توسعه و تجاری‌سازی پهپاد مینیاتوری توسط ارتش آمریکا
۲۰ تیر ۱۴۰۰ توسعه و تجاری‌سازی پهپاد مینیاتوری توسط ارتش آمریکا

نیروی هوایی آمریکا، موفق به توسعه نوعی میکرو پهپاد پیشرفته شده که با شبیه‌سازی حرکات بیومکانیکی پرندگان و حشرات در حال پرواز و قابلیت مانور بسیار بالای آن‌ها، امکان نظارت بر عملیات دشمن و آگاهی از موقعیت در میادین نظامی را فراهم می‌سازد. مجوز بهره‌برداری از پتنت‌های مرتبط با این پهپاد پیشرفته، به تازگی در اختیار شرکت آمریکایی «Airion Health» قرار گرفته است.

بسیاری از افراد با شنیدن واژه پهپاد، به یاد کاربردهای نظامی پهپادهای جنگی در مأموریت‌های شناسایی و رصد اهداف می‌افتند. این در حالی است که امروزه پهپادها در طیف وسیعی از صنایع بکار گرفته شده و حتی آمار ثبت اختراع، حکایت از افزایش چهار برابری درخواست‌ها در این حوزه دارد که بر ارزش تجاری پهپادها و سرمایه‌گذاری وسیع شرکت‌های فناور برای توسعه و تجاری‌سازی این تجهیزات صحه می‌گذارد. در کنار کاربردهای تجاری وسیع و رایج برای حمل سفارشات، برخی ایده‌های نسبتاً عجیب، از جمله تقویت ارتباطات اینترنتی (فیسبوک)، حمل فنجان قهوه (IBM)، اسکی روی آب (آمازون) و تصویربرداری ویدئویی (سونی) هم برای پهپادها معرفی شده است. با وجود افزایش علاقه فناوران بزرگ و کوچک به پهپادها، ارتش و سایر نهادهای نظامی هم از توسعه این فناوری حیاتی غافل نشده‌اند. مثال بارز این موضوع، تلاش‌های چند ساله ارتش آمریکا برای طراحی و ساخت نوعی پهپاد مینیاتوری است که همچون حشرات، از دو بال مکانیکی برای پرواز در آسمان استفاده می‌کند.

تلفیق مهندسی، شیمی و زیست‌شناسی، یک سیستم ترکیبی با عملکرد بسیار بالا را نتیجه داده که در دو پتنت به شماره‌های «US 8700233» و «US 9428269» (به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ میلادی) معرفی و توصیف شده است. اما قضیه به همین نقطه ختم نشده و با توجه به نیاز ارتش آمریکا به ساخت یک نمونه کاملاً عملیاتی، موافقت‌نامه‌ای بین نیروی هوایی ارتش (به‌عنوان مالک و صاحب‌امتیاز فناوری) و شرکت «Airion Health» منعقد گردیده است. این توافقنامه صدور مجوز غیر انحصاری (PLA)، با هدف توسعه کاربردهای عملی فناوری برای ارتش و سپس تأمین منافع عمومی ناشی از تجاری‌سازی فناوری به امضا رسیده است. بر اساس این توافق، «Airion Health» موظف است تا ظرف مدت ۱۵ ماه، یک نمونه کاملاً عملیاتی از این پهپاد حشره‌ای تولید نماید.

شایان ذکر است که استراتژی ارائه مجوز بهره‌برداری از فناوری‌های موجود در سازمان‌های بزرگ و مطرح آمریکا، امری جدید نبوده و علاوه بر صنایع دفاعی، سازمان‌های بزرگ و حساس دیگری همچون ناسا هم، چنین رویکردی را برای سرعت دادن به جریان انتقال فناوری دنبال می‌کنند.

پربازدید‌ترین‌ها

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران
۷ فروردین ۱۴۰۳

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران

معاون سیاست‌گذاری کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی ریاست جمهوری با اعلام ارایه ۲۰ خدمت در حوزه مالکیت فکری گفت: در حالی که اختراعات باید برای تجاری‌سازی حمایت شوند، از این نوآوری‌ها بیشتر برای ارتقای رتبه هیات علمی دانشگاه‌ها و دریافت تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده می‌شود.

World Intellectual Property Day
۲۸ فروردین ۱۴۰۳

World Intellectual Property Day