پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰ پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

در حالی که چین تقریباً سه چهارم انرژی خورشیدی تولیدی جهان را به خود اختصاص داده، بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنها تولید انرژی نیست که چینی‌ها را در صدر قرار داده است. بررسی اسناد ثبت اختراع، حکایت از آن دارد که بخش عمده‌ای از ارزشمندترین پتنت‌های حوزه انرژی خورشیدی نیز، در اختیار نهادها و مؤسسات چینی است.

یکی از چالش‌های بزرگ جوامع امروزی، تأمین انرژی کافی و رفع تقاضای فزاینده در این حوزه است که با توجه به نگرانی‌های زیست‌محیطی ناشی از سوخت‌های فسیلی، منابع تجدیدپذیر و پاک از جمله انرژی خورشیدی را در اولویت قرار داده است. این موضوع، موجب شده تا سرمایه‌گذاری‌های تحقیقاتی چشمگیری در این حوزه صورت گرفته و به تبع آن، فعالیت‌های ثبت اختراع هم به‌عنوان نمادی از خروجی‌های نوآورانه، به شدت افزایش یافته است. شکل ۱، این روند را به خوبی نشان می‌دهد.

 

روند فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه انرژی خورشیدی

شکل ۱- روند فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه انرژی خورشیدی

 

بنا بر گزارش «Dolcera»، با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. بنا بر آمار ارائه شده، چین تأمین‌کننده ۷۵ درصد از انرژی خورشیدی تولیدی جهان است. برای مقایسه، کافی است بدانیم آمریکا که زمانی یک رقیب قدرتمند در بازار انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شد، هم‌اکنون تنها تولید ۱ درصد از انرژی خورشیدی جهان را در اختیار خود دارد.

اما این فقط تولید نیست که چین را در صدر قرار داده است. شرکت دولتی «The State Grid Corporation of China»، بزرگ‌ترین سبد پتنت انرژی‌های خورشیدی را در اختیار داشته و بالاتر از شرکت‌های مشهور سامسونگ و «LG»، در رده نخست متقاضیان برتر این حوزه قرار گرفته است. جالب اینجا است که تنها متقاضی غیر آسیایی در بین ده شرکت برتر، «Canadian Solar» است که با درآمد ۳/۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۰ میلادی، خود را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال این حوزه مطرح نموده است.

 

بازیگران مطرح فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه انرژی خورشیدی

شکل ۲- بازیگران مطرح فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه انرژی خورشیدی

 

اگرچه سایر شرکت‌های حاضر در فهرست ده متقاضی برتر، ترکیبی از سه کشور آسیایی چین، کره جنوبی و ژاپن هستند، اما به نظر می‌رسد که نوآوری تا حد زیادی در چین متمرکز شده است. این کشور، با ۲۳۳.۴۳۳ پتنت فامیلی (با در نظر گرفتن معیار نخستین ثبت درخواست)، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است. علاوه بر این، بررسی جغرافیایی پتنت‌های خارجی به ثبت رسیده، اهمیت بازار چین در سال‌های اخیر را به خوبی نمایان می‌سازد. از این منظر، چین با ۳۰۶.۳۸۰ پتنت فامیلی در رتبه اول قرار داشته و آمریکا و ژاپن، به ترتیب با ۹۴.۵۶۹ و ۶۸.۰۷۵ مورد، در رده‌های بعدی جای دارند. گفتنی است که اهمیت چین به‌عنوان یک بازار بسیار جذاب برای حفاظت از اختراعات مربوط به انرژی خورشیدی، بسیار  جدید بوده و در بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ میلادی، آمریکا و ژاپن به‌عنوان برترین مقاصد ثبت اختراع در این حوزه مطرح بودند.

اگر فارغ از حجم درخواست‌ها، ارزیابی و جستجوی پتنت‌های حوزه انرژی‌ خورشیدی را با تمرکز بر کیفیت آن‌ها انجام دهیم، باز هم چین در صدر متقاضیان برتر قرار دارد. شکل ۳، این واقعیت را به خوبی نشان می‌دهد. از منظر شرکتی نیز، «LG» با ۱۶۷۸ پتنت فامیلی باکیفیت، قدرتمندترین سبد پتنت را به خود اختصاص داده و سامسونگ و پاناسونیک، به ترتیب با ۱۴۵۰ و ۱۰۰۰ پتنت فامیلی، در تعقیب آن هستند. این در حالی است که شرکت «The State Grid Corporation of China» با ۹۸۹ پتنت فامیلی باکیفیت، به رده چهارم سقوط کرده است.

 

سهم کشورها از پتنت‌های با کیفیت در حوزه انرژی خورشیدی

شکل ۳- سهم کشورها از پتنت‌های با کیفیت در حوزه انرژی خورشیدی

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.