بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰ بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه برگزار می‌گردد.

یکی از رسالت‌های آکادمی کانون پتنت ایران، آگاهی‌بخشی عمومی در خصوص حقوق مالکیت فکری و به‌طور خاص ثبت اختراع است که این مهم، از طریق برگزاری انواع دوره‌های آموزشی حضوری و آنلاین (وبینار) دنبال می‌شود. در این میان، با تأکید بر نگاه مخاطب‌محور در آکادمی کانون و لزوم پاسخ به نیازهای مخاطبین، عناوین جدیدی در تقویم‌های هر فصل دیده شده که سهم این تغییرات در تقویم تابستان ۱۴۰۰، دو رویداد جدید با عناوین «آناتومی پتنت» و «سینما مالکیت فکری» بوده است.

اسناد ثبت اختراع، حاوی اجزا و بخش‌های مختلفی هستند که آشنایی با آن‌ها، الزامی مهم برای سهولت و تسریع جستجوی پتنت‌ها در میان پایگاه‌های داده و همینطور مطالعه صحیح و سریع‌تر آن‌ها خواهد بود. وبینار «آناتومی پتنت»، با تشریح قسمت‌های مختلف سند پتنت، امکان جستجو، مطالعه و بهره‌برداری مناسب از این اسناد را فراهم می‌نماید. سرفصل‌های این وبینار رایگان که در مورخ پنجم مردادماه و از ساعت ۱۶ الی ۱۸، توسط سرکار خانم مهندس «زارعی»، مدرس محترم کانون پتنت ایران بیان می‌گردد، عبارتند از:

  • مقدمه‌ای کوتاه در مورد چیستی پتنت؛
  • تفاوت میان اظهارنامه ثبت اختراع و پتنت؛
  • آشنایی با اجزای مختلف سند پتنت؛
  • آشنایی با بخش‌های ادعاها، توصیفات و ترسیمات.

لازم به تأکید است که بحث اجزای پتنت، در وبینارهای مرتبط با جستجوی پتنت هم تا حدودی مطرح می‌گردد. با این وجود، با توجه به نقش کلیدی این مبحث در تحلیل‌های فنی، حقوقی و بازار و همچنین نیاز فزاینده کاربران به درک بهتر اجزای پتنت، ارائه این موضوع در یک وبینار مجزا دیده شده تا با عمق بیشتری به آن پرداخته شود. از این منظر، وبینار «پتنت ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه» را می‌توان یک پیش‌نیاز برای استفاده بهتر از کارگاه «آناتومی پتنت» دانست و این کارگاه نیز، خود پیش‌نیاز وبینار «جستجوی پتنت» خواهد بود.

گفتنی است که علاقه‌مندان می‌توانند با استفاده از این لینک، نسبت به ثبت‌نام در وبینار اقدام نمایند. نظر به ظرفیت محدود اتاق وبینار، اولویت با افرادی است که زودتر نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.