توسعه و تجاری‌سازی پهپاد مینیاتوری توسط ارتش آمریکا
۲۰ تیر ۱۴۰۰ توسعه و تجاری‌سازی پهپاد مینیاتوری توسط ارتش آمریکا

نیروی هوایی آمریکا، موفق به توسعه نوعی میکرو پهپاد پیشرفته شده که با شبیه‌سازی حرکات بیومکانیکی پرندگان و حشرات در حال پرواز و قابلیت مانور بسیار بالای آن‌ها، امکان نظارت بر عملیات دشمن و آگاهی از موقعیت در میادین نظامی را فراهم می‌سازد. مجوز بهره‌برداری از پتنت‌های مرتبط با این پهپاد پیشرفته، به تازگی در اختیار شرکت آمریکایی «Airion Health» قرار گرفته است.

بسیاری از افراد با شنیدن واژه پهپاد، به یاد کاربردهای نظامی پهپادهای جنگی در مأموریت‌های شناسایی و رصد اهداف می‌افتند. این در حالی است که امروزه پهپادها در طیف وسیعی از صنایع بکار گرفته شده و حتی آمار ثبت اختراع، حکایت از افزایش چهار برابری درخواست‌ها در این حوزه دارد که بر ارزش تجاری پهپادها و سرمایه‌گذاری وسیع شرکت‌های فناور برای توسعه و تجاری‌سازی این تجهیزات صحه می‌گذارد. در کنار کاربردهای تجاری وسیع و رایج برای حمل سفارشات، برخی ایده‌های نسبتاً عجیب، از جمله تقویت ارتباطات اینترنتی (فیسبوک)، حمل فنجان قهوه (IBM)، اسکی روی آب (آمازون) و تصویربرداری ویدئویی (سونی) هم برای پهپادها معرفی شده است. با وجود افزایش علاقه فناوران بزرگ و کوچک به پهپادها، ارتش و سایر نهادهای نظامی هم از توسعه این فناوری حیاتی غافل نشده‌اند. مثال بارز این موضوع، تلاش‌های چند ساله ارتش آمریکا برای طراحی و ساخت نوعی پهپاد مینیاتوری است که همچون حشرات، از دو بال مکانیکی برای پرواز در آسمان استفاده می‌کند.

تلفیق مهندسی، شیمی و زیست‌شناسی، یک سیستم ترکیبی با عملکرد بسیار بالا را نتیجه داده که در دو پتنت به شماره‌های «US 8700233» و «US 9428269» (به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ میلادی) معرفی و توصیف شده است. اما قضیه به همین نقطه ختم نشده و با توجه به نیاز ارتش آمریکا به ساخت یک نمونه کاملاً عملیاتی، موافقت‌نامه‌ای بین نیروی هوایی ارتش (به‌عنوان مالک و صاحب‌امتیاز فناوری) و شرکت «Airion Health» منعقد گردیده است. این توافقنامه صدور مجوز غیر انحصاری (PLA)، با هدف توسعه کاربردهای عملی فناوری برای ارتش و سپس تأمین منافع عمومی ناشی از تجاری‌سازی فناوری به امضا رسیده است. بر اساس این توافق، «Airion Health» موظف است تا ظرف مدت ۱۵ ماه، یک نمونه کاملاً عملیاتی از این پهپاد حشره‌ای تولید نماید.

شایان ذکر است که استراتژی ارائه مجوز بهره‌برداری از فناوری‌های موجود در سازمان‌های بزرگ و مطرح آمریکا، امری جدید نبوده و علاوه بر صنایع دفاعی، سازمان‌های بزرگ و حساس دیگری همچون ناسا هم، چنین رویکردی را برای سرعت دادن به جریان انتقال فناوری دنبال می‌کنند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.