بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه برگزار می‌گردد.

یکی از رسالت‌های آکادمی کانون پتنت ایران، آگاهی‌بخشی عمومی در خصوص حقوق مالکیت فکری و به‌طور خاص ثبت اختراع است که این مهم، از طریق برگزاری انواع دوره‌های آموزشی حضوری و آنلاین (وبینار) دنبال می‌شود. در این میان، با تأکید بر نگاه مخاطب‌محور در آکادمی کانون و لزوم پاسخ به نیازهای مخاطبین، عناوین جدیدی در تقویم‌های هر فصل دیده شده که سهم این تغییرات در تقویم تابستان ۱۴۰۰، دو رویداد جدید با عناوین «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده است.

اسناد ثبت اختراع، حاوی اجزا و بخش‌های مختلفی هستند که آشنایی با آن‌ها، الزامی مهم برای سهولت و تسریع جستجوی پتنت‌ها در میان پایگاه‌های داده و همینطور مطالعه صحیح و سریع‌تر آن‌ها خواهد بود. وبینار «آناتومی پتنت»، با تشریح قسمت‌های مختلف سند پتنت، امکان جستجو، مطالعه و بهره‌برداری مناسب از این اسناد را فراهم می‌نماید. سرفصل‌های این وبینار رایگان که در مورخ پنجم مردادماه و از ساعت ۱۶ الی ۱۸، توسط سرکار خانم مهندس «زارعی»، مدرس محترم کانون پتنت ایران بیان می‌گردد، عبارتند از:

  • مقدمه‌ای کوتاه در مورد چیستی پتنت؛
  • تفاوت میان اظهارنامه ثبت اختراع و پتنت؛
  • آشنایی با اجزای مختلف سند پتنت؛
  • آشنایی با بخش‌های ادعاها، توصیفات و ترسیمات.

لازم به تأکید است که بحث اجزای پتنت، در وبینارهای مرتبط با جستجوی پتنت هم تا حدودی مطرح می‌گردد. با این وجود، با توجه به نقش کلیدی این مبحث در تحلیل‌های فنی، حقوقی و بازار و همچنین نیاز فزاینده کاربران به درک بهتر اجزای پتنت، ارائه این موضوع در یک وبینار مجزا دیده شده تا با عمق بیشتری به آن پرداخته شود. از این منظر، وبینار «پتنت ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه» را می‌توان یک پیش‌نیاز برای استفاده بهتر از کارگاه «آناتومی پتنت» دانست و این کارگاه نیز، خود پیش‌نیاز وبینار «جستجوی پتنت» خواهد بود.

گفتنی است که علاقه‌مندان می‌توانند با استفاده از این لینک، نسبت به ثبت‌نام در وبینار اقدام نمایند. نظر به ظرفیت محدود اتاق وبینار، اولویت با افرادی است که زودتر نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.