استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم
۱۵ تیر ۱۴۰۰ استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم

شرکت کره‌ای «LG»، در حال آماده‌سازی و ثبت پرونده‌های حقوقی نقض پتنت علیه شرکت‌هایی است که بدون اخذ مجوزهای لازم، از پتنت‌های ضروری استاندارد این شرکت در حوزه ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌کنند. تصمیم به این اقدام تهاجمی، در پی ضرر این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی و برنامه‌ریزی برای خروج از کسب‌وکار تلفن‌های همراه هوشمند اتخاذ شده است.

پیش از این، در پی از دست دادن بیش از ۴/۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ میلادی، خبرهای زیادی پیرامون تصمیم «LG» برای کنار گذاشتن تجارت تلفن‌های هوشمند منتشر گردید. حتی گفته می‌شد که این شرکت در حال مذاکره با اپل برای فروش آیفون و آیپد در بیش از چهارصد فروشگاه «LG Best» در سرتاسر کره جنوبی است. اما به نظر می‌رسد که این غول فناوری، برنامه‌های دیگری هم برای جبران این دلارهای از دست رفته در سر دارد. برنامه‌ای جدی و نگران‌کننده برای استفاده‌کنندگان فناوری‌های بی‌سیم که بر شکایت از کلیه نقض‌کنندگان سبد پتنت گسترده «LG» بنا شده است.

یکی از مقامات ارشد این شرکت، در مصاحبه با «Korea Times» اظهار داشته: «ما همچنان در حال بررسی راه‌های استفاده از پتنت‌های خود در حوزه ارتباطات بی‌سیم هستیم. دعاوی پتنت، می‌توانند شکل جدیدی از درآمدزایی از دارایی‌های فکری LG و نوآوری‌های آینده این شرکت باشند».

به نظر می‌رسد که «LG» برای درآمدزایی از پتنت‌های مخابراتی خود، استراتژی‌ استفاده از محاکم حقوقی را در نظر گرفته و در حال جستجو و شناسایی فهرستی از شرکت‌هایی است که بدون مجوز، از اختراعات پتنت شده‌اش استفاده می‌کنند. دریافت غرامت ناشی از نقض پتنت و تضمین دریافت حق امتیاز در سال‌های آتی، راهکاری است که در سر مدیران این شرکت می‌گذرد. مثال بارز این رویه، صدور حکم دادگاهی در آلمان است که اخیراً یک سازنده لوازم الکترونیکی مصرفی چینی به نام «TLC» را به دلیل نقض پتنت «LG» گناهکار شناخت. دعاوی ادامه‌دار «LG» با «Wiko» (یک سازنده تلفن‌های هوشمند فرانسوی) بر سر پتنت‌های ضروری استاندارد در حوزه ارتباطات راه دور که منجر به صدور سه حکم علیه رقیب فرانسوی شد، نمونه دیگری از همین موارد است که مسیر احتمالاً موفق «LG» در درآمدزایی از سبد پتنت ارزشمندش را نشان می‌دهد.

بنا بر بررسی‌های صورت گرفته پیرامون دارایی‌های فکری «LG»، این شرکت در سال‌های 2012 تا 2016 میلادی، در خصوص فناوری «4G (LTE / LTE-A)»، رده نخست دارندگان پتنت‌های ضروری استاندارد جهان را در اختیار داشته است. شرکت «Iplytics» نیز، اخیراً «LG» را با بیش از ۳۷۰۰ پتنت، در رده سوم پتنت‌های ضروری استاندارد حوزه «5G» قرار داده است. همین آمار، به خوبی ارزش دارایی‌های فکری «LG» و پتانسیل درآمدزایی بسیار بالای آن‌ها را نشان می‌دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.