بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰ بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه برگزار می‌گردد.

یکی از رسالت‌های آکادمی کانون پتنت ایران، آگاهی‌بخشی عمومی در خصوص حقوق مالکیت فکری و به‌طور خاص ثبت اختراع است که این مهم، از طریق برگزاری انواع دوره‌های آموزشی حضوری و آنلاین (وبینار) دنبال می‌شود. در این میان، با تأکید بر نگاه مخاطب‌محور در آکادمی کانون و لزوم پاسخ به نیازهای مخاطبین، عناوین جدیدی در تقویم‌های هر فصل دیده شده که سهم این تغییرات در تقویم تابستان ۱۴۰۰، دو رویداد جدید با عناوین «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده است.

اسناد ثبت اختراع، حاوی اجزا و بخش‌های مختلفی هستند که آشنایی با آن‌ها، الزامی مهم برای سهولت و تسریع جستجوی پتنت‌ها در میان پایگاه‌های داده و همینطور مطالعه صحیح و سریع‌تر آن‌ها خواهد بود. وبینار «آناتومی پتنت»، با تشریح قسمت‌های مختلف سند پتنت، امکان جستجو، مطالعه و بهره‌برداری مناسب از این اسناد را فراهم می‌نماید. سرفصل‌های این وبینار رایگان که در مورخ پنجم مردادماه و از ساعت ۱۶ الی ۱۸، توسط سرکار خانم مهندس «زارعی»، مدرس محترم کانون پتنت ایران بیان می‌گردد، عبارتند از:

  • مقدمه‌ای کوتاه در مورد چیستی پتنت؛
  • تفاوت میان اظهارنامه ثبت اختراع و پتنت؛
  • آشنایی با اجزای مختلف سند پتنت؛
  • آشنایی با بخش‌های ادعاها، توصیفات و ترسیمات.

لازم به تأکید است که بحث اجزای پتنت، در وبینارهای مرتبط با جستجوی پتنت هم تا حدودی مطرح می‌گردد. با این وجود، با توجه به نقش کلیدی این مبحث در تحلیل‌های فنی، حقوقی و بازار و همچنین نیاز فزاینده کاربران به درک بهتر اجزای پتنت، ارائه این موضوع در یک وبینار مجزا دیده شده تا با عمق بیشتری به آن پرداخته شود. از این منظر، وبینار «پتنت ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه» را می‌توان یک پیش‌نیاز برای استفاده بهتر از کارگاه «آناتومی پتنت» دانست و این کارگاه نیز، خود پیش‌نیاز وبینار «جستجوی پتنت» خواهد بود.

گفتنی است که علاقه‌مندان می‌توانند با استفاده از این لینک، نسبت به ثبت‌نام در وبینار اقدام نمایند. نظر به ظرفیت محدود اتاق وبینار، اولویت با افرادی است که زودتر نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

پربازدید‌ترین‌ها

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »
۱۰ بهمن ۱۴۰۲

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »

برنامه مشترک کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه رنگ با محوریت «آشنایی با ماموریت‌ها، برنامه‌های تحولی و حمایت‌های کانون »، در پژوهشگاه رنگ برگزار شد.