دیجیتالی شدن ۹۷ درصد فرآیندهای کاری دفتر ثبت اختراع اروپا
۱۹ تیر ۱۴۰۰

دیجیتالی شدن ۹۷ درصد فرآیندهای کاری دفتر ثبت اختراع اروپا

دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO)، گزارشی از روند اجرایی برنامه راهبردی خود منتشر نموده که به بررسی و ارزیابی اقدامات و فعالیت‌های این نهاد در سال ۲۰۲۰ میلادی می‌پردازد. بر اساس گزارش منتشر شده، در این سال تغییر و تحولی سریع برای سازگاری با چالش‌های متعدد ناشی از اپیدمی کووید-۱۹ پدید آمده که در دو محور کلیدی دیجیتال‌سازی فعالیت‌ها و انعطاف‌پذیری در تمامی سطوح سازمانی برجسته شده است.

دفتر ثبت اختراع اروپا، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دفاتر مالکیت فکری جهان، اهداف و اقدامات خود را در قالب برنامه‌های راهبردی و از پیش تعیین شده به اجرا در می‌آورد. جدیدترین برنامه استراتژیک این نهاد با عنوان «Strategic Plan 2023»، بر پنج هدف عمده متمرکز می‌باشد:

  • مدیریت کارکنان و ایجاد یک سازمان مشارکتی و مبتنی بر دانش
  • مدرن‌سازی فناوری اطلاعات
  • ارائه خدمات با کیفیت
  • ایجاد یک شبکه ثبت اختراع اروپایی با تأثیر جهانی
  • پایداری محیطی و مالی طولانی‌مدت

از آنجا که موفقیت در برنامه‌ریزی سازمان‌ها، هم به یک برنامه قوی و هوشمندانه نیاز دارد و هم نیازمند ارزیابی و پایش مستمر اقدامات و روند پیشبرد برنامه است، دفتر ثبت اختراع اروپا نیز به منظور بررسی تطبیق اقدامات و برنامه استراتژیک خود، سالیانه گزارش‌هایی را در این خصوص منتشر می‌نماید. بنا بر ارزیابی جدید این نهاد، تقاضا برای پتنت‌های اروپایی در سال ۲۰۲۰ میلادی، تقریباً مشابه با روند سال قبل بوده است. تعداد درخواست‌های به ثبت رسیده، برابر با ۱۸۰.۲۵۰ مورد بوده که تنها ۰/۷ درصد از سال ۲۰۱۹ کمتر می‌باشد.

«EPO» با هدف پاسخگویی به این حجم از تقاضا، آن هم در شرایط کرونایی موجود، دیجیتال‌سازی فرآیند ارزیابی و اعطای گواهی را در دستور کار قرار داده و تقریباً تمام کارکنان خود را دورکار نمود. این تغییر بزرگ که طبق برنامه استراتژیک می‌بایست تا سال ۲۰۲۳ میلادی به سرانجام می‌رسید، تحت شرایط اضطرار، در کمتر از چند ماه عملیاتی شد. علیرغم این تغییر عمده در رویه کاری کارمندان، خروجی نهایی فعالیت‌های این نهاد در سال ۲۰۲۰ میلادی قابل توجه بوده و مجموعاً ۴۰۱.۹۹۶ ارزیابی، جستجو و بررسی مخالفت‌های مرتبط با فرآیند اعطای گواهی، توسط ارزیابان انجام شده است.

انتشار ۱۳۳.۷۱۵ پتنت در سال ۲۰۲۰ میلادی، اگرچه کاهشی ۳ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد، اما از هدف پیش‌بینی شده برای این سال (۱۲۰ هزار پتنت انتشار یافته) بسیار بالاتر بوده است. از منظر بازه‌های زمانی فرایند ارزیابی نیز، جستجوها با افزایش نسبی مواجه شده و در مقابل، زمان ارزیابی و اقدامات مرتبط با مخالفت‌های ابراز شده، بهبود یافته است.

نکته کلیدی گزارش جدید را می‌توان حرکت به سوی آینده دیجیتال و عاری از کربن دانست که به‌عنوان یک روند محتوم و ضروری، درس‌های ارزشمندی به همراه دارد. این تجارب کوتاه‌مدت، به دفتر ثبت اختراع اروپا برای رسیدن به هدف بلندمدت خود مبنی بر حذف کربن در فعالیت‌ها و فرآیندهای خود تا سال ۲۰۳۰ میلادی کمک می‌کند. بر اساس اعلام این نهاد، تا پایان سال ۲۰۲۰، تقریباً ۹۷ درصد از کل گردش کاری «EPO» دیجیتالی شده و این به معنای ۵۸/۶ میلیون برگ کاغذ کمتر در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی است. همچنین کاهش ۸۰ درصدی سفرهای کاری، منجر به کاهش شدید انتشار دی‌اکسید کربن شده و دسترسی به عدالت و شفافیت بیشتر، یکی دیگر از نتایج این تغییر بزرگ بوده است.

 

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.