انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۰۵ تیر ۱۴۰۰ انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم تابستانه آکادمی کانون پتنت ایران، از ۱۰ رویداد آموزشی- ترویجی تشکیل شده که حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و ثبت اختراع را در بر می‌گیرد. از نقاط قابل توجه تقویم تابستان، عناوین جدید «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده که جذابیت ویژه‌ای ایجاد نموده‌اند.

این تقویم، شامل ۹ رویداد در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری بوده که با دوره‌های «آشنایی با مالکیت فکری» و «پتنت به‌عنوان ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه» آغاز می‌گردد. «آشنایی با آناتومی پتنت»، عنوان دوره جدیدی است که به بررسی و تشریح اجزای پتنت می‌پردازد.

نظر به اهمیت مسئله دسترسی به اطلاعات موجود در اسناد ثبت اختراع، عناوین «جستجوی پتنت» و همچنین «آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Patentscope»، از دیگر رویدادهایی هستند که در تقویم تابستان گنجانیده شده‌اند. همچنین به موضوع «آشنایی با معاهده همکاری ثبت اختراع یا PCT و مزایای آن» هم به عنوانی یکی از موضوعات روز جهان پرداخته شده است. «مسیر ملی حفاظت از اختراعات» نیز، در زمره رویدادهایی است که در دوره‌های قبلی با استقبال خوبی مواجه شده و نظر به این استقبال، بار دیگر در تابستان سال جاری قابل دسترس خواهد بود.

 

ردیف عنوان مدرس/سخنران زمان
۱ آشنایی با مالکیت فکری میترا امین لو ۲۲ تیرماه
۲ پتنت، ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه امیرحسین برنایی ۲۹ تیرماه
۳ آشنایی با آناتومی پتنت لیلا زارعی ۵ مردادماه
۴ جستجوی پتنت لیلا زارعی ۱۲ مردادماه
۵ آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Patentscope فاطمه جهان پیما ۱۹ مردادماه
۶ معرفی کانون پتنت ایران و خدمات آن صبا شرف الدین ۲۶ مردادماه
۷ مسیر ملی حفاظت از اختراعات مریم فولادی ۲ شهریورماه
۸ آموزش نحوه ثبت درخواست در پرتال کانون پتنت ایران وجیهه کاظم پور ۹ شهریورماه
۹ آشنایی با معاهده همکاری ثبت اختراع «PCT» و مزایای آن مهرداد خانلرخانی ۱۶ شهریورماه
۱۰ سینما مالکیت فکری؛ ویژه برنامه روز جهانی سینما به صورت پنل برگزار خواهد شد. ۲۱ شهریورماه

 

در دو وبینار ترویجی «معرفی خدمات کانون پتنت ایران» و «آشنایی با پرتال ثبت درخواست کانون پتنت»، مخاطبین می‌توانند با حمایت‌های مختلف کانون آشنا شده و از جزئیات و فرایند کامل ثبت یک درخواست در پرتال کانون اطلاع یابند. «سینما مالکیت فکری» که آخرین رویداد تقویم تابستانه است، ویژه برنامه روز جهانی سینما بوده که با نقد و تحلیل یک فیلم، تأثیر ثبت اختراع و سیستم مالکیت فکری را بر روی یک کسب‌و‌کار بررسی می‌کند.

شایان ذکر است که ثبت‌نام رویدادهای تقویم تابستانه، از طریق ایوند انجام نگرفته و کلیه فرایندها، از جمله ثبت‌نام در کارگاه و اطلاع‌رسانی در مورد لینک ورود به وبینار، نحوه دریافت گواهی‌نامه و ...، از طریق پرتال کانون انجام می‌گیرد. لذا لازم است تا شرکت‌کنندگان، نسبت به ویرایش و درج آدرس صحیح ایمیل در حساب کاربری خود اقدام نمایند. همچنین شایان ذکر است که رویدادهای تقویم تابستانه برخلاف دوره‌های قبلی، محدود به ساعت ۱۶ الی ۱۸ نبوده و در نتیجه، مخاطبین محترم لازم است نسبت به زمان برگزاری هر رویداد دقت لازم را داشته باشند.

 

تقویم تابستانه آکادمی ۱۴۰۰

دانلود تقویم تابستانه

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.