شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰ شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین (CNIPA) به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند.

سازندگان گوشی‌های هوشمند، به منظور حفظ سهم خود از این بازار قابل توجه، به‌طور مداوم در حال کار بر روی فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید می‌باشند. برخی از این نوآوری‌ها، می‌توانند روند آتی صنعت را تعیین نموده و حتی ساختار فعلی آن را به کلی تغییر دهند. بدیهی است که عدم همراهی با این روندهای نوآورانه، به قیمت شکست کسب‌وکار تمام می‌شود، چیزی که حتی نوکیا به‌عنوان یکی از رهبران پیشین صنعت تلفن همراه آن را تجربه نموده است. بی‌شک یکی از بخش‌های اصلی تحقیق‌وتوسعه و سرمایه‌گذاری در این صنعت، فرآیند شارژ تلفن‌های هوشمند و باتری‌های مورد استفاده در آن‌ها است. شرکت‌ها به سختی تلاش می‌کنند تا با رفع موانع فنی، باتری‌ها را کوچک‌تر و کارآمدتر نموده و از سوی دیگر، فرآیند شارژ آن‌ها را در بازه زمانی کوتاه‌تر و با استفاده از منابع انرژی متنوع‌تری انجام دهند. یک مثال ساده، فناوری شارژ بی‌سیم است که در قالب ایده‌های خلاقانه‌ای همچون شارژ گوشی‌های هوشمند از طریق وسایل الکترونیکی مجاور، شارژ از راه دور تلویزیون‌های بی‌سیم، استفاده از حلقه هوشمند برای شارژ گوشی و حتی شارژ از طریق کفش و راه رفتن دنبال شده است. در این میان، شیائومی که طی چند سال اخیر عرض اندام جدی در بازار تلفن‌های همراه داشته، با فناوری جدید هایپرشارژ (HyperCharge)، پشتیبانی از شارژ سریع را ممکن نموده است. اما ثبت اختراع اخیر این شرکت، حکایت از آن دارد که شیائومی برنامه‌های دیگری هم برای انقلاب در صنعت شارژ در سر دارد.

اسناد ثبت اختراع این شرکت، حکایت از فناوری جدیدی دارد که از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. علاوه بر سیستم شارژ از طریق صدا، یک دستگاه ذخیره‌ساز انرژی هم در پتنت توصیف شده که نشان از دیدگاه جامع این شرکت برای عملیاتی نمودن فناوری دارد.

به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی توسط یک دستگاه الکترونیکی به یک جریان متناوب (AC) و سپس یک جریان مستقیم (DC) تبدیل می‌گردد. نتیجه نهایی، یک فناوری خارق‌العاده برای شارژ تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های الکترونیکی است که هیچ‌گونه نیازی به پریز برق نخواهد داشت.

گفتنی است، اگرچه این فناوری فعلاً در حد یک ایده پتنت شده بوده و احتمالاً به دلیل موانع فنی و عملیاتی موجود راه درازی تا تجاری شدن و عرضه به بازار در پیش رو دارد، اما عملیاتی شدن این ایده، می‌تواند نقطه عطف مهمی در صنعت تلفن همراه و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران
۷ فروردین ۱۴۰۳

تحول خدمات حمایتی کانون مدیریت دارایی‌های فکری با رویکرد حداکثرسازی حمایت از فناوران

معاون سیاست‌گذاری کانون مدیریت دارایی‌های فکری معاونت علمی ریاست جمهوری با اعلام ارایه ۲۰ خدمت در حوزه مالکیت فکری گفت: در حالی که اختراعات باید برای تجاری‌سازی حمایت شوند، از این نوآوری‌ها بیشتر برای ارتقای رتبه هیات علمی دانشگاه‌ها و دریافت تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده می‌شود.

World Intellectual Property Day
۲۸ فروردین ۱۴۰۳

World Intellectual Property Day