تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. آدل فولتون (Adele Fulton)، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بسیاری از مردم بر این باورند که اختراع و نوآوری، منحصر به یک طبقه اجتماعی خاص و یا گروه سنی مشخصی است. این در حالی است که خلق ایده‌های نوآورانه، نه سن و سال می‌شناسد و نه جنسیت و قوم و مذهب! نمونه بارز این موضوع، اختراع آدل فولتون، کودک ۹ ساله آمریکایی است که طی یک اتفاق جالب و با حمایت‌های پدرش تحقق یافت. این ایده که در دوره  پیش‌دبستانی به ذهن آدل خطور کرد، از علاقه بی‌حد و حصر وی به یک عروسک «Lovies» (نوعی حیوان عروسکی) نشأت گرفت. وی هنگام رفتن به مدرسه و بازگشت به خانه، مجبور بود عروسک را در کیفش بگذارد و از این‌که صورت عروسکش را نمی‌دید، بسیار ناراحت بود. یک روز که به خانه برگشت، این مشکل را با پدرش در میان گذاشت و این ایده را مطرح نمود که ای کاش یک جیب شفاف جلوی کوله‌پشتی وجود داشت تا عروسکش را در آن ببیند. همین ایده به ظاهر مسخره، نقطه آغاز یک کسب‌وکار خانوادگی شد.

در ابتدا، نمونه اولیه توسط آدل و پدرش ساخته شد. آدل احساس می‌کرد که مشکلی وجود دارد، چرا که عروسکش در کوله‌پشتی کج می‌شد و نمای جالبی ایجاد نمی‌کرد. ایده بعدی آن‌ها برای بهبود نمونه اولیه، تعبیه نوعی بند به‌عنوان کمربند ایمنی محصول بود. تقریباً همه چیز آماده شده بود. آن‌ها با یک خیاط محلی صحبت کردند تا دو نمونه از کیف ابداعی جدید با نام «Lovie Window» را تولید کند. اقدام بعدی خانواده فولتون، ثبت درخواست برای یک پتنت طراحی بود که در آگوست ۲۰۱۹ انجام گرفت. نتیجه این اقدام، صدور گواهی ثبت اختراعی به شماره «US D 899777» بود که در اکتبر سال گذشته میلادی به خانواده فولتون اعطا گردید. در این پتنت، نام آدل و پدرش به‌عنوان مخترعین درج شده است.

برخلاف بسیاری از اختراعات کودکانه که در همان مرحله ایده و یا نهایتاً ثبت اختراع متوقف می‌گردد، دیوید فولتون و فرزندش، احساس کردند که این ایده می‌تواند برای سایر کودکان هم جذاب باشد. آن‌ها برای جذب سرمایه لازم به‌منظور تولید و عرضه «Lovie Window»، به سراغ پلتفرم تأمین مالی «Kickstarter» رفته و درخواست خود را ثبت نمودند. آدل در توضیح محصولش چنین نوشته بود که این کوله‌پشتی به بچه‌ها اجازه می‌دهد تا با نشان دادن علایق و موارد مهم خود در پشت جیب شفاف کوله‌پشتی، شخصیتشان را به نمایش بگذارند. نتیجه بسیار جالب بود. در حالی که تنها ۴۵۰۰ دلار به‌عنوان هدف جذب سرمایه مشخص شده بود، ۸۶ سرمایه‌گذار با این ایده موافقت نموده و مبلغ ۴۶۳۸ دلار به آن اختصاص دادند.

گفتنی است، هم‌اکنون وب‌سایتی برای فروش «Lovie Window» راه‌اندازی شده که علاقه‌مندان می‌توانند با پرداخت ۲۴/۹۹ دلار، یکی از این کوله‌پشتی‌ها را خریداری کرده و از آن لذت ببرند. جالب‌تر این‌که آدل با تحقق ایده قبلی و تجاری‌سازی آن، به فکر اختراع بعدی خود نیز می‌باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.