محافظت از فناوری اصلاح ژنی «CRISPR» در ژاپن
۰۹ تیر ۱۴۰۰

محافظت از فناوری اصلاح ژنی «CRISPR» در ژاپن

دفتر ثبت اختراع ژاپن، خبر از تأیید اعتبار یکی از ثبت اختراعات امانوئل چارپنتیر (Emmanuelle Charpentier)، مخترع اصلی فناوری اصلاح ژنی «CRISPR» در این کشور داده است. این پتنت که مشترکاً توسط چارپنتیر، دانشگاه‌ کالیفرنیا و دانشگاه وین به ثبت رسیده بود، با مخالفت‌هایی از سوی شخص ثالث روبرو گردید که بنا بر بررسی‌های صورت گرفته، مخالفت‌ها قابل اعتنا نبوده و پتنت دارای اعتبار می‌باشد.

فناوری «CRISPR» را می‌توان در زمره یکی از اختراعات مهم تاریخ دانست که امیدهای بسیاری برای توسعه و تکامل فرآیندهای درمانی پدید آورده است. این فناوری، توسط یک تیم چند رشته‌ای، متشکل از «جنیفر دودنا»، «مارتین جینک»، «امانوئل چارپنتیر» و «کریستوف چیلینسکی» توسعه یافته و با توجه به پتانسیل‌های بالقوه، رقابتی فزاینده بین بازیگران اصلی توسعه و تجاری‌سازی آن، یعنی مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشگاه هاروارد، دانشگاه کالیفرنیا (با همراهی دانشگاه وین) و البته برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دارویی و پزشکی جهان در گرفته است. در این میان، جنیفر دودنا و امانوئل چارپنتیر، به‌عنوان پیشگامان این حوزه، به دلیل تلاش‌های تحسین‌آمیزی که برای توسعه فناوری داشته‌اند، جایزه نوبل ۲۰۲۰ شیمی را از آن خود نمودند. شرکت «ERS Genomics» که در سال ۲۰۱۴ میلادی و در راستای مدیریت دارایی‌های فکری مرتبط با فناوری اصلاح ژنی «CRISPR / Cas9» متعلق به چارپنتیر تأسیس شده، در بیانیه‌ای رسمی خبر از رد مخالفت‌های ابراز شده با دومین پتنت ژاپنی وی داده و بدین وسیله، گواهی ثبت اختراع به شماره «JP6692856»، همچنان حفاظت از این فناوری انحصاری را در ژاپن ممکن می‌سازد.

ارزش تجاری این فناوری، از یک‌سو موجب شده تا حفاظت از آن در طیف وسیعی از کشورها در دستور کار قرار گرفته و از سوی دیگر، مجموعه‌ای از درگیری‌های حقوقی را بر سر مالکیت پتنت‌ها به دنبال داشته است. در حالی که موفقیت‌های اولیه دانشگاه کالیفرنیا، معادله بازی را تا حدی تغییر داده است، اما به نظر می‌رسد که هنوز هم انگیزه زیادی برای حفاظت از نوآوری‌های جدید وجود دارد. در همین راستا، پتنت‌های متعددی از سوی چارپنتیر و دانشگاه‌های کالیفرنیا و وین، در بیش از ۸۰ کشور جهان به ثبت رسیده که ژاپن هم یکی از آن‌ها است. جالب اینجا است که رقبا هم ساکت ننشسته و با اعتراضات حقوقی خود، سعی در ایجاد مانع بر سر این فعالیت‌های ثبت اختراع دارند. برای مثال، در جریان دادرسی پرونده ثبت اختراع «JP6692856»، تازگی و گام ابتکاری اختراع مورد اعتراض قرار گرفت که در مرحله دادرسی، «JPO» قابلیت پتنت شدن اختراع را تأیید نمود. این تأییدیه، می‌تواند ارزش پتنت برای استفاده از فناوری «CRISPR / Cas9» را بیش از پیش نمایان سازد.

مایکل آرکیرو (Michael Arciero)، نایب‌رئیس دپارتمان مالکیت فکری و توسعه تجاری «ERS Genomics»، در این خصوص اظهار داشته: «اقدامات دفتر ثبت اختراع ژاپن، ماهیت گسترده سبد پتنت مرتبط با فناوری CRISPR ما را هم در ژاپن و هم در سایر نقاط جهان تقویت می‌کند. ما در حال گسترش تلاش‌های خود هستیم تا این فناوری را به‌طور گسترده در دسترس قرار دهیم».

لازم به تأکید است که دفتر ثبت اختراع ژاپن، به تازگی پتنت دیگری با شماره «JP2019-210828» را نیز تأیید نموده که سومین پتنت گروه چارپنتیر و شرکا در ژاپن می‌باشد. این پتنت، ترکیبات و کاربردهای پروتئین «Cas9» در تنظیمات سلولی و غیرسلولی را در بر گرفته است.


 [g1]

 
 [g2]

 

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.