مدیریت هوشمند و ایمن مواد غذایی با استفاده از سنسورهای کنترل دما
۰۱ تیر ۱۴۰۰

مدیریت هوشمند و ایمن مواد غذایی با استفاده از سنسورهای کنترل دما

در گواهی ثبت اختراع جدید شرکت «CM Systems LLC»، سیستم نوآورانه‌ای برای مدیریت ایمنی مواد غذایی معرفی شده است. این فناوری که در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده، به شکلی کاملاً دیجیتال و با بهره‌گیری از سنسورهای هوشمند تنظیم دما، امکان رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت در مراکز غذایی و ارزیابی دقیق آن‌ها را فراهم می‌سازد. به کمک این فناوری، در مراکز خدمات غذایی، چک‌لیست‌های نظارتی به‌صورت خودکار تکمیل شده و قابلیت‌ گزارشگیری قوی و دقیق فراهم می‌باشد.

صنایع غذایی، به‌عنوان یکی از بخش‌های به شدت در حال توسعه که در ارتباط مستقیم با سلامت انسان قرار دارد، مستلزم رعایت مجموعه‌ای از شرایط و استانداردهای ایمنی و بهداشتی است. گسترش خدمات غذایی و استفاده از فناوری‌های پیشرفته در زمینه نگهداری، بسته‌بندی و حمل‌ونقل مواد غذایی، این صنعت را به یک ماراتن تنگاتنگ برای توسعه نوآوری‌های جدید مبدل ساخته است. مثال بارز این موضوع، نوآوری‌های «CM Systems»، به‌عنوان یکی از رهبران صنعت ایمنی و اتوماسیون مواد غذایی است که جهت ارزیابی وضعیت ایمنی مواد غذایی، بر استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌ای همچون اینترنت اشیاء، پرتال‌های‌ مبتنی بر وب و سنسورها متمرکز است.

محصول اصلی این شرکت که «®ComplianceMate» نام دارد، یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی است که می‌تواند سیستم‌های نظارت بر مواد غذایی و مراکز ارائه خدمات غذایی را به‌طور کامل متحول نماید. نظر به ارزش تجاری این سیستم، حفاظت از آن به صورت جدی از سوی شرکت دنبال می‌شود. در همین راستا، «CM Systems» در سال ۲۰۱۷ میلادی، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 9811788»، از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا گردید. در این پتنت، جنبه‌های مختلفی از سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی، از جمله یک پرتال برای مدیریت و گزارش‌دهی و یک دستگاه محاسبات دستی برای تکمیل چک‌لیست ارزیابی ارائه شده بود. این در حالی است که پتنت دیگر این شرکت که در سال ۲۰۱۷ میلادی به ثبت رسید و اخیراً گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 11004020» به آن اختصاص یافت، برخی جنبه‌های پیشرفته‌تر، از جمله سنسورهای هوشمند برای کنترل دما، کنترل خودکار با استفاده از یک پروب بلوتوثی و قابلیت‌های گزارشگیری قوی‌تر را توصیف می‌کند.

استیو گترائر (Steve Getraer)، مدیر ارشد این شرکت، در ارتباط با اخذ گواهی ثبت اختراع جدید اظهار داشته: «این پتنت که به رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت مرتبط است، به گسترش و تعمیق سبد مالکیت فکری ما کمک می‌کند. این موفقیت، بیانگر فداکاری و تعهد تیم ما به صنعت خدمات غذایی است. ما از توسعه مداوم دارایی‌های فکری خود خرسندیم. پتنت جدید، تعهد ما به این صنعت را برجسته‌تر نموده و موقعیت ما را به‌عنوان یک رهبر در بازار خدمات مواد غذایی، ارتقاء می‌بخشد».     

لازم به ذکر است که «®ComplianceMate»، تاکنون جوایز متعددی به خود اختصاص داده که از آن جمله، می‌توان به جایزه «German Innovation Awards» از شورای طراحی آلمان، جایزه «Kitchen Innovations® Award» از انجمن ملی رستوران‌های آمریکا و کاپ جهانی نوآوری در زمینه فناوری‌های پوشیدنی و اینترنت اشیاء اشاره نمود.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.