استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم
۱۵ تیر ۱۴۰۰

استراتژی تهاجمی «LG» برای درآمدزایی از اختراعات حوزه ارتباطات بی‌سیم

شرکت کره‌ای «LG»، در حال آماده‌سازی و ثبت پرونده‌های حقوقی نقض پتنت علیه شرکت‌هایی است که بدون اخذ مجوزهای لازم، از پتنت‌های ضروری استاندارد این شرکت در حوزه ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌کنند. تصمیم به این اقدام تهاجمی، در پی ضرر این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی و برنامه‌ریزی برای خروج از کسب‌وکار تلفن‌های همراه هوشمند اتخاذ شده است.

پیش از این، در پی از دست دادن بیش از ۴/۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ میلادی، خبرهای زیادی پیرامون تصمیم «LG» برای کنار گذاشتن تجارت تلفن‌های هوشمند منتشر گردید. حتی گفته می‌شد که این شرکت در حال مذاکره با اپل برای فروش آیفون و آیپد در بیش از چهارصد فروشگاه «LG Best» در سرتاسر کره جنوبی است. اما به نظر می‌رسد که این غول فناوری، برنامه‌های دیگری هم برای جبران این دلارهای از دست رفته در سر دارد. برنامه‌ای جدی و نگران‌کننده برای استفاده‌کنندگان فناوری‌های بی‌سیم که بر شکایت از کلیه نقض‌کنندگان سبد پتنت گسترده «LG» بنا شده است.

یکی از مقامات ارشد این شرکت، در مصاحبه با «Korea Times» اظهار داشته: «ما همچنان در حال بررسی راه‌های استفاده از پتنت‌های خود در حوزه ارتباطات بی‌سیم هستیم. دعاوی پتنت، می‌توانند شکل جدیدی از درآمدزایی از دارایی‌های فکری LG و نوآوری‌های آینده این شرکت باشند».

به نظر می‌رسد که «LG» برای درآمدزایی از پتنت‌های مخابراتی خود، استراتژی‌ استفاده از محاکم حقوقی را در نظر گرفته و در حال جستجو و شناسایی فهرستی از شرکت‌هایی است که بدون مجوز، از اختراعات پتنت شده‌اش استفاده می‌کنند. دریافت غرامت ناشی از نقض پتنت و تضمین دریافت حق امتیاز در سال‌های آتی، راهکاری است که در سر مدیران این شرکت می‌گذرد. مثال بارز این رویه، صدور حکم دادگاهی در آلمان است که اخیراً یک سازنده لوازم الکترونیکی مصرفی چینی به نام «TLC» را به دلیل نقض پتنت «LG» گناهکار شناخت. دعاوی ادامه‌دار «LG» با «Wiko» (یک سازنده تلفن‌های هوشمند فرانسوی) بر سر پتنت‌های ضروری استاندارد در حوزه ارتباطات راه دور که منجر به صدور سه حکم علیه رقیب فرانسوی شد، نمونه دیگری از همین موارد است که مسیر احتمالاً موفق «LG» در درآمدزایی از سبد پتنت ارزشمندش را نشان می‌دهد.

بنا بر بررسی‌های صورت گرفته پیرامون دارایی‌های فکری «LG»، این شرکت در سال‌های 2012 تا 2016 میلادی، در خصوص فناوری «4G (LTE / LTE-A)»، رده نخست دارندگان پتنت‌های ضروری استاندارد جهان را در اختیار داشته است. شرکت «Iplytics» نیز، اخیراً «LG» را با بیش از ۳۷۰۰ پتنت، در رده سوم پتنت‌های ضروری استاندارد حوزه «5G» قرار داده است. همین آمار، به خوبی ارزش دارایی‌های فکری «LG» و پتانسیل درآمدزایی بسیار بالای آن‌ها را نشان می‌دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.