تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. آدل فولتون (Adele Fulton)، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بسیاری از مردم بر این باورند که اختراع و نوآوری، منحصر به یک طبقه اجتماعی خاص و یا گروه سنی مشخصی است. این در حالی است که خلق ایده‌های نوآورانه، نه سن و سال می‌شناسد و نه جنسیت و قوم و مذهب! نمونه بارز این موضوع، اختراع آدل فولتون، کودک ۹ ساله آمریکایی است که طی یک اتفاق جالب و با حمایت‌های پدرش تحقق یافت. این ایده که در دوره  پیش‌دبستانی به ذهن آدل خطور کرد، از علاقه بی‌حد و حصر وی به یک عروسک «Lovies» (نوعی حیوان عروسکی) نشأت گرفت. وی هنگام رفتن به مدرسه و بازگشت به خانه، مجبور بود عروسک را در کیفش بگذارد و از این‌که صورت عروسکش را نمی‌دید، بسیار ناراحت بود. یک روز که به خانه برگشت، این مشکل را با پدرش در میان گذاشت و این ایده را مطرح نمود که ای کاش یک جیب شفاف جلوی کوله‌پشتی وجود داشت تا عروسکش را در آن ببیند. همین ایده به ظاهر مسخره، نقطه آغاز یک کسب‌وکار خانوادگی شد.

در ابتدا، نمونه اولیه توسط آدل و پدرش ساخته شد. آدل احساس می‌کرد که مشکلی وجود دارد، چرا که عروسکش در کوله‌پشتی کج می‌شد و نمای جالبی ایجاد نمی‌کرد. ایده بعدی آن‌ها برای بهبود نمونه اولیه، تعبیه نوعی بند به‌عنوان کمربند ایمنی محصول بود. تقریباً همه چیز آماده شده بود. آن‌ها با یک خیاط محلی صحبت کردند تا دو نمونه از کیف ابداعی جدید با نام «Lovie Window» را تولید کند. اقدام بعدی خانواده فولتون، ثبت درخواست برای یک پتنت طراحی بود که در آگوست ۲۰۱۹ انجام گرفت. نتیجه این اقدام، صدور گواهی ثبت اختراعی به شماره «US D 899777» بود که در اکتبر سال گذشته میلادی به خانواده فولتون اعطا گردید. در این پتنت، نام آدل و پدرش به‌عنوان مخترعین درج شده است.

برخلاف بسیاری از اختراعات کودکانه که در همان مرحله ایده و یا نهایتاً ثبت اختراع متوقف می‌گردد، دیوید فولتون و فرزندش، احساس کردند که این ایده می‌تواند برای سایر کودکان هم جذاب باشد. آن‌ها برای جذب سرمایه لازم به‌منظور تولید و عرضه «Lovie Window»، به سراغ پلتفرم تأمین مالی «Kickstarter» رفته و درخواست خود را ثبت نمودند. آدل در توضیح محصولش چنین نوشته بود که این کوله‌پشتی به بچه‌ها اجازه می‌دهد تا با نشان دادن علایق و موارد مهم خود در پشت جیب شفاف کوله‌پشتی، شخصیتشان را به نمایش بگذارند. نتیجه بسیار جالب بود. در حالی که تنها ۴۵۰۰ دلار به‌عنوان هدف جذب سرمایه مشخص شده بود، ۸۶ سرمایه‌گذار با این ایده موافقت نموده و مبلغ ۴۶۳۸ دلار به آن اختصاص دادند.

گفتنی است، هم‌اکنون وب‌سایتی برای فروش «Lovie Window» راه‌اندازی شده که علاقه‌مندان می‌توانند با پرداخت ۲۴/۹۹ دلار، یکی از این کوله‌پشتی‌ها را خریداری کرده و از آن لذت ببرند. جالب‌تر این‌که آدل با تحقق ایده قبلی و تجاری‌سازی آن، به فکر اختراع بعدی خود نیز می‌باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.