شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین (CNIPA) به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند.

سازندگان گوشی‌های هوشمند، به منظور حفظ سهم خود از این بازار قابل توجه، به‌طور مداوم در حال کار بر روی فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید می‌باشند. برخی از این نوآوری‌ها، می‌توانند روند آتی صنعت را تعیین نموده و حتی ساختار فعلی آن را به کلی تغییر دهند. بدیهی است که عدم همراهی با این روندهای نوآورانه، به قیمت شکست کسب‌وکار تمام می‌شود، چیزی که حتی نوکیا به‌عنوان یکی از رهبران پیشین صنعت تلفن همراه آن را تجربه نموده است. بی‌شک یکی از بخش‌های اصلی تحقیق‌وتوسعه و سرمایه‌گذاری در این صنعت، فرآیند شارژ تلفن‌های هوشمند و باتری‌های مورد استفاده در آن‌ها است. شرکت‌ها به سختی تلاش می‌کنند تا با رفع موانع فنی، باتری‌ها را کوچک‌تر و کارآمدتر نموده و از سوی دیگر، فرآیند شارژ آن‌ها را در بازه زمانی کوتاه‌تر و با استفاده از منابع انرژی متنوع‌تری انجام دهند. یک مثال ساده، فناوری شارژ بی‌سیم است که در قالب ایده‌های خلاقانه‌ای همچون شارژ گوشی‌های هوشمند از طریق وسایل الکترونیکی مجاور، شارژ از راه دور تلویزیون‌های بی‌سیم، استفاده از حلقه هوشمند برای شارژ گوشی و حتی شارژ از طریق کفش و راه رفتن دنبال شده است. در این میان، شیائومی که طی چند سال اخیر عرض اندام جدی در بازار تلفن‌های همراه داشته، با فناوری جدید هایپرشارژ (HyperCharge)، پشتیبانی از شارژ سریع را ممکن نموده است. اما ثبت اختراع اخیر این شرکت، حکایت از آن دارد که شیائومی برنامه‌های دیگری هم برای انقلاب در صنعت شارژ در سر دارد.

اسناد ثبت اختراع این شرکت، حکایت از فناوری جدیدی دارد که از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. علاوه بر سیستم شارژ از طریق صدا، یک دستگاه ذخیره‌ساز انرژی هم در پتنت توصیف شده که نشان از دیدگاه جامع این شرکت برای عملیاتی نمودن فناوری دارد.

به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی توسط یک دستگاه الکترونیکی به یک جریان متناوب (AC) و سپس یک جریان مستقیم (DC) تبدیل می‌گردد. نتیجه نهایی، یک فناوری خارق‌العاده برای شارژ تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های الکترونیکی است که هیچ‌گونه نیازی به پریز برق نخواهد داشت.

گفتنی است، اگرچه این فناوری فعلاً در حد یک ایده پتنت شده بوده و احتمالاً به دلیل موانع فنی و عملیاتی موجود راه درازی تا تجاری شدن و عرضه به بازار در پیش رو دارد، اما عملیاتی شدن این ایده، می‌تواند نقطه عطف مهمی در صنعت تلفن همراه و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.