پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

در حالی که چین تقریباً سه چهارم انرژی خورشیدی تولیدی جهان را به خود اختصاص داده، بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنها تولید انرژی نیست که چینی‌ها را در صدر قرار داده است. بررسی اسناد ثبت اختراع، حکایت از آن دارد که بخش عمده‌ای از ارزشمندترین پتنت‌های حوزه انرژی خورشیدی نیز، در اختیار نهادها و مؤسسات چینی است.

یکی از چالش‌های بزرگ جوامع امروزی، تأمین انرژی کافی و رفع تقاضای فزاینده در این حوزه است که با توجه به نگرانی‌های زیست‌محیطی ناشی از سوخت‌های فسیلی، منابع تجدیدپذیر و پاک از جمله انرژی خورشیدی را در اولویت قرار داده است. این موضوع، موجب شده تا سرمایه‌گذاری‌های تحقیقاتی چشمگیری در این حوزه صورت گرفته و به تبع آن، فعالیت‌های ثبت اختراع هم به‌عنوان نمادی از خروجی‌های نوآورانه، به شدت افزایش یافته است. شکل ۱، این روند را به خوبی نشان می‌دهد.

 

روند فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه انرژی خورشیدی

شکل ۱- روند فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه انرژی خورشیدی

 

بنا بر گزارش «Dolcera»، با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. بنا بر آمار ارائه شده، چین تأمین‌کننده ۷۵ درصد از انرژی خورشیدی تولیدی جهان است. برای مقایسه، کافی است بدانیم آمریکا که زمانی یک رقیب قدرتمند در بازار انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شد، هم‌اکنون تنها تولید ۱ درصد از انرژی خورشیدی جهان را در اختیار خود دارد.

اما این فقط تولید نیست که چین را در صدر قرار داده است. شرکت دولتی «The State Grid Corporation of China»، بزرگ‌ترین سبد پتنت انرژی‌های خورشیدی را در اختیار داشته و بالاتر از شرکت‌های مشهور سامسونگ و «LG»، در رده نخست متقاضیان برتر این حوزه قرار گرفته است. جالب اینجا است که تنها متقاضی غیر آسیایی در بین ده شرکت برتر، «Canadian Solar» است که با درآمد ۳/۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۰ میلادی، خود را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال این حوزه مطرح نموده است.

 

بازیگران مطرح فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه انرژی خورشیدی

شکل ۲- بازیگران مطرح فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه انرژی خورشیدی

 

اگرچه سایر شرکت‌های حاضر در فهرست ده متقاضی برتر، ترکیبی از سه کشور آسیایی چین، کره جنوبی و ژاپن هستند، اما به نظر می‌رسد که نوآوری تا حد زیادی در چین متمرکز شده است. این کشور، با ۲۳۳.۴۳۳ پتنت فامیلی (با در نظر گرفتن معیار نخستین ثبت درخواست)، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است. علاوه بر این، بررسی جغرافیایی پتنت‌های خارجی به ثبت رسیده، اهمیت بازار چین در سال‌های اخیر را به خوبی نمایان می‌سازد. از این منظر، چین با ۳۰۶.۳۸۰ پتنت فامیلی در رتبه اول قرار داشته و آمریکا و ژاپن، به ترتیب با ۹۴.۵۶۹ و ۶۸.۰۷۵ مورد، در رده‌های بعدی جای دارند. گفتنی است که اهمیت چین به‌عنوان یک بازار بسیار جذاب برای حفاظت از اختراعات مربوط به انرژی خورشیدی، بسیار  جدید بوده و در بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ میلادی، آمریکا و ژاپن به‌عنوان برترین مقاصد ثبت اختراع در این حوزه مطرح بودند.

اگر فارغ از حجم درخواست‌ها، ارزیابی و جستجوی پتنت‌های حوزه انرژی‌ خورشیدی را با تمرکز بر کیفیت آن‌ها انجام دهیم، باز هم چین در صدر متقاضیان برتر قرار دارد. شکل ۳، این واقعیت را به خوبی نشان می‌دهد. از منظر شرکتی نیز، «LG» با ۱۶۷۸ پتنت فامیلی باکیفیت، قدرتمندترین سبد پتنت را به خود اختصاص داده و سامسونگ و پاناسونیک، به ترتیب با ۱۴۵۰ و ۱۰۰۰ پتنت فامیلی، در تعقیب آن هستند. این در حالی است که شرکت «The State Grid Corporation of China» با ۹۸۹ پتنت فامیلی باکیفیت، به رده چهارم سقوط کرده است.

 

سهم کشورها از پتنت‌های با کیفیت در حوزه انرژی خورشیدی

شکل ۳- سهم کشورها از پتنت‌های با کیفیت در حوزه انرژی خورشیدی

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.