سامسونگ و «LG» در صدر متقاضیان برتر پتنت در کره جنوبی
۲۲ تیر ۱۴۰۰ سامسونگ و «LG» در صدر متقاضیان برتر پتنت در کره جنوبی

سامسونگ و «LG»، صدر فهرست متقاضیان برتر ثبت اختراع در کره جنوبی را از آن خود نموده‌اند. بنا بر گزارش «SEO Score» که به بررسی عملکرد شرکت‌های برتر کره‌ای در حوزه ثبت اختراع می‌پردازد، در بازه زمانی ژانویه ۲۰۱۶ تا ۱۰ ژوئن سال جاری میلادی، ۱۴۱.۷۵۲ درخواست از سوی ۳۴۵ شرکت به ثبت رسیده که از این تعداد، ۱۳/۸ درصد آن‌ها به سامسونگ اختصاص دارد.

هنگامی که صحبت از فناوری و نوآوری در آسیا به میان می‌آید، کره جنوبی از نخستین کشورهایی است که نامش به ذهن خطور می‌کند. در این میان، دو شرکت مشهور سامسونگ و «LG»، از موفق‌ترین شرکت‌های کره‌ای و به نوعی پیشگام نوآوری در این کشور هستند که رکوردهای ثبت اختراع را نیز در اختیار خود گرفته‌اند. در بازه پنج ساله اخیر، سامسونگ ۱۹.۵۸۸ درخواست ثبت اختراع در کره داشته و به این واسطه، در صدر فهرست متقاضیان برتر این کشور قرار گرفته است. «LG Electronics» با 16.236 و «LG Chem» با ۱۰.۹۸۵ درخواست، رده‌های دوم و سوم متقاضیان برتر را از آن خود نموده‌اند.

پس از این سه شرکت، دو نام آشنای دیگر یعنی هیوندای موتور و «LG Display» به ترتیب با ۸.۲۴۶ و ۸.۰۰۰ درخواست قرار دارند. جالب اینجا است که این پنج شرکت، مجموعاً ۴۴/۵ درصد از کل پتنت‌های به ثبت رسیده را در میان شرکت‌های بررسی شده به خود اختصاص داده‌اند که بیانگر یک عدم توازن نسبی بین شرکت‌های برتر کره‌ای است.

اگر فعالیت‌های ثبت اختراع را از منظر گروه‌ها و هلدینگ‌های بزرگ تجاری بررسی کنیم، «LG» با ۴۳.۰۸۸ درخواست در صدر قرار گرفته و سامسونگ با ۳۵.۰۳۴ مورد، در تعقیب آن است. هیوندای موتور، «POSCO» و «SK Group» نیز به ترتیب با ۱۵.۱۶۰، ۷.۰۲۵ و ۵.۰۵۱ درخواست ثبت اختراع، در رده‌های بعدی جای دارند. حضور پررنگ گروه «LG» با سه شرکت در بین پنج متقاضی برتر ثبت اختراع در کره جنوبی، یکی از نکات جالب‌توجهی است که صدرنشینی این گروه و پیشی گرفتن از سامسونگ را منطقی می‌سازد.

بررسی اختراعات این شرکت‌های برتر حکایت از آن دارد که «IT، برق و الکترونیک» با ۶۵.۵۸۹ درخواست (سهم ۴۶/۳ درصدی)، با بیشترین تقاضا همراه بوده و پس از آن، قطعات خودرویی (۲۰.۹۷۱ پتنت)، پتروشیمی (۱۶.۳۶۳ پتنت) و کشتی‌سازی، ماشین‌آلات و تجهیزات (۱۱.۲۹۰ پتنت)، در رده‌های بعدی قرار دارند.

لازم به تأکید است که اگر فعالیت‌های ثبت اختراع این شرکت‌ها را در صنایع نوظهور و فناوری‌های آینده همچون هوش مصنوعی، بزرگ داده‌ها، اینترنت اشیاء، مراقبت‌های بهداشتی زیستی، رباتیک هوشمند، فناوری‌های هدایت خودکار و چاپ سه‌بعدی در نظر بگیریم، شرکت‌های سامسونگ و «LG Electronics» با ۵.۴۷۵ و ۴.۲۹۰ درخواست در رده‌های اول و دوم جای داشته و هیوندای موتور با ۱.۸۲۶ مورد، در تعقیب آن‌ها می‌باشد. بررسی جزئی‌تر این درخواست‌ها نشان می‌دهد که عمده تمرکز سامسونگ بر اینترنت اشیاء و بزرگ داده‌ها بوده و در مقابل، «LG» بر اینترنت اشیاء و رباتیک و هیوندای موتور بر هدایت خودکار متمرکز شده‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.