تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰ تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. آدل فولتون (Adele Fulton)، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بسیاری از مردم بر این باورند که اختراع و نوآوری، منحصر به یک طبقه اجتماعی خاص و یا گروه سنی مشخصی است. این در حالی است که خلق ایده‌های نوآورانه، نه سن و سال می‌شناسد و نه جنسیت و قوم و مذهب! نمونه بارز این موضوع، اختراع آدل فولتون، کودک ۹ ساله آمریکایی است که طی یک اتفاق جالب و با حمایت‌های پدرش تحقق یافت. این ایده که در دوره  پیش‌دبستانی به ذهن آدل خطور کرد، از علاقه بی‌حد و حصر وی به یک عروسک «Lovies» (نوعی حیوان عروسکی) نشأت گرفت. وی هنگام رفتن به مدرسه و بازگشت به خانه، مجبور بود عروسک را در کیفش بگذارد و از این‌که صورت عروسکش را نمی‌دید، بسیار ناراحت بود. یک روز که به خانه برگشت، این مشکل را با پدرش در میان گذاشت و این ایده را مطرح نمود که ای کاش یک جیب شفاف جلوی کوله‌پشتی وجود داشت تا عروسکش را در آن ببیند. همین ایده به ظاهر مسخره، نقطه آغاز یک کسب‌وکار خانوادگی شد.

در ابتدا، نمونه اولیه توسط آدل و پدرش ساخته شد. آدل احساس می‌کرد که مشکلی وجود دارد، چرا که عروسکش در کوله‌پشتی کج می‌شد و نمای جالبی ایجاد نمی‌کرد. ایده بعدی آن‌ها برای بهبود نمونه اولیه، تعبیه نوعی بند به‌عنوان کمربند ایمنی محصول بود. تقریباً همه چیز آماده شده بود. آن‌ها با یک خیاط محلی صحبت کردند تا دو نمونه از کیف ابداعی جدید با نام «Lovie Window» را تولید کند. اقدام بعدی خانواده فولتون، ثبت درخواست برای یک پتنت طراحی بود که در آگوست ۲۰۱۹ انجام گرفت. نتیجه این اقدام، صدور گواهی ثبت اختراعی به شماره «US D 899777» بود که در اکتبر سال گذشته میلادی به خانواده فولتون اعطا گردید. در این پتنت، نام آدل و پدرش به‌عنوان مخترعین درج شده است.

برخلاف بسیاری از اختراعات کودکانه که در همان مرحله ایده و یا نهایتاً ثبت اختراع متوقف می‌گردد، دیوید فولتون و فرزندش، احساس کردند که این ایده می‌تواند برای سایر کودکان هم جذاب باشد. آن‌ها برای جذب سرمایه لازم به‌منظور تولید و عرضه «Lovie Window»، به سراغ پلتفرم تأمین مالی «Kickstarter» رفته و درخواست خود را ثبت نمودند. آدل در توضیح محصولش چنین نوشته بود که این کوله‌پشتی به بچه‌ها اجازه می‌دهد تا با نشان دادن علایق و موارد مهم خود در پشت جیب شفاف کوله‌پشتی، شخصیتشان را به نمایش بگذارند. نتیجه بسیار جالب بود. در حالی که تنها ۴۵۰۰ دلار به‌عنوان هدف جذب سرمایه مشخص شده بود، ۸۶ سرمایه‌گذار با این ایده موافقت نموده و مبلغ ۴۶۳۸ دلار به آن اختصاص دادند.

گفتنی است، هم‌اکنون وب‌سایتی برای فروش «Lovie Window» راه‌اندازی شده که علاقه‌مندان می‌توانند با پرداخت ۲۴/۹۹ دلار، یکی از این کوله‌پشتی‌ها را خریداری کرده و از آن لذت ببرند. جالب‌تر این‌که آدل با تحقق ایده قبلی و تجاری‌سازی آن، به فکر اختراع بعدی خود نیز می‌باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.