مدیریت هوشمند و ایمن مواد غذایی با استفاده از سنسورهای کنترل دما
۰۱ تیر ۱۴۰۰ مدیریت هوشمند و ایمن مواد غذایی با استفاده از سنسورهای کنترل دما

در گواهی ثبت اختراع جدید شرکت «CM Systems LLC»، سیستم نوآورانه‌ای برای مدیریت ایمنی مواد غذایی معرفی شده است. این فناوری که در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده، به شکلی کاملاً دیجیتال و با بهره‌گیری از سنسورهای هوشمند تنظیم دما، امکان رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت در مراکز غذایی و ارزیابی دقیق آن‌ها را فراهم می‌سازد. به کمک این فناوری، در مراکز خدمات غذایی، چک‌لیست‌های نظارتی به‌صورت خودکار تکمیل شده و قابلیت‌ گزارشگیری قوی و دقیق فراهم می‌باشد.

صنایع غذایی، به‌عنوان یکی از بخش‌های به شدت در حال توسعه که در ارتباط مستقیم با سلامت انسان قرار دارد، مستلزم رعایت مجموعه‌ای از شرایط و استانداردهای ایمنی و بهداشتی است. گسترش خدمات غذایی و استفاده از فناوری‌های پیشرفته در زمینه نگهداری، بسته‌بندی و حمل‌ونقل مواد غذایی، این صنعت را به یک ماراتن تنگاتنگ برای توسعه نوآوری‌های جدید مبدل ساخته است. مثال بارز این موضوع، نوآوری‌های «CM Systems»، به‌عنوان یکی از رهبران صنعت ایمنی و اتوماسیون مواد غذایی است که جهت ارزیابی وضعیت ایمنی مواد غذایی، بر استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌ای همچون اینترنت اشیاء، پرتال‌های‌ مبتنی بر وب و سنسورها متمرکز است.

محصول اصلی این شرکت که «®ComplianceMate» نام دارد، یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی است که می‌تواند سیستم‌های نظارت بر مواد غذایی و مراکز ارائه خدمات غذایی را به‌طور کامل متحول نماید. نظر به ارزش تجاری این سیستم، حفاظت از آن به صورت جدی از سوی شرکت دنبال می‌شود. در همین راستا، «CM Systems» در سال ۲۰۱۷ میلادی، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 9811788»، از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا گردید. در این پتنت، جنبه‌های مختلفی از سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی، از جمله یک پرتال برای مدیریت و گزارش‌دهی و یک دستگاه محاسبات دستی برای تکمیل چک‌لیست ارزیابی ارائه شده بود. این در حالی است که پتنت دیگر این شرکت که در سال ۲۰۱۷ میلادی به ثبت رسید و اخیراً گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 11004020» به آن اختصاص یافت، برخی جنبه‌های پیشرفته‌تر، از جمله سنسورهای هوشمند برای کنترل دما، کنترل خودکار با استفاده از یک پروب بلوتوثی و قابلیت‌های گزارشگیری قوی‌تر را توصیف می‌کند.

استیو گترائر (Steve Getraer)، مدیر ارشد این شرکت، در ارتباط با اخذ گواهی ثبت اختراع جدید اظهار داشته: «این پتنت که به رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت مرتبط است، به گسترش و تعمیق سبد مالکیت فکری ما کمک می‌کند. این موفقیت، بیانگر فداکاری و تعهد تیم ما به صنعت خدمات غذایی است. ما از توسعه مداوم دارایی‌های فکری خود خرسندیم. پتنت جدید، تعهد ما به این صنعت را برجسته‌تر نموده و موقعیت ما را به‌عنوان یک رهبر در بازار خدمات مواد غذایی، ارتقاء می‌بخشد».     

لازم به ذکر است که «®ComplianceMate»، تاکنون جوایز متعددی به خود اختصاص داده که از آن جمله، می‌توان به جایزه «German Innovation Awards» از شورای طراحی آلمان، جایزه «Kitchen Innovations® Award» از انجمن ملی رستوران‌های آمریکا و کاپ جهانی نوآوری در زمینه فناوری‌های پوشیدنی و اینترنت اشیاء اشاره نمود.

پربازدید‌ترین‌ها

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری: اقتصاد دانش‌بنیان با مالکیت فکری و دارایی‌های نامشهود توسعه می‌یابد
۳ اسفند ۱۴۰۱

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری: اقتصاد دانش‌بنیان با مالکیت فکری و دارایی‌های نامشهود توسعه می‌یابد

روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری در جمع اندیشه‌ورزان، فعالان و سیاستگذاران اقتصادی حاضر در این همایش با اشاره به اهمیت شرکت‌های کوچک و نوآور در زنجیره‌های ارزش عنوان کرد: در حلقه‌های بالایی زنجیره ارزش عمدتا شرکت های بزرگ و متکی به دارایی های فیزیکی مشهود را شاهد هستیم، اما در حلقه‌های زیرین‌تر به شرکت های کوچک به لحاظ دارایی‌های فیزیکی و متکی به دارایی‌های نامشهود می‌رسیم.

برگزاری کارگاه آموزشی تخصصی پتنت در پارک علم و فناوری استان مرکزی
۱ اسفند ۱۴۰۱

برگزاری کارگاه آموزشی تخصصی پتنت در پارک علم و فناوری استان مرکزی

در راستای توسعه و ترویج فرهنگ مالکیت فکری، حفاظت از دارایی‌هایی فکری و معرفی خدمات و حمایت‌های کانون پتنت ایران از اختراعات فناوران و شرکت‌های دانش بنیان داخل کشور، وبینار " پتنت ابزاری برای محافظت از دارایی‌های فکری" توسط کانون پتنت ایران و به میزبانی پارک علم و فناوری استان مرکزی در تاریخ 26 بهمن ماه به صورت مجازی برگزار شد.