انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۰۵ تیر ۱۴۰۰

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم تابستانه آکادمی کانون پتنت ایران، از ۱۰ رویداد آموزشی- ترویجی تشکیل شده که حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و ثبت اختراع را در بر می‌گیرد. از نقاط قابل توجه تقویم تابستان، عناوین جدید «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده که جذابیت ویژه‌ای ایجاد نموده‌اند.

این تقویم، شامل ۹ رویداد در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری بوده که با دوره‌های «آشنایی با مالکیت فکری» و «پتنت به‌عنوان ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه» آغاز می‌گردد. «آشنایی با آناتومی پتنت»، عنوان دوره جدیدی است که به بررسی و تشریح اجزای پتنت می‌پردازد.

نظر به اهمیت مسئله دسترسی به اطلاعات موجود در اسناد ثبت اختراع، عناوین «جستجوی پتنت» و همچنین «آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Patentscope»، از دیگر رویدادهایی هستند که در تقویم تابستان گنجانیده شده‌اند. همچنین به موضوع «آشنایی با معاهده همکاری ثبت اختراع یا PCT و مزایای آن» هم به عنوانی یکی از موضوعات روز جهان پرداخته شده است. «مسیر ملی حفاظت از اختراعات» نیز، در زمره رویدادهایی است که در دوره‌های قبلی با استقبال خوبی مواجه شده و نظر به این استقبال، بار دیگر در تابستان سال جاری قابل دسترس خواهد بود.

 

ردیف عنوان مدرس/سخنران زمان
۱ آشنایی با مالکیت فکری میترا امین لو ۲۲ تیرماه
۲ پتنت، ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه امیرحسین برنایی ۲۹ تیرماه
۳ آشنایی با آناتومی پتنت لیلا زارعی ۵ مردادماه
۴ جستجوی پتنت لیلا زارعی ۱۲ مردادماه
۵ آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Patentscope فاطمه جهان پیما ۱۹ مردادماه
۶ معرفی کانون پتنت ایران و خدمات آن صبا شرف الدین ۲۶ مردادماه
۷ مسیر ملی حفاظت از اختراعات مریم فولادی ۲ شهریورماه
۸ آموزش نحوه ثبت درخواست در پرتال کانون پتنت ایران وجیهه کاظم پور ۹ شهریورماه
۹ آشنایی با معاهده همکاری ثبت اختراع «PCT» و مزایای آن مهرداد خانلرخانی ۱۶ شهریورماه
۱۰ سینما مالکیت فکری؛ ویژه برنامه روز جهانی سینما به صورت پنل برگزار خواهد شد. ۲۱ شهریورماه

 

در دو وبینار ترویجی «معرفی خدمات کانون پتنت ایران» و «آشنایی با پرتال ثبت درخواست کانون پتنت»، مخاطبین می‌توانند با حمایت‌های مختلف کانون آشنا شده و از جزئیات و فرایند کامل ثبت یک درخواست در پرتال کانون اطلاع یابند. «سینما مالکیت فکری» که آخرین رویداد تقویم تابستانه است، ویژه برنامه روز جهانی سینما بوده که با نقد و تحلیل یک فیلم، تأثیر ثبت اختراع و سیستم مالکیت فکری را بر روی یک کسب‌و‌کار بررسی می‌کند.

شایان ذکر است که ثبت‌نام رویدادهای تقویم تابستانه، از طریق ایوند انجام نگرفته و کلیه فرایندها، از جمله ثبت‌نام در کارگاه و اطلاع‌رسانی در مورد لینک ورود به وبینار، نحوه دریافت گواهی‌نامه و ...، از طریق پرتال کانون انجام می‌گیرد. لذا لازم است تا شرکت‌کنندگان، نسبت به ویرایش و درج آدرس صحیح ایمیل در حساب کاربری خود اقدام نمایند. همچنین شایان ذکر است که رویدادهای تقویم تابستانه برخلاف دوره‌های قبلی، محدود به ساعت ۱۶ الی ۱۸ نبوده و در نتیجه، مخاطبین محترم لازم است نسبت به زمان برگزاری هر رویداد دقت لازم را داشته باشند.

 

تقویم تابستانه آکادمی ۱۴۰۰

دانلود تقویم تابستانه

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.