هوشمند و ایمن مواد غذایی با استفاده از سنسورهای کنترل دما
۰۱ تیر ۱۴۰۰ مدیریت هوشمند و ایمن مواد غذایی با استفاده از سنسورهای کنترل دما

در گواهی ثبت اختراع جدید شرکت «CM Systems LLC»، سیستم نوآورانه‌ای برای مدیریت ایمنی مواد غذایی معرفی شده است. این فناوری که در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده، به شکلی کاملاً دیجیتال و با بهره‌گیری از سنسورهای هوشمند تنظیم دما، امکان رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت در مراکز غذایی و ارزیابی دقیق آن‌ها را فراهم می‌سازد. به کمک این فناوری، در مراکز خدمات غذایی، چک‌لیست‌های نظارتی به‌صورت خودکار تکمیل شده و قابلیت‌ گزارشگیری قوی و دقیق فراهم می‌باشد.

صنایع غذایی، به‌عنوان یکی از بخش‌های به شدت در حال توسعه که در ارتباط مستقیم با سلامت انسان قرار دارد، مستلزم رعایت مجموعه‌ای از شرایط و استانداردهای ایمنی و بهداشتی است. گسترش خدمات غذایی و استفاده از فناوری‌های پیشرفته در زمینه نگهداری، بسته‌بندی و حمل‌ونقل مواد غذایی، این صنعت را به یک ماراتن تنگاتنگ برای توسعه نوآوری‌های جدید مبدل ساخته است. مثال بارز این موضوع، نوآوری‌های «CM Systems»، به‌عنوان یکی از رهبران صنعت ایمنی و اتوماسیون مواد غذایی است که جهت ارزیابی وضعیت ایمنی مواد غذایی، بر استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌ای همچون اینترنت اشیاء، پرتال‌های‌ مبتنی بر وب و سنسورها متمرکز است.

محصول اصلی این شرکت که «®ComplianceMate» نام دارد، یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی است که می‌تواند سیستم‌های نظارت بر مواد غذایی و مراکز ارائه خدمات غذایی را به‌طور کامل متحول نماید. نظر به ارزش تجاری این سیستم، حفاظت از آن به صورت جدی از سوی شرکت دنبال می‌شود. در همین راستا، «CM Systems» در سال ۲۰۱۷ میلادی، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 9811788»، از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا گردید. در این پتنت، جنبه‌های مختلفی از سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی، از جمله یک پرتال برای مدیریت و گزارش‌دهی و یک دستگاه محاسبات دستی برای تکمیل چک‌لیست ارزیابی ارائه شده بود. این در حالی است که پتنت دیگر این شرکت که در سال ۲۰۱۷ میلادی به ثبت رسید و اخیراً گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 11004020» به آن اختصاص یافت، برخی جنبه‌های پیشرفته‌تر، از جمله سنسورهای هوشمند برای کنترل دما، کنترل خودکار با استفاده از یک پروب بلوتوثی و قابلیت‌های گزارشگیری قوی‌تر را توصیف می‌کند.

استیو گترائر (Steve Getraer)، مدیر ارشد این شرکت، در ارتباط با اخذ گواهی ثبت اختراع جدید اظهار داشته: «این پتنت که به رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت مرتبط است، به گسترش و تعمیق سبد مالکیت فکری ما کمک می‌کند. این موفقیت، بیانگر فداکاری و تعهد تیم ما به صنعت خدمات غذایی است. ما از توسعه مداوم دارایی‌های فکری خود خرسندیم. پتنت جدید، تعهد ما به این صنعت را برجسته‌تر نموده و موقعیت ما را به‌عنوان یک رهبر در بازار خدمات مواد غذایی، ارتقاء می‌بخشد».     

لازم به ذکر است که «®ComplianceMate»، تاکنون جوایز متعددی به خود اختصاص داده که از آن جمله، می‌توان به جایزه «German Innovation Awards» از شورای طراحی آلمان، جایزه «Kitchen Innovations® Award» از انجمن ملی رستوران‌های آمریکا و کاپ جهانی نوآوری در زمینه فناوری‌های پوشیدنی و اینترنت اشیاء اشاره نمود.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.