جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰ جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

یکی از چالش‌های پیش روی فناوری‌های پیشرفته، حضور بازیگران متعدد و شکل‌گیری رقابت‌های فناورانه است. این رقابت‌ها، منجر به ثبت پتنت‌های متعددی شده و طبیعی است که هر گونه ارتقاء و بهره‌برداری از فناوری، منوط به اخذ مجوزهای متعدد از صاحبان دارایی‌های فکری خواهد بود. در واکنش به این چالش بزرگ، مجموعه‌ای از شرکت‌ها، از جمله سونی (Sony Group Corp)، دالبی (Dolby Laboratories Inc) و مؤسسه تحقیقاتی فرانهوفر (Fraunhofer-Gesellschaft)، بر آن شدند تا مجموعه‌ای از مهم‌ترین پتنت‌هایی را گرد هم آورند که برای توسعه و بهره‌برداری از جدیدترین فناوری‌های مرتبط با صدای سه بعدی مورد نیاز می‌باشند.

جوزف سینو (Joseph Siino)، مدیر ارشد صدور مجوز دالبی در این خصوص می‌گوید: «این استخر، شامل بیش از ۹۰ درصد از پتنت‌های مورد نیاز برای پیاده‌سازی استاندارد جدید MPEG-H 3D Audio است که می‌تواند تجربه جدیدی از صدای سه بعدی در دستگاه‌های تلفن همراه، تلویزیون‌ها و خودروها ایجاد نماید. این فناوری، نخستین نوآوری صوتی واقعاً تحول‌آفرین بوده و با اجرایی شدن ایده استخر دارایی‌های فکری، متقاضیان و استفاده‌کنندگان از این فناوری، از کابوس ادعاهای رفت و برگشتی مالکیت فکری و دعاوی پیچیده حقوقی خلاص می‌شوند».

یکپارچه شدن پتنت‌های مورد نیاز برای استفاده از این فناوری و عدم نیاز به انعقاد توافقنامه‌های متعدد، یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از این استخر پتنت خواهد بود. البته به نظر می‌رسد که استفاده از فناوری و پتنت‌های یاد شده، برای نوازندگان، کارگردانان ویدئویی و سایر تولیدکنندگان محتوا رایگان بوده و سایر نهادها، اعم از سازندگان تلفن‌های همراه و تجهیزات صوتی (Soundbar)، می‌بایست هزینه‌های صدور مجوز را پرداخت نمایند. هزینه صدور مجوز، به تعداد فروش وابسته بوده و بنا بر اعلام رسمی، از ۲۰ میلیون دلار در سال فراتر نخواهد رفت.

جان نوردمن (Jan Nordmann)، مدیر رسانه‌ای فرانهوفر در آمریکا هم در خصوص فناوری یاد شده اظهار داشته: «استاندارد جدید، یک صدای فراگیر بدون نیاز به اتاقی مملو از بلندگوهای مختلف ایجاد می‌کند. این فناوری، به مدت چهار سال در کره جنوبی استفاده شده و چرخه‌های اولیه بهره‌برداری در آمریکا و اروپا هم آغاز شده است».

علاوه بر دالبی (مستقر در آمریکا) و فرانهوفر (مستقر در آلمان)، سایر اعضای این استخر دارایی‌های فکری، شامل سونی (ژاپن)، «Wilus Inc» و مؤسسه تحقیقاتی ارتباطات و الکترونیک (هر دو مستقر در کره جنوبی)، «Orange SA» (مستقر در فرانسه)، «Royal Philips NV» (مستقر در هلند) و «VoiceAge Corp» (مستقر در کانادا) هستند که نشان از گستردگی و اهمیت این فناوری در کشورهای مختلف جهان دارد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.