استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم
۱۵ تیر ۱۴۰۰ استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم

شرکت کره‌ای «LG»، در حال آماده‌سازی و ثبت پرونده‌های حقوقی نقض پتنت علیه شرکت‌هایی است که بدون اخذ مجوزهای لازم، از پتنت‌های ضروری استاندارد این شرکت در حوزه ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌کنند. تصمیم به این اقدام تهاجمی، در پی ضرر این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی و برنامه‌ریزی برای خروج از کسب‌وکار تلفن‌های همراه هوشمند اتخاذ شده است.

پیش از این، در پی از دست دادن بیش از ۴/۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ میلادی، خبرهای زیادی پیرامون تصمیم «LG» برای کنار گذاشتن تجارت تلفن‌های هوشمند منتشر گردید. حتی گفته می‌شد که این شرکت در حال مذاکره با اپل برای فروش آیفون و آیپد در بیش از چهارصد فروشگاه «LG Best» در سرتاسر کره جنوبی است. اما به نظر می‌رسد که این غول فناوری، برنامه‌های دیگری هم برای جبران این دلارهای از دست رفته در سر دارد. برنامه‌ای جدی و نگران‌کننده برای استفاده‌کنندگان فناوری‌های بی‌سیم که بر شکایت از کلیه نقض‌کنندگان سبد پتنت گسترده «LG» بنا شده است.

یکی از مقامات ارشد این شرکت، در مصاحبه با «Korea Times» اظهار داشته: «ما همچنان در حال بررسی راه‌های استفاده از پتنت‌های خود در حوزه ارتباطات بی‌سیم هستیم. دعاوی پتنت، می‌توانند شکل جدیدی از درآمدزایی از دارایی‌های فکری LG و نوآوری‌های آینده این شرکت باشند».

به نظر می‌رسد که «LG» برای درآمدزایی از پتنت‌های مخابراتی خود، استراتژی‌ استفاده از محاکم حقوقی را در نظر گرفته و در حال جستجو و شناسایی فهرستی از شرکت‌هایی است که بدون مجوز، از اختراعات پتنت شده‌اش استفاده می‌کنند. دریافت غرامت ناشی از نقض پتنت و تضمین دریافت حق امتیاز در سال‌های آتی، راهکاری است که در سر مدیران این شرکت می‌گذرد. مثال بارز این رویه، صدور حکم دادگاهی در آلمان است که اخیراً یک سازنده لوازم الکترونیکی مصرفی چینی به نام «TLC» را به دلیل نقض پتنت «LG» گناهکار شناخت. دعاوی ادامه‌دار «LG» با «Wiko» (یک سازنده تلفن‌های هوشمند فرانسوی) بر سر پتنت‌های ضروری استاندارد در حوزه ارتباطات راه دور که منجر به صدور سه حکم علیه رقیب فرانسوی شد، نمونه دیگری از همین موارد است که مسیر احتمالاً موفق «LG» در درآمدزایی از سبد پتنت ارزشمندش را نشان می‌دهد.

بنا بر بررسی‌های صورت گرفته پیرامون دارایی‌های فکری «LG»، این شرکت در سال‌های 2012 تا 2016 میلادی، در خصوص فناوری «4G (LTE / LTE-A)»، رده نخست دارندگان پتنت‌های ضروری استاندارد جهان را در اختیار داشته است. شرکت «Iplytics» نیز، اخیراً «LG» را با بیش از ۳۷۰۰ پتنت، در رده سوم پتنت‌های ضروری استاندارد حوزه «5G» قرار داده است. همین آمار، به خوبی ارزش دارایی‌های فکری «LG» و پتانسیل درآمدزایی بسیار بالای آن‌ها را نشان می‌دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »
۱۰ بهمن ۱۴۰۲

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »، در پژوهشگاه رنگ برگزار شد.