محافظت از فناوری اصلاح ژنی «CRISPR» در ژاپن
۰۹ تیر ۱۴۰۰ محافظت از فناوری اصلاح ژنی «CRISPR» در ژاپن

دفتر ثبت اختراع ژاپن، خبر از تأیید اعتبار یکی از ثبت اختراعات امانوئل چارپنتیر (Emmanuelle Charpentier)، مخترع اصلی فناوری اصلاح ژنی «CRISPR» در این کشور داده است. این پتنت که مشترکاً توسط چارپنتیر، دانشگاه‌ کالیفرنیا و دانشگاه وین به ثبت رسیده بود، با مخالفت‌هایی از سوی شخص ثالث روبرو گردید که بنا بر بررسی‌های صورت گرفته، مخالفت‌ها قابل اعتنا نبوده و پتنت دارای اعتبار می‌باشد.

فناوری «CRISPR» را می‌توان در زمره یکی از اختراعات مهم تاریخ دانست که امیدهای بسیاری برای توسعه و تکامل فرآیندهای درمانی پدید آورده است. این فناوری، توسط یک تیم چند رشته‌ای، متشکل از «جنیفر دودنا»، «مارتین جینک»، «امانوئل چارپنتیر» و «کریستوف چیلینسکی» توسعه یافته و با توجه به پتانسیل‌های بالقوه، رقابتی فزاینده بین بازیگران اصلی توسعه و تجاری‌سازی آن، یعنی مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشگاه هاروارد، دانشگاه کالیفرنیا (با همراهی دانشگاه وین) و البته برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دارویی و پزشکی جهان در گرفته است. در این میان، جنیفر دودنا و امانوئل چارپنتیر، به‌عنوان پیشگامان این حوزه، به دلیل تلاش‌های تحسین‌آمیزی که برای توسعه فناوری داشته‌اند، جایزه نوبل ۲۰۲۰ شیمی را از آن خود نمودند. شرکت «ERS Genomics» که در سال ۲۰۱۴ میلادی و در راستای مدیریت دارایی‌های فکری مرتبط با فناوری اصلاح ژنی «CRISPR / Cas9» متعلق به چارپنتیر تأسیس شده، در بیانیه‌ای رسمی خبر از رد مخالفت‌های ابراز شده با دومین پتنت ژاپنی وی داده و بدین وسیله، گواهی ثبت اختراع به شماره «JP6692856»، همچنان حفاظت از این فناوری انحصاری را در ژاپن ممکن می‌سازد.

ارزش تجاری این فناوری، از یک‌سو موجب شده تا حفاظت از آن در طیف وسیعی از کشورها در دستور کار قرار گرفته و از سوی دیگر، مجموعه‌ای از درگیری‌های حقوقی را بر سر مالکیت پتنت‌ها به دنبال داشته است. در حالی که موفقیت‌های اولیه دانشگاه کالیفرنیا، معادله بازی را تا حدی تغییر داده است، اما به نظر می‌رسد که هنوز هم انگیزه زیادی برای حفاظت از نوآوری‌های جدید وجود دارد. در همین راستا، پتنت‌های متعددی از سوی چارپنتیر و دانشگاه‌های کالیفرنیا و وین، در بیش از ۸۰ کشور جهان به ثبت رسیده که ژاپن هم یکی از آن‌ها است. جالب اینجا است که رقبا هم ساکت ننشسته و با اعتراضات حقوقی خود، سعی در ایجاد مانع بر سر این فعالیت‌های ثبت اختراع دارند. برای مثال، در جریان دادرسی پرونده ثبت اختراع «JP6692856»، تازگی و گام ابتکاری اختراع مورد اعتراض قرار گرفت که در مرحله دادرسی، «JPO» قابلیت پتنت شدن اختراع را تأیید نمود. این تأییدیه، می‌تواند ارزش پتنت برای استفاده از فناوری «CRISPR / Cas9» را بیش از پیش نمایان سازد.

مایکل آرکیرو (Michael Arciero)، نایب‌رئیس دپارتمان مالکیت فکری و توسعه تجاری «ERS Genomics»، در این خصوص اظهار داشته: «اقدامات دفتر ثبت اختراع ژاپن، ماهیت گسترده سبد پتنت مرتبط با فناوری CRISPR ما را هم در ژاپن و هم در سایر نقاط جهان تقویت می‌کند. ما در حال گسترش تلاش‌های خود هستیم تا این فناوری را به‌طور گسترده در دسترس قرار دهیم».

لازم به تأکید است که دفتر ثبت اختراع ژاپن، به تازگی پتنت دیگری با شماره «JP2019-210828» را نیز تأیید نموده که سومین پتنت گروه چارپنتیر و شرکا در ژاپن می‌باشد. این پتنت، ترکیبات و کاربردهای پروتئین «Cas9» در تنظیمات سلولی و غیرسلولی را در بر گرفته است.


 [g1]

 
 [g2]

 

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.