روند صعودی استفاده از هوش مصنوعی در حوزه سلامت
۰۷ تیر ۱۴۰۰

روند صعودی استفاده از هوش مصنوعی در حوزه سلامت

تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت اختراع، نشان می‌دهد که روند بکارگیری هوش مصنوعی در حوزه سلامت و مراقبت‌های بهداشتی، رو به افزایش است. بر اساس داده‌های موجود، از منظر تعداد ثبت اختراع، «IBM» در صدر متقاضیان این حوزه قرار داشته و از منظر کیفیت دارایی‌های فکری نیز، «فیلیپس» (Philips) از دیگر رقبا پیشی دارد.

یکی از تفاوت‌های اصلی فضای کسب‌وکار فعلی با دهه‌های پیشین، درهم‌پیچیدگی و ادغام فناوری‌های نوظهور در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف است. امروزه دیگر نمی‌توان خودروسازی را یک صنعت تخصصی و منحصر به شرکت‌های سنتی همچون تویوتا، فورد و مرسدس دانست و عملاً بخش بزرگی از نوآوری‌های مرتبط با خودروهای خودران، به‌عنوان نماد تغییر و پیشرفت در صنعت خودرو، از سوی برخی شرکت‌های به ظاهر بی‌ربط نظیر اپل، گوگل و نوکیا هدایت می‌شوند. مشابه این موضوع را می‌توان در حوزه سلامت و مراقبت‌های بهداشتی نیز مشاهده نمود. پیشرفت فناوری‌های دیجیتال و هوش مصنوعی و توسعه و تجاری‌سازی کاربردهای آن‌ها، موجب شده تا حوزه سلامت به یک مقصد جذاب و ارزشمند برای غول‌های فناوری جهان مبدل شود. شرکت‌هایی که در زمینه مدیریت داده‌ها، محاسبات ابری و آنالیزهای هوشمند تخصص دارند، به دنبال راهکارهای جدید و فناورانه‌ای هستند که بازی در بازار بهداشت و درمان را به کلی تغییر خواهند داد. بی‌شک یکی از بهترین ابزارها برای تحلیل و کشف روند حاکم بر توسعه و تکامل فناوری‌های نوظهور، تحلیل پتنت است، راهکاری که سونداراراجان کومار (Sundararajan Kumar)، تحلیلگر ارشد شرکت «Dolcera» به آن پرداخته است.

شواهد حاکی از آن است که فعالیت‌های ثبت اختراع با موضوع هوش مصنوعی و کاربرد آن در مراقبت‌های بهداشتی، از سال ۲۰۱۰ میلادی صعودی شده است. در این بین، شرکت‌های فناور با ثبت پتنت‌های متعدد، از شرکت‌های دارویی و مؤسسات تحقیقاتی به‌عنوان بازیگران سنتی این حوزه پیشی گرفته‌اند. بزرگ‌ترین دارندگان حقوق انحصاری مالکیت فکری در این حوزه، «IBM» با حدود ۲۵۰، پینگ ان (Ping An Group) با تقریباً ۲۱۰ و فیلیپس با تقریباً ۲۰۰ پتنت فامیلی می‌باشند. حضور شرکت‌هایی مانند زیمنس، کنون، سامسونگ، آلفابت، مایکروسافت و سونی در بین پانزده بازیگر برتر این حوزه، باز هم تأییدکننده دست بالای شرکت‌های فناور است. لازم به تأکید است که تنها مؤسسه آکادمیک حاضر در این فهرست، دانشگاه کالیفرنیا بوده که جایگاه دوازدهم متقاضیان برتر را از آن خود نموده است. شکل ۱، فهرست پانزده متقاضی برتر ثبت اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی و کاربردهای آن در حوزه سلامت را نشان می‌دهد.

 

پانزده متقاضی برتر ثبت اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی و کاربردهای آن در حوزه سلامت

شکل ۱- پانزده متقاضی برتر ثبت اختراعات مرتبط با هوش مصنوعی و کاربردهای آن در حوزه سلامت

 

توجه صرف به اندازه سبد پتنت و غفلت از کیفیت دارایی‌های فکری، می‌تواند ارزیابی بازیگران برتر را تا حدی با ابهام مواجه سازد. از همین رو، کومار از یک ابزار درجه‌بندی نیز برای شناسایی پتنت‌های کیفی استفاده نموده که توسط «Dolcera» توسعه‌یافته است. نتیجه ارزیابی جدید، نشان می‌دهد که فیلیپس با جهشی دو پله‌ای، در صدر متقاضیان دارای پتنت‌های باکیفیت قرار می‌گیرد. «IBM» در رده دوم و شرکت آمریکایی «UnitedHealth Group» که در صنعت بیمه و با تمرکز بر فعالیت‌های بهداشتی و درمانی فعالیت دارد، در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند. شکل ۲، فهرست پانزده متقاضی برتر ثبت اختراعات با کیفیت مرتبط با هوش مصنوعی و کاربردهای آن در حوزه سلامت را نشان می‌دهد.

 

فهرست متقاضیان برتر ثبت اختراعات با کیفیت مرتبط با هوش مصنوعی و کاربردهای آن در حوزه سلامت

شکل ۲- فهرست متقاضیان برتر ثبت اختراعات با کیفیت مرتبط با هوش مصنوعی و کاربردهای آن در حوزه سلامت

 

گفتنی است که بسیاری از پتنت‌ها، با هدف محافظت از نوآوری‌ها و ابداعات فنی، در دو کشور آمریکا و چین به ثبت رسیده‌اند. از سوی دیگر، تعداد زیادی از پتنت فامیلی‌ها، از طریق سازمان جهانی مالکیت فکری و به کمک ابزار «PCT» به ثبت رسیده‌اند که اهمیت این ابزار کارآمد و تلاش برای حفاظت از نوآوری در کشورهای متعدد و مناطق وسیعی از جهان را نشان می‌دهد. در این بین، پرونده الکترونیک بیمار (۱۸۷۸ خانواده پتنت)، تصویربرداری پزشکی (۱۶۸۸ خانواده پتنت)، سلامت انفورماتیک (۱۱۲۰ خانواده پتنت) و بیمه درمانی (۳۹۷ خانواده پتنت)، از موضوعات اصلی مورد توجه مخترعین و فناوران بوده است.

علاوه بر این، باید به روند رو به افزایش اخذ و تملک شرکت‌های فناور استارت‌آپی از سوی شرکت‌های بزرگ نیز اشاره نمود که در سال‌های اخیر، به شدت رایج شده است. تصاحب استارت‌آپ «ConnectMed» توسط شرکت دارویی «Merck» و توافق ۱۹/۶ میلیارد دلاری مایکروسافت و «Nuance Communications» جهت استفاده از فناوری هوش مصنوعی این شرکت در بهبود فرآیندهای کاری بیمارستان‌ها، مثال‌هایی از این روند بارز است.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.