اختراع یک دانشجوی پرستاری برای کاهش ضایعات دستکش‌های یک بار مصرف
۰۲ تیر ۱۴۰۰

اختراع یک دانشجوی پرستاری برای کاهش ضایعات دستکش‌های یک بار مصرف

یک دانشجوی پرستاری، جعبه‌ای استاندارد برای دستکش‌های یک‌بار مصرف تولید نموده که مشکل خارج شدن اضافی دستکش‌ها و دور ریز آن‌ها به دلیل مسائل بهداشتی را مرتفع می‌کند. الن کوئینتانا (Ellen Quintana) که برای دستاورد خود موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع نیز شده، در تلاش است تا با واگذاری مجوز بهره‌برداری از این فناوری، ضایعات دستکش‌ها را کاهش داده و صرفه‌جویی بیشتر در هزینه‌های بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی را ممکن نماید.

با شیوع اپیدمی کووید-۱۹ و مواجهه عمومی با این بیماری مرگبار، نقش کلیدی پرستاران در حوزه سلامت، پررنگ‌تر از گذشته شده است. شاید با خود فکر کنید که جایگاه پرستاران در حد مراقبت از بیمار بوده و عملاً مشارکتی در نوآوری‌های پزشکی ندارند. این در حالی است که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، بیش از ۵ درصد از پتنت‌های مرتبط با دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی که در پنج دهه اخیر توسط دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا اعطا شده، با یک پرستار در ارتباط بوده است. این به معنای مشارکت نسبتاً فعال پرستاران در نوآوری‌های پزشکی است. یکی از بهترین مصادیق این فعالیت‌های نوآورانه، اختراع جدید الن کوئینتانا بوده که دانش‌آموخته دانشکده پرستاری دانشگاه کانکتیکت (UConn) است.

با توجه به اقدامات احتیاطی مرتبط با کووید-۱۹ و شرایط حساس ایجاد شده در مراکز بهداشتی و درمانی، از یک طرف میزان مصرف ملزومات بهداشتی همچون دستکش‌های یک‌بار مصرف به‌شدت زیاد شده و از طرف دیگر، با توجه به شرایط ویژه حاکم، خروج دستکش اضافی از جعبه، تقریباً به معنای دورریز حتمی آن می‌باشد. به همین دلیل، هزینه ناشی از این دستکش‌ها، به‌شدت افزایشی بوده و بسیاری از مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها، با کوه انبوهی از زباله‌های بهداشتی جدید روبرو شده‌اند. فناوری جدید کوئینتانا که تحت عنوان «ReduSeal» توسعه یافته، به دنبال حل این چالش بر آمده و بیرون آوردن دستکش‌های یک‌بار مصرف از جعبه را تسهیل می‌کند. این فناوری، با جلوگیری از خروج دستکش‌های اضافی، میزان ضایعات و هزینه‌های ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

کوئینتانا، در ارتباط با ایده خلاقانه خود می‌گوید: «اولین بار، در آزمایشگاه شیمی و در سال اول حضورم در دانشگاه با این مسئله روبرو شدم. از آنجاکه هیچ‌کس نمی‌توانست فقط یک دستکش را از جعبه درآورد، عملاً همه جا پر از دستکش بود. مسئولین آزمایشگاه، تأکید داشتند که دستکش‌های بیرون آمده را نباید مجدداً درون جعبه گذاشت و این واقعاً هدر دادن آن‌ها بود». نخستین واکنش کوئینتانا به این مشکل، مراجعه به اساتید و مربیان خود بود. وی از آن‌ها می‌پرسید که آیا با مشکل مشابهی مواجه شده‌اند؟ پروفسور کری ایتون (Carrie Eaton)، یکی از اساتید دانشکده پرستاری، به وی پاسخ داده بود که محل کارش پر از دستکش‌های اضافی است و حتی برای دور ریختن آن‌ها، سطلی در زیر جعبه دستکش قرار داده است. همین‌جا بود که ایده حل مشکل در ذهن کوئینتانا شکل گرفت: چرا جلوی این مشکل گرفته نمی‌شود؟ چگونه می‌توان جعبه‌ای کارآمدتر طراحی کرد؟

نخستین اقدام کوئینتانا، مراجعه به کریستین میهان (Christine Meehan)، کارآفرین حوزه مراقبت‌های بهداشتی و یک سرمایه‌گذار فرشته بود که در آن زمان، فعالیت‌های نوآوری دانشکده پرستاری را هدایت می‌کرد. وی کوئینتانا را تشویق کرد تا در برنامه «IDEA Grant Program» ثبت‌نام نموده و از بودجه تخصیص داده شده به دانشجویان استفاده کند. در کمال تعجب، ایده کوئینتانا یکی از پروژه‌های منتخب در آن سال بود. خودش می‌گوید: «من انتظار نداشتم که به‌عنوان یک دانشجوی سال اولی، این موفقیت را به دست آورم. از آنجا که ادامه کار به تنهایی میسر نبود، تلاش کردم تا یک تیم میان رشته‌ای ایجاد کنم».

نمونه اولیه جعبه، با کمک تیم طراحی دانشکده آماده شد و در ادامه، همانند بسیاری از اختراعات و نوآوری‌ها، این نمونه اولیه با تغییرات بسیاری همراه گردید. ملاقات با دو فرد کلیدی، مسیر پروژه را به کلی تغییر داد. نخستین فرد، تیفانی کلی (Tiffany Kelley)، استاد میهمان دانشکده در حوزه نوآوری‌های پرستاری و دیگری هم کلسی مارک‌آورل (Kelsey MarcAurele)، هم‌کلاسی جدید کوئینتانا در «UConn» بود که در یک رویداد نوآوری در حوزه سلامت با هم آشنا شده بودند. این تیم باانگیزه و خلاق، فرصت ناشی از اپیدمی کووید-۱۹ را به خوبی درک نموده و با راه‌اندازی شرکتی به نام «RN Efficiently»، در چالش برگزار شده توسط شرکت جانسون و جانسون شرکت کردند. برگزیده شدن به‌عنوان یکی از ده کاندید نهایی این چالش، موفقیتی بزرگ برای آن‌ها بود.

موفقیت بزرگ دیگر، در مارس سال جاری میلادی رخ داد. درخواست ثبت اختراع کوئینتانا که در آوریل ۲۰۱۹ به دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا ارائه شده بود، مورد تأیید قرار گرفت و گواهی ثبت اختراعی به شماره «US 10959799»، به وی اعطا گردید. ریشه اولیه این ثبت اختراع، ملاقات کوئینتانا با کلینیک مالکیت فکری «UConn» بود که به کارآفرینان دانشگاهی، برای حفاظت از اختراعات و نوآوری‌هایشان کمک می‌کند. کوئینتانا، این پتنت را فقط یک آغاز جدید دانسته و در این خصوص ابراز می‌دارد: «من به دنبال فرصت‌هایی برای صدور مجوز هستم. اکنون به‌عنوان مالک پتنت، در تلاشم تا به بیمارستان‌ها مجوز بهره‌برداری از اختراع خود را ارائه نموده و هزینه آن‌ها را کاهش دهم. امیدوارم که با این کار، در وقت پرستاران هم صرفه‌جویی شود».

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.