استفاده از مچ دست به‌عنوان رابط کاربری ساعت‌های هوشمند
۰۸ تیر ۱۴۰۰

استفاده از مچ دست به‌عنوان رابط کاربری ساعت‌های هوشمند

غول‌های فناوری جهان، در تلاشند تا در آینده‌ای نه چندان دور، از حرکات مچ دست به‌عنوان یک رابط کاربری در ساعت‌ها و عینک‌های هوشمند استفاده نمایند. فیسبوک، گوگل و اپل، به‌عنوان سه برند مشهور دنیای فناوری و از پیشگامان تجهیزات هوشمند، عزمی جدی برای توسعه و تجاری‌سازی نوآوری‌های خود در این زمینه دارند.

فیسبوک در ماه مارس سال جاری میلادی، فاش نمود که در عینک‌های واقعیت افزوده مبتنی بر ساعت‌های هوشمند، به دنبال توسعه فناوری جدیدی برای استفاده از حرکات مچ دست است. جالب‌تر این‌که طی روزهای اخیر، اخباری انتشار یافته که حکایت از عرضه نخستین ساعت هوشمند این شرکت در سال ۲۰۲۲ میلادی دارد. به نظر می‌رسد که فیسبوک، برنامه جامعی برای ورود به حوزه ساعت‌های هوشمند و رقابت با فناوران قدرتمندی همچون اپل، گوگل و سامسونگ دارد!

در طرف دیگر این رقابت فناورانه، اپل که از پیشگامان صنعت ساعت‌های هوشمند بوده و با «Apple Watch»، بخش بزرگی از بازار را در انحصار خود گرفته است، در تلاش برای استفاده از رابط کاربری مچ دست، به‌عنوان یک الگوی انحصاری برای ورود یا کنترل تجهیز است. پتنت‌هایی به شماره‌های «US 10558278» و «US 10671176»، در کنار رونمایی از فناوری جدید «AssistiveTouch» در ماه می سال جاری میلادی، حکایت از موفقیت‌های اپل در توسعه این فناوری منحصربه‌فرد دارد.

با وجود تلاش‌های اپل و فیسبوک، این دو شرکت با یک مانع بسیار بزرگ روبرو می‌باشند. گوگل که همگان آن را با موتور جستجوی قدرتمندش می‌شناسند، از خودروهای خودران گرفته تا عینک‌های واقعیت مجازی را در سبد سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای خود دارد. این شرکت، از سال ۲۰۱۹ میلادی، روی نوعی فناوری ورودی برای نسل جدید ساعت‌های هوشمند (و سایر پوشیدنی‌های هوشمند) کار می‌کند که در آن، مچ دست کاربر و حرکات آن، نقش اصلی را بر عهده دارد. پتنت جدید این شرکت که به تازگی تحت شماره «US 20210173489» انتشار یافته است، دقیقاً بر ایده تشخیص حرکت ساعت‌های هوشمند و استفاده از آن به‌عنوان ورودی «Chromebook» و عینک‌های هوشمند متمرکز است. بنا بر اسناد ثبت اختراع، حرکات مچ دست (مثلاً چرخش مچ)، از طریق اندازه‌گیری اینرسی و با کمک دوربین و پردازش داده‌های تصویری شناسایی شده و از آن، به‌عنوان کنترل‌های ورودی ساعت، عینک‌های هوشمند و احتمالاً نوت‌بوک‌های نسل جدید استفاده می‌شود.

تمامی این تلاش‌ها، نشان می‌دهد که یک ماراتن نفس‌گیر بین غول‌های فناوری جهان شکل گرفته است. اپل احتمالاً فناوری انحصاری «Assistive Touch» را در سری هفت ساعت‌های هوشمند خود و تحت عنوان یک روش دسترسی ساده برای افراد معلول معرفی می‌کند. فیسبوک هم که در تلاش برای عرضه ساعت‌های هوشمند خود به بازار است، منطقاً برای حفظ جایگاه رقابتی خود، سعی دارد که ویژگی‌هایی همچون رابط کاربری مچ دست را به آن بیفزاید. از سوی دیگر، گوگل با همکاری سامسونگ، در تلاش است تا «WearOS» را در دسترس علاقه‌مندان قرار داده و این احتمال وجود دارد که رابط کاربری مچ دست هم، در زمره قابلیت‌های این برنامه مشترک باشد.

لازم به تأکید است که این رقابت فناورانه، در گام‌های ابتدایی خود قرار داشته و با توجه به نوظهور بودن فناوری، توسعه و تجاری‌سازی در سال ۲۰۲۱، کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. با این وجود، سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که در آینده نزدیک، بازاری بزرگ و جذاب در پیش روی این فناوری بوده و شاهد عرضه نمونه‌های کاربردی از این فناوری خواهیم بود.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.