اختراع یک دانشجوی پرستاری برای کاهش ضایعات دستکش‌های یک بار مصرف
۰۲ تیر ۱۴۰۰ اختراع یک دانشجوی پرستاری برای کاهش ضایعات دستکش‌های یک بار مصرف

یک دانشجوی پرستاری، جعبه‌ای استاندارد برای دستکش‌های یک‌بار مصرف تولید نموده که مشکل خارج شدن اضافی دستکش‌ها و دور ریز آن‌ها به دلیل مسائل بهداشتی را مرتفع می‌کند. الن کوئینتانا (Ellen Quintana) که برای دستاورد خود موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع نیز شده، در تلاش است تا با واگذاری مجوز بهره‌برداری از این فناوری، ضایعات دستکش‌ها را کاهش داده و صرفه‌جویی بیشتر در هزینه‌های بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی را ممکن نماید.

با شیوع اپیدمی کووید-۱۹ و مواجهه عمومی با این بیماری مرگبار، نقش کلیدی پرستاران در حوزه سلامت، پررنگ‌تر از گذشته شده است. شاید با خود فکر کنید که جایگاه پرستاران در حد مراقبت از بیمار بوده و عملاً مشارکتی در نوآوری‌های پزشکی ندارند. این در حالی است که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، بیش از ۵ درصد از پتنت‌های مرتبط با دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی که در پنج دهه اخیر توسط دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا اعطا شده، با یک پرستار در ارتباط بوده است. این به معنای مشارکت نسبتاً فعال پرستاران در نوآوری‌های پزشکی است. یکی از بهترین مصادیق این فعالیت‌های نوآورانه، اختراع جدید الن کوئینتانا بوده که دانش‌آموخته دانشکده پرستاری دانشگاه کانکتیکت (UConn) است.

با توجه به اقدامات احتیاطی مرتبط با کووید-۱۹ و شرایط حساس ایجاد شده در مراکز بهداشتی و درمانی، از یک طرف میزان مصرف ملزومات بهداشتی همچون دستکش‌های یک‌بار مصرف به‌شدت زیاد شده و از طرف دیگر، با توجه به شرایط ویژه حاکم، خروج دستکش اضافی از جعبه، تقریباً به معنای دورریز حتمی آن می‌باشد. به همین دلیل، هزینه ناشی از این دستکش‌ها، به‌شدت افزایشی بوده و بسیاری از مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها، با کوه انبوهی از زباله‌های بهداشتی جدید روبرو شده‌اند. فناوری جدید کوئینتانا که تحت عنوان «ReduSeal» توسعه یافته، به دنبال حل این چالش بر آمده و بیرون آوردن دستکش‌های یک‌بار مصرف از جعبه را تسهیل می‌کند. این فناوری، با جلوگیری از خروج دستکش‌های اضافی، میزان ضایعات و هزینه‌های ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

کوئینتانا، در ارتباط با ایده خلاقانه خود می‌گوید: «اولین بار، در آزمایشگاه شیمی و در سال اول حضورم در دانشگاه با این مسئله روبرو شدم. از آنجاکه هیچ‌کس نمی‌توانست فقط یک دستکش را از جعبه درآورد، عملاً همه جا پر از دستکش بود. مسئولین آزمایشگاه، تأکید داشتند که دستکش‌های بیرون آمده را نباید مجدداً درون جعبه گذاشت و این واقعاً هدر دادن آن‌ها بود». نخستین واکنش کوئینتانا به این مشکل، مراجعه به اساتید و مربیان خود بود. وی از آن‌ها می‌پرسید که آیا با مشکل مشابهی مواجه شده‌اند؟ پروفسور کری ایتون (Carrie Eaton)، یکی از اساتید دانشکده پرستاری، به وی پاسخ داده بود که محل کارش پر از دستکش‌های اضافی است و حتی برای دور ریختن آن‌ها، سطلی در زیر جعبه دستکش قرار داده است. همین‌جا بود که ایده حل مشکل در ذهن کوئینتانا شکل گرفت: چرا جلوی این مشکل گرفته نمی‌شود؟ چگونه می‌توان جعبه‌ای کارآمدتر طراحی کرد؟

نخستین اقدام کوئینتانا، مراجعه به کریستین میهان (Christine Meehan)، کارآفرین حوزه مراقبت‌های بهداشتی و یک سرمایه‌گذار فرشته بود که در آن زمان، فعالیت‌های نوآوری دانشکده پرستاری را هدایت می‌کرد. وی کوئینتانا را تشویق کرد تا در برنامه «IDEA Grant Program» ثبت‌نام نموده و از بودجه تخصیص داده شده به دانشجویان استفاده کند. در کمال تعجب، ایده کوئینتانا یکی از پروژه‌های منتخب در آن سال بود. خودش می‌گوید: «من انتظار نداشتم که به‌عنوان یک دانشجوی سال اولی، این موفقیت را به دست آورم. از آنجا که ادامه کار به تنهایی میسر نبود، تلاش کردم تا یک تیم میان رشته‌ای ایجاد کنم».

نمونه اولیه جعبه، با کمک تیم طراحی دانشکده آماده شد و در ادامه، همانند بسیاری از اختراعات و نوآوری‌ها، این نمونه اولیه با تغییرات بسیاری همراه گردید. ملاقات با دو فرد کلیدی، مسیر پروژه را به کلی تغییر داد. نخستین فرد، تیفانی کلی (Tiffany Kelley)، استاد میهمان دانشکده در حوزه نوآوری‌های پرستاری و دیگری هم کلسی مارک‌آورل (Kelsey MarcAurele)، هم‌کلاسی جدید کوئینتانا در «UConn» بود که در یک رویداد نوآوری در حوزه سلامت با هم آشنا شده بودند. این تیم باانگیزه و خلاق، فرصت ناشی از اپیدمی کووید-۱۹ را به خوبی درک نموده و با راه‌اندازی شرکتی به نام «RN Efficiently»، در چالش برگزار شده توسط شرکت جانسون و جانسون شرکت کردند. برگزیده شدن به‌عنوان یکی از ده کاندید نهایی این چالش، موفقیتی بزرگ برای آن‌ها بود.

موفقیت بزرگ دیگر، در مارس سال جاری میلادی رخ داد. درخواست ثبت اختراع کوئینتانا که در آوریل ۲۰۱۹ به دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا ارائه شده بود، مورد تأیید قرار گرفت و گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 10959799»، به وی اعطا گردید. ریشه اولیه این ثبت اختراع، ملاقات کوئینتانا با کلینیک مالکیت فکری «UConn» بود که به کارآفرینان دانشگاهی، برای حفاظت از اختراعات و نوآوری‌هایشان کمک می‌کند. کوئینتانا، این پتنت را فقط یک آغاز جدید دانسته و در این خصوص ابراز می‌دارد: «من به دنبال فرصت‌هایی برای صدور مجوز هستم. اکنون به‌عنوان مالک پتنت، در تلاشم تا به بیمارستان‌ها مجوز بهره‌برداری از اختراع خود را ارائه نموده و هزینه آن‌ها را کاهش دهم. امیدوارم که با این کار، در وقت پرستاران هم صرفه‌جویی شود».

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.