توسعه و تجاری‌سازی پهپاد مینیاتوری توسط ارتش آمریکا
۲۰ تیر ۱۴۰۰

توسعه و تجاری‌سازی پهپاد مینیاتوری توسط ارتش آمریکا

نیروی هوایی آمریکا، موفق به توسعه نوعی میکرو پهپاد پیشرفته شده که با شبیه‌سازی حرکات بیومکانیکی پرندگان و حشرات در حال پرواز و قابلیت مانور بسیار بالای آن‌ها، امکان نظارت بر عملیات دشمن و آگاهی از موقعیت در میادین نظامی را فراهم می‌سازد. مجوز بهره‌برداری از پتنت‌های مرتبط با این پهپاد پیشرفته، به تازگی در اختیار شرکت آمریکایی «Airion Health» قرار گرفته است.

بسیاری از افراد با شنیدن واژه پهپاد، به یاد کاربردهای نظامی پهپادهای جنگی در مأموریت‌های شناسایی و رصد اهداف می‌افتند. این در حالی است که امروزه پهپادها در طیف وسیعی از صنایع بکار گرفته شده و حتی آمار ثبت اختراع، حکایت از افزایش چهار برابری درخواست‌ها در این حوزه دارد که بر ارزش تجاری پهپادها و سرمایه‌گذاری وسیع شرکت‌های فناور برای توسعه و تجاری‌سازی این تجهیزات صحه می‌گذارد. در کنار کاربردهای تجاری وسیع و رایج برای حمل سفارشات، برخی ایده‌های نسبتاً عجیب، از جمله تقویت ارتباطات اینترنتی (فیسبوک)، حمل فنجان قهوه (IBM)، اسکی روی آب (آمازون) و تصویربرداری ویدئویی (سونی) هم برای پهپادها معرفی شده است. با وجود افزایش علاقه فناوران بزرگ و کوچک به پهپادها، ارتش و سایر نهادهای نظامی هم از توسعه این فناوری حیاتی غافل نشده‌اند. مثال بارز این موضوع، تلاش‌های چند ساله ارتش آمریکا برای طراحی و ساخت نوعی پهپاد مینیاتوری است که همچون حشرات، از دو بال مکانیکی برای پرواز در آسمان استفاده می‌کند.

تلفیق مهندسی، شیمی و زیست‌شناسی، یک سیستم ترکیبی با عملکرد بسیار بالا را نتیجه داده که در دو پتنت به شماره‌های «US 8700233» و «US 9428269» (به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ میلادی) معرفی و توصیف شده است. اما قضیه به همین نقطه ختم نشده و با توجه به نیاز ارتش آمریکا به ساخت یک نمونه کاملاً عملیاتی، موافقت‌نامه‌ای بین نیروی هوایی ارتش (به‌عنوان مالک و صاحب‌امتیاز فناوری) و شرکت «Airion Health» منعقد گردیده است. این توافقنامه صدور مجوز غیر انحصاری (PLA)، با هدف توسعه کاربردهای عملی فناوری برای ارتش و سپس تأمین منافع عمومی ناشی از تجاری‌سازی فناوری به امضا رسیده است. بر اساس این توافق، «Airion Health» موظف است تا ظرف مدت ۱۵ ماه، یک نمونه کاملاً عملیاتی از این پهپاد حشره‌ای تولید نماید.

شایان ذکر است که استراتژی ارائه مجوز بهره‌برداری از فناوری‌های موجود در سازمان‌های بزرگ و مطرح آمریکا، امری جدید نبوده و علاوه بر صنایع دفاعی، سازمان‌های بزرگ و حساس دیگری همچون ناسا هم، چنین رویکردی را برای سرعت دادن به جریان انتقال فناوری دنبال می‌کنند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.