جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

یکی از چالش‌های پیش روی فناوری‌های پیشرفته، حضور بازیگران متعدد و شکل‌گیری رقابت‌های فناورانه است. این رقابت‌ها، منجر به ثبت پتنت‌های متعددی شده و طبیعی است که هر گونه ارتقاء و بهره‌برداری از فناوری، منوط به اخذ مجوزهای متعدد از صاحبان دارایی‌های فکری خواهد بود. در واکنش به این چالش بزرگ، مجموعه‌ای از شرکت‌ها، از جمله سونی (Sony Group Corp)، دالبی (Dolby Laboratories Inc) و مؤسسه تحقیقاتی فرانهوفر (Fraunhofer-Gesellschaft)، بر آن شدند تا مجموعه‌ای از مهم‌ترین پتنت‌هایی را گرد هم آورند که برای توسعه و بهره‌برداری از جدیدترین فناوری‌های مرتبط با صدای سه بعدی مورد نیاز می‌باشند.

جوزف سینو (Joseph Siino)، مدیر ارشد صدور مجوز دالبی در این خصوص می‌گوید: «این استخر، شامل بیش از ۹۰ درصد از پتنت‌های مورد نیاز برای پیاده‌سازی استاندارد جدید MPEG-H 3D Audio است که می‌تواند تجربه جدیدی از صدای سه بعدی در دستگاه‌های تلفن همراه، تلویزیون‌ها و خودروها ایجاد نماید. این فناوری، نخستین نوآوری صوتی واقعاً تحول‌آفرین بوده و با اجرایی شدن ایده استخر دارایی‌های فکری، متقاضیان و استفاده‌کنندگان از این فناوری، از کابوس ادعاهای رفت و برگشتی مالکیت فکری و دعاوی پیچیده حقوقی خلاص می‌شوند».

یکپارچه شدن پتنت‌های مورد نیاز برای استفاده از این فناوری و عدم نیاز به انعقاد توافقنامه‌های متعدد، یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از این استخر پتنت خواهد بود. البته به نظر می‌رسد که استفاده از فناوری و پتنت‌های یاد شده، برای نوازندگان، کارگردانان ویدئویی و سایر تولیدکنندگان محتوا رایگان بوده و سایر نهادها، اعم از سازندگان تلفن‌های همراه و تجهیزات صوتی (Soundbar)، می‌بایست هزینه‌های صدور مجوز را پرداخت نمایند. هزینه صدور مجوز، به تعداد فروش وابسته بوده و بنا بر اعلام رسمی، از ۲۰ میلیون دلار در سال فراتر نخواهد رفت.

جان نوردمن (Jan Nordmann)، مدیر رسانه‌ای فرانهوفر در آمریکا هم در خصوص فناوری یاد شده اظهار داشته: «استاندارد جدید، یک صدای فراگیر بدون نیاز به اتاقی مملو از بلندگوهای مختلف ایجاد می‌کند. این فناوری، به مدت چهار سال در کره جنوبی استفاده شده و چرخه‌های اولیه بهره‌برداری در آمریکا و اروپا هم آغاز شده است».

علاوه بر دالبی (مستقر در آمریکا) و فرانهوفر (مستقر در آلمان)، سایر اعضای این استخر دارایی‌های فکری، شامل سونی (ژاپن)، «Wilus Inc» و مؤسسه تحقیقاتی ارتباطات و الکترونیک (هر دو مستقر در کره جنوبی)، «Orange SA» (مستقر در فرانسه)، «Royal Philips NV» (مستقر در هلند) و «VoiceAge Corp» (مستقر در کانادا) هستند که نشان از گستردگی و اهمیت این فناوری در کشورهای مختلف جهان دارد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.