دیجیتالی شدن ۹۷ درصد فرآیندهای کاری دفتر ثبت اختراع اروپا
۱۹ تیر ۱۴۰۰ دیجیتالی شدن ۹۷ درصد فرآیندهای کاری دفتر ثبت اختراع اروپا

دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO)، گزارشی از روند اجرایی برنامه راهبردی خود منتشر نموده که به بررسی و ارزیابی اقدامات و فعالیت‌های این نهاد در سال ۲۰۲۰ میلادی می‌پردازد. بر اساس گزارش منتشر شده، در این سال تغییر و تحولی سریع برای سازگاری با چالش‌های متعدد ناشی از اپیدمی کووید-۱۹ پدید آمده که در دو محور کلیدی دیجیتال‌سازی فعالیت‌ها و انعطاف‌پذیری در تمامی سطوح سازمانی برجسته شده است.

دفتر ثبت اختراع اروپا، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دفاتر مالکیت فکری جهان، اهداف و اقدامات خود را در قالب برنامه‌های راهبردی و از پیش تعیین شده به اجرا در می‌آورد. جدیدترین برنامه استراتژیک این نهاد با عنوان «Strategic Plan 2023»، بر پنج هدف عمده متمرکز می‌باشد:

  • مدیریت کارکنان و ایجاد یک سازمان مشارکتی و مبتنی بر دانش
  • مدرن‌سازی فناوری اطلاعات
  • ارائه خدمات با کیفیت
  • ایجاد یک شبکه ثبت اختراع اروپایی با تأثیر جهانی
  • پایداری محیطی و مالی طولانی‌مدت

از آنجا که موفقیت در برنامه‌ریزی سازمان‌ها، هم به یک برنامه قوی و هوشمندانه نیاز دارد و هم نیازمند ارزیابی و پایش مستمر اقدامات و روند پیشبرد برنامه است، دفتر ثبت اختراع اروپا نیز به منظور بررسی تطبیق اقدامات و برنامه استراتژیک خود، سالیانه گزارش‌هایی را در این خصوص منتشر می‌نماید. بنا بر ارزیابی جدید این نهاد، تقاضا برای پتنت‌های اروپایی در سال ۲۰۲۰ میلادی، تقریباً مشابه با روند سال قبل بوده است. تعداد درخواست‌های به ثبت رسیده، برابر با ۱۸۰.۲۵۰ مورد بوده که تنها ۰/۷ درصد از سال ۲۰۱۹ کمتر می‌باشد.

«EPO» با هدف پاسخگویی به این حجم از تقاضا، آن هم در شرایط کرونایی موجود، دیجیتال‌سازی فرآیند ارزیابی و اعطای گواهی را در دستور کار قرار داده و تقریباً تمام کارکنان خود را دورکار نمود. این تغییر بزرگ که طبق برنامه استراتژیک می‌بایست تا سال ۲۰۲۳ میلادی به سرانجام می‌رسید، تحت شرایط اضطرار، در کمتر از چند ماه عملیاتی شد. علیرغم این تغییر عمده در رویه کاری کارمندان، خروجی نهایی فعالیت‌های این نهاد در سال ۲۰۲۰ میلادی قابل توجه بوده و مجموعاً ۴۰۱.۹۹۶ ارزیابی، جستجو و بررسی مخالفت‌های مرتبط با فرآیند اعطای گواهی، توسط ارزیابان انجام شده است.

انتشار ۱۳۳.۷۱۵ پتنت در سال ۲۰۲۰ میلادی، اگرچه کاهشی ۳ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد، اما از هدف پیش‌بینی شده برای این سال (۱۲۰ هزار پتنت انتشار یافته) بسیار بالاتر بوده است. از منظر بازه‌های زمانی فرایند ارزیابی نیز، جستجوها با افزایش نسبی مواجه شده و در مقابل، زمان ارزیابی و اقدامات مرتبط با مخالفت‌های ابراز شده، بهبود یافته است.

نکته کلیدی گزارش جدید را می‌توان حرکت به سوی آینده دیجیتال و عاری از کربن دانست که به‌عنوان یک روند محتوم و ضروری، درس‌های ارزشمندی به همراه دارد. این تجارب کوتاه‌مدت، به دفتر ثبت اختراع اروپا برای رسیدن به هدف بلندمدت خود مبنی بر حذف کربن در فعالیت‌ها و فرآیندهای خود تا سال ۲۰۳۰ میلادی کمک می‌کند. بر اساس اعلام این نهاد، تا پایان سال ۲۰۲۰، تقریباً ۹۷ درصد از کل گردش کاری «EPO» دیجیتالی شده و این به معنای ۵۸/۶ میلیون برگ کاغذ کمتر در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی است. همچنین کاهش ۸۰ درصدی سفرهای کاری، منجر به کاهش شدید انتشار دی‌اکسید کربن شده و دسترسی به عدالت و شفافیت بیشتر، یکی دیگر از نتایج این تغییر بزرگ بوده است.

 

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.