انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران
۰۵ تیر ۱۴۰۰

انتشار تقویم تابستان ۱۴۰۰ آکادمی کانون پتنت ایران

تقویم تابستانه آکادمی کانون پتنت ایران، از ۱۰ رویداد آموزشی- ترویجی تشکیل شده که حوزه‌های مختلف مالکیت فکری و ثبت اختراع را در بر می‌گیرد. از نقاط قابل توجه تقویم تابستان، عناوین جدید «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده که جذابیت ویژه‌ای ایجاد نموده‌اند.

این تقویم، شامل ۹ رویداد در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری بوده که با دوره‌های «آشنایی با مالکیت فکری» و «پتنت به‌عنوان ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه» آغاز می‌گردد. «آشنایی با آناتومی پتنت»، عنوان دوره جدیدی است که به بررسی و تشریح اجزای پتنت می‌پردازد.

نظر به اهمیت مسئله دسترسی به اطلاعات موجود در اسناد ثبت اختراع، عناوین «جستجوی پتنت» و همچنین «آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Patentscope»، از دیگر رویدادهایی هستند که در تقویم تابستان گنجانیده شده‌اند. همچنین به موضوع «آشنایی با معاهده همکاری ثبت اختراع یا PCT و مزایای آن» هم به عنوانی یکی از موضوعات روز جهان پرداخته شده است. «مسیر ملی حفاظت از اختراعات» نیز، در زمره رویدادهایی است که در دوره‌های قبلی با استقبال خوبی مواجه شده و نظر به این استقبال، بار دیگر در تابستان سال جاری قابل دسترس خواهد بود.

 

ردیف عنوان مدرس/سخنران زمان
۱ آشنایی با مالکیت فکری میترا امین لو ۲۲ تیرماه
۲ پتنت، ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه امیرحسین برنایی ۲۹ تیرماه
۳ آشنایی با آناتومی پتنت لیلا زارعی ۵ مردادماه
۴ جستجوی پتنت لیلا زارعی ۱۲ مردادماه
۵ آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Patentscope فاطمه جهان پیما ۱۹ مردادماه
۶ معرفی کانون پتنت ایران و خدمات آن صبا شرف الدین ۲۶ مردادماه
۷ مسیر ملی حفاظت از اختراعات مریم فولادی ۲ شهریورماه
۸ آموزش نحوه ثبت درخواست در پرتال کانون پتنت ایران وجیهه کاظم پور ۹ شهریورماه
۹ آشنایی با معاهده همکاری ثبت اختراع «PCT» و مزایای آن مهرداد خانلرخانی ۱۶ شهریورماه
۱۰ سینما مالکیت فکری؛ ویژه برنامه روز جهانی سینما به صورت پنل برگزار خواهد شد. ۲۱ شهریورماه

 

در دو وبینار ترویجی «معرفی خدمات کانون پتنت ایران» و «آشنایی با پرتال ثبت درخواست کانون پتنت»، مخاطبین می‌توانند با حمایت‌های مختلف کانون آشنا شده و از جزئیات و فرایند کامل ثبت یک درخواست در پرتال کانون اطلاع یابند. «سینما مالکیت فکری» که آخرین رویداد تقویم تابستانه است، ویژه برنامه روز جهانی سینما بوده که با نقد و تحلیل یک فیلم، تأثیر ثبت اختراع و سیستم مالکیت فکری را بر روی یک کسب‌و‌کار بررسی می‌کند.

شایان ذکر است که ثبت‌نام رویدادهای تقویم تابستانه، از طریق ایوند انجام نگرفته و کلیه فرایندها، از جمله ثبت‌نام در کارگاه و اطلاع‌رسانی در مورد لینک ورود به وبینار، نحوه دریافت گواهی‌نامه و ...، از طریق پرتال کانون انجام می‌گیرد. لذا لازم است تا شرکت‌کنندگان، نسبت به ویرایش و درج آدرس صحیح ایمیل در حساب کاربری خود اقدام نمایند. همچنین شایان ذکر است که رویدادهای تقویم تابستانه برخلاف دوره‌های قبلی، محدود به ساعت ۱۶ الی ۱۸ نبوده و در نتیجه، مخاطبین محترم لازم است نسبت به زمان برگزاری هر رویداد دقت لازم را داشته باشند.

 

تقویم تابستانه آکادمی ۱۴۰۰

دانلود تقویم تابستانه

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.