استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم
۱۵ تیر ۱۴۰۰

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم

شرکت کره‌ای «LG»، در حال آماده‌سازی و ثبت پرونده‌های حقوقی نقض پتنت علیه شرکت‌هایی است که بدون اخذ مجوزهای لازم، از پتنت‌های ضروری استاندارد این شرکت در حوزه ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌کنند. تصمیم به این اقدام تهاجمی، در پی ضرر این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی و برنامه‌ریزی برای خروج از کسب‌وکار تلفن‌های همراه هوشمند اتخاذ شده است.

پیش از این، در پی از دست دادن بیش از ۴/۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ میلادی، خبرهای زیادی پیرامون تصمیم «LG» برای کنار گذاشتن تجارت تلفن‌های هوشمند منتشر گردید. حتی گفته می‌شد که این شرکت در حال مذاکره با اپل برای فروش آیفون و آیپد در بیش از چهارصد فروشگاه «LG Best» در سرتاسر کره جنوبی است. اما به نظر می‌رسد که این غول فناوری، برنامه‌های دیگری هم برای جبران این دلارهای از دست رفته در سر دارد. برنامه‌ای جدی و نگران‌کننده برای استفاده‌کنندگان فناوری‌های بی‌سیم که بر شکایت از کلیه نقض‌کنندگان سبد پتنت گسترده «LG» بنا شده است.

یکی از مقامات ارشد این شرکت، در مصاحبه با «Korea Times» اظهار داشته: «ما همچنان در حال بررسی راه‌های استفاده از پتنت‌های خود در حوزه ارتباطات بی‌سیم هستیم. دعاوی پتنت، می‌توانند شکل جدیدی از درآمدزایی از دارایی‌های فکری LG و نوآوری‌های آینده این شرکت باشند».

به نظر می‌رسد که «LG» برای درآمدزایی از پتنت‌های مخابراتی خود، استراتژی‌ استفاده از محاکم حقوقی را در نظر گرفته و در حال جستجو و شناسایی فهرستی از شرکت‌هایی است که بدون مجوز، از اختراعات پتنت شده‌اش استفاده می‌کنند. دریافت غرامت ناشی از نقض پتنت و تضمین دریافت حق امتیاز در سال‌های آتی، راهکاری است که در سر مدیران این شرکت می‌گذرد. مثال بارز این رویه، صدور حکم دادگاهی در آلمان است که اخیراً یک سازنده لوازم الکترونیکی مصرفی چینی به نام «TLC» را به دلیل نقض پتنت «LG» گناهکار شناخت. دعاوی ادامه‌دار «LG» با «Wiko» (یک سازنده تلفن‌های هوشمند فرانسوی) بر سر پتنت‌های ضروری استاندارد در حوزه ارتباطات راه دور که منجر به صدور سه حکم علیه رقیب فرانسوی شد، نمونه دیگری از همین موارد است که مسیر احتمالاً موفق «LG» در درآمدزایی از سبد پتنت ارزشمندش را نشان می‌دهد.

بنا بر بررسی‌های صورت گرفته پیرامون دارایی‌های فکری «LG»، این شرکت در سال‌های 2012 تا 2016 میلادی، در خصوص فناوری «4G (LTE / LTE-A)»، رده نخست دارندگان پتنت‌های ضروری استاندارد جهان را در اختیار داشته است. شرکت «Iplytics» نیز، اخیراً «LG» را با بیش از ۳۷۰۰ پتنت، در رده سوم پتنت‌های ضروری استاندارد حوزه «5G» قرار داده است. همین آمار، به خوبی ارزش دارایی‌های فکری «LG» و پتانسیل درآمدزایی بسیار بالای آن‌ها را نشان می‌دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.