شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین (CNIPA) به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند.

سازندگان گوشی‌های هوشمند، به منظور حفظ سهم خود از این بازار قابل توجه، به‌طور مداوم در حال کار بر روی فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید می‌باشند. برخی از این نوآوری‌ها، می‌توانند روند آتی صنعت را تعیین نموده و حتی ساختار فعلی آن را به کلی تغییر دهند. بدیهی است که عدم همراهی با این روندهای نوآورانه، به قیمت شکست کسب‌وکار تمام می‌شود، چیزی که حتی نوکیا به‌عنوان یکی از رهبران پیشین صنعت تلفن همراه آن را تجربه نموده است. بی‌شک یکی از بخش‌های اصلی تحقیق‌وتوسعه و سرمایه‌گذاری در این صنعت، فرآیند شارژ تلفن‌های هوشمند و باتری‌های مورد استفاده در آن‌ها است. شرکت‌ها به سختی تلاش می‌کنند تا با رفع موانع فنی، باتری‌ها را کوچک‌تر و کارآمدتر نموده و از سوی دیگر، فرآیند شارژ آن‌ها را در بازه زمانی کوتاه‌تر و با استفاده از منابع انرژی متنوع‌تری انجام دهند. یک مثال ساده، فناوری شارژ بی‌سیم است که در قالب ایده‌های خلاقانه‌ای همچون شارژ گوشی‌های هوشمند از طریق وسایل الکترونیکی مجاور، شارژ از راه دور تلویزیون‌های بی‌سیم، استفاده از حلقه هوشمند برای شارژ گوشی و حتی شارژ از طریق کفش و راه رفتن دنبال شده است. در این میان، شیائومی که طی چند سال اخیر عرض اندام جدی در بازار تلفن‌های همراه داشته، با فناوری جدید هایپرشارژ (HyperCharge)، پشتیبانی از شارژ سریع را ممکن نموده است. اما ثبت اختراع اخیر این شرکت، حکایت از آن دارد که شیائومی برنامه‌های دیگری هم برای انقلاب در صنعت شارژ در سر دارد.

اسناد ثبت اختراع این شرکت، حکایت از فناوری جدیدی دارد که از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. علاوه بر سیستم شارژ از طریق صدا، یک دستگاه ذخیره‌ساز انرژی هم در پتنت توصیف شده که نشان از دیدگاه جامع این شرکت برای عملیاتی نمودن فناوری دارد.

به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی توسط یک دستگاه الکترونیکی به یک جریان متناوب (AC) و سپس یک جریان مستقیم (DC) تبدیل می‌گردد. نتیجه نهایی، یک فناوری خارق‌العاده برای شارژ تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های الکترونیکی است که هیچ‌گونه نیازی به پریز برق نخواهد داشت.

گفتنی است، اگرچه این فناوری فعلاً در حد یک ایده پتنت شده بوده و احتمالاً به دلیل موانع فنی و عملیاتی موجود راه درازی تا تجاری شدن و عرضه به بازار در پیش رو دارد، اما عملیاتی شدن این ایده، می‌تواند نقطه عطف مهمی در صنعت تلفن همراه و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.