دیجیتالی شدن ۹۷ درصد فرآیندهای کاری دفتر ثبت اختراع اروپا
۱۹ تیر ۱۴۰۰

دیجیتالی شدن ۹۷ درصد فرآیندهای کاری دفتر ثبت اختراع اروپا

دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO)، گزارشی از روند اجرایی برنامه راهبردی خود منتشر نموده که به بررسی و ارزیابی اقدامات و فعالیت‌های این نهاد در سال ۲۰۲۰ میلادی می‌پردازد. بر اساس گزارش منتشر شده، در این سال تغییر و تحولی سریع برای سازگاری با چالش‌های متعدد ناشی از اپیدمی کووید-۱۹ پدید آمده که در دو محور کلیدی دیجیتال‌سازی فعالیت‌ها و انعطاف‌پذیری در تمامی سطوح سازمانی برجسته شده است.

دفتر ثبت اختراع اروپا، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دفاتر مالکیت فکری جهان، اهداف و اقدامات خود را در قالب برنامه‌های راهبردی و از پیش تعیین شده به اجرا در می‌آورد. جدیدترین برنامه استراتژیک این نهاد با عنوان «Strategic Plan 2023»، بر پنج هدف عمده متمرکز می‌باشد:

  • مدیریت کارکنان و ایجاد یک سازمان مشارکتی و مبتنی بر دانش
  • مدرن‌سازی فناوری اطلاعات
  • ارائه خدمات با کیفیت
  • ایجاد یک شبکه ثبت اختراع اروپایی با تأثیر جهانی
  • پایداری محیطی و مالی طولانی‌مدت

از آنجا که موفقیت در برنامه‌ریزی سازمان‌ها، هم به یک برنامه قوی و هوشمندانه نیاز دارد و هم نیازمند ارزیابی و پایش مستمر اقدامات و روند پیشبرد برنامه است، دفتر ثبت اختراع اروپا نیز به منظور بررسی تطبیق اقدامات و برنامه استراتژیک خود، سالیانه گزارش‌هایی را در این خصوص منتشر می‌نماید. بنا بر ارزیابی جدید این نهاد، تقاضا برای پتنت‌های اروپایی در سال ۲۰۲۰ میلادی، تقریباً مشابه با روند سال قبل بوده است. تعداد درخواست‌های به ثبت رسیده، برابر با ۱۸۰.۲۵۰ مورد بوده که تنها ۰/۷ درصد از سال ۲۰۱۹ کمتر می‌باشد.

«EPO» با هدف پاسخگویی به این حجم از تقاضا، آن هم در شرایط کرونایی موجود، دیجیتال‌سازی فرآیند ارزیابی و اعطای گواهی را در دستور کار قرار داده و تقریباً تمام کارکنان خود را دورکار نمود. این تغییر بزرگ که طبق برنامه استراتژیک می‌بایست تا سال ۲۰۲۳ میلادی به سرانجام می‌رسید، تحت شرایط اضطرار، در کمتر از چند ماه عملیاتی شد. علیرغم این تغییر عمده در رویه کاری کارمندان، خروجی نهایی فعالیت‌های این نهاد در سال ۲۰۲۰ میلادی قابل توجه بوده و مجموعاً ۴۰۱.۹۹۶ ارزیابی، جستجو و بررسی مخالفت‌های مرتبط با فرآیند اعطای گواهی، توسط ارزیابان انجام شده است.

انتشار ۱۳۳.۷۱۵ پتنت در سال ۲۰۲۰ میلادی، اگرچه کاهشی ۳ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد، اما از هدف پیش‌بینی شده برای این سال (۱۲۰ هزار پتنت انتشار یافته) بسیار بالاتر بوده است. از منظر بازه‌های زمانی فرایند ارزیابی نیز، جستجوها با افزایش نسبی مواجه شده و در مقابل، زمان ارزیابی و اقدامات مرتبط با مخالفت‌های ابراز شده، بهبود یافته است.

نکته کلیدی گزارش جدید را می‌توان حرکت به سوی آینده دیجیتال و عاری از کربن دانست که به‌عنوان یک روند محتوم و ضروری، درس‌های ارزشمندی به همراه دارد. این تجارب کوتاه‌مدت، به دفتر ثبت اختراع اروپا برای رسیدن به هدف بلندمدت خود مبنی بر حذف کربن در فعالیت‌ها و فرآیندهای خود تا سال ۲۰۳۰ میلادی کمک می‌کند. بر اساس اعلام این نهاد، تا پایان سال ۲۰۲۰، تقریباً ۹۷ درصد از کل گردش کاری «EPO» دیجیتالی شده و این به معنای ۵۸/۶ میلیون برگ کاغذ کمتر در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی است. همچنین کاهش ۸۰ درصدی سفرهای کاری، منجر به کاهش شدید انتشار دی‌اکسید کربن شده و دسترسی به عدالت و شفافیت بیشتر، یکی دیگر از نتایج این تغییر بزرگ بوده است.

 

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.