شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰ شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین (CNIPA) به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند.

سازندگان گوشی‌های هوشمند، به منظور حفظ سهم خود از این بازار قابل توجه، به‌طور مداوم در حال کار بر روی فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید می‌باشند. برخی از این نوآوری‌ها، می‌توانند روند آتی صنعت را تعیین نموده و حتی ساختار فعلی آن را به کلی تغییر دهند. بدیهی است که عدم همراهی با این روندهای نوآورانه، به قیمت شکست کسب‌وکار تمام می‌شود، چیزی که حتی نوکیا به‌عنوان یکی از رهبران پیشین صنعت تلفن همراه آن را تجربه نموده است. بی‌شک یکی از بخش‌های اصلی تحقیق‌وتوسعه و سرمایه‌گذاری در این صنعت، فرآیند شارژ تلفن‌های هوشمند و باتری‌های مورد استفاده در آن‌ها است. شرکت‌ها به سختی تلاش می‌کنند تا با رفع موانع فنی، باتری‌ها را کوچک‌تر و کارآمدتر نموده و از سوی دیگر، فرآیند شارژ آن‌ها را در بازه زمانی کوتاه‌تر و با استفاده از منابع انرژی متنوع‌تری انجام دهند. یک مثال ساده، فناوری شارژ بی‌سیم است که در قالب ایده‌های خلاقانه‌ای همچون شارژ گوشی‌های هوشمند از طریق وسایل الکترونیکی مجاور، شارژ از راه دور تلویزیون‌های بی‌سیم، استفاده از حلقه هوشمند برای شارژ گوشی و حتی شارژ از طریق کفش و راه رفتن دنبال شده است. در این میان، شیائومی که طی چند سال اخیر عرض اندام جدی در بازار تلفن‌های همراه داشته، با فناوری جدید هایپرشارژ (HyperCharge)، پشتیبانی از شارژ سریع را ممکن نموده است. اما ثبت اختراع اخیر این شرکت، حکایت از آن دارد که شیائومی برنامه‌های دیگری هم برای انقلاب در صنعت شارژ در سر دارد.

اسناد ثبت اختراع این شرکت، حکایت از فناوری جدیدی دارد که از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. علاوه بر سیستم شارژ از طریق صدا، یک دستگاه ذخیره‌ساز انرژی هم در پتنت توصیف شده که نشان از دیدگاه جامع این شرکت برای عملیاتی نمودن فناوری دارد.

به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی توسط یک دستگاه الکترونیکی به یک جریان متناوب (AC) و سپس یک جریان مستقیم (DC) تبدیل می‌گردد. نتیجه نهایی، یک فناوری خارق‌العاده برای شارژ تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های الکترونیکی است که هیچ‌گونه نیازی به پریز برق نخواهد داشت.

گفتنی است، اگرچه این فناوری فعلاً در حد یک ایده پتنت شده بوده و احتمالاً به دلیل موانع فنی و عملیاتی موجود راه درازی تا تجاری شدن و عرضه به بازار در پیش رو دارد، اما عملیاتی شدن این ایده، می‌تواند نقطه عطف مهمی در صنعت تلفن همراه و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.