توسعه و تجاری‌سازی پهپاد مینیاتوری توسط ارتش آمریکا
۲۰ تیر ۱۴۰۰

توسعه و تجاری‌سازی پهپاد مینیاتوری توسط ارتش آمریکا

نیروی هوایی آمریکا، موفق به توسعه نوعی میکرو پهپاد پیشرفته شده که با شبیه‌سازی حرکات بیومکانیکی پرندگان و حشرات در حال پرواز و قابلیت مانور بسیار بالای آن‌ها، امکان نظارت بر عملیات دشمن و آگاهی از موقعیت در میادین نظامی را فراهم می‌سازد. مجوز بهره‌برداری از پتنت‌های مرتبط با این پهپاد پیشرفته، به تازگی در اختیار شرکت آمریکایی «Airion Health» قرار گرفته است.

بسیاری از افراد با شنیدن واژه پهپاد، به یاد کاربردهای نظامی پهپادهای جنگی در مأموریت‌های شناسایی و رصد اهداف می‌افتند. این در حالی است که امروزه پهپادها در طیف وسیعی از صنایع بکار گرفته شده و حتی آمار ثبت اختراع، حکایت از افزایش چهار برابری درخواست‌ها در این حوزه دارد که بر ارزش تجاری پهپادها و سرمایه‌گذاری وسیع شرکت‌های فناور برای توسعه و تجاری‌سازی این تجهیزات صحه می‌گذارد. در کنار کاربردهای تجاری وسیع و رایج برای حمل سفارشات، برخی ایده‌های نسبتاً عجیب، از جمله تقویت ارتباطات اینترنتی (فیسبوک)، حمل فنجان قهوه (IBM)، اسکی روی آب (آمازون) و تصویربرداری ویدئویی (سونی) هم برای پهپادها معرفی شده است. با وجود افزایش علاقه فناوران بزرگ و کوچک به پهپادها، ارتش و سایر نهادهای نظامی هم از توسعه این فناوری حیاتی غافل نشده‌اند. مثال بارز این موضوع، تلاش‌های چند ساله ارتش آمریکا برای طراحی و ساخت نوعی پهپاد مینیاتوری است که همچون حشرات، از دو بال مکانیکی برای پرواز در آسمان استفاده می‌کند.

تلفیق مهندسی، شیمی و زیست‌شناسی، یک سیستم ترکیبی با عملکرد بسیار بالا را نتیجه داده که در دو پتنت به شماره‌های «US 8700233» و «US 9428269» (به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ میلادی) معرفی و توصیف شده است. اما قضیه به همین نقطه ختم نشده و با توجه به نیاز ارتش آمریکا به ساخت یک نمونه کاملاً عملیاتی، موافقت‌نامه‌ای بین نیروی هوایی ارتش (به‌عنوان مالک و صاحب‌امتیاز فناوری) و شرکت «Airion Health» منعقد گردیده است. این توافقنامه صدور مجوز غیر انحصاری (PLA)، با هدف توسعه کاربردهای عملی فناوری برای ارتش و سپس تأمین منافع عمومی ناشی از تجاری‌سازی فناوری به امضا رسیده است. بر اساس این توافق، «Airion Health» موظف است تا ظرف مدت ۱۵ ماه، یک نمونه کاملاً عملیاتی از این پهپاد حشره‌ای تولید نماید.

شایان ذکر است که استراتژی ارائه مجوز بهره‌برداری از فناوری‌های موجود در سازمان‌های بزرگ و مطرح آمریکا، امری جدید نبوده و علاوه بر صنایع دفاعی، سازمان‌های بزرگ و حساس دیگری همچون ناسا هم، چنین رویکردی را برای سرعت دادن به جریان انتقال فناوری دنبال می‌کنند.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.