سامسونگ و «LG» در صدر متقاضیان برتر پتنت در کره جنوبی
۲۲ تیر ۱۴۰۰

سامسونگ و «LG» در صدر متقاضیان برتر پتنت در کره جنوبی

سامسونگ و «LG»، صدر فهرست متقاضیان برتر ثبت اختراع در کره جنوبی را از آن خود نموده‌اند. بنا بر گزارش «SEO Score» که به بررسی عملکرد شرکت‌های برتر کره‌ای در حوزه ثبت اختراع می‌پردازد، در بازه زمانی ژانویه ۲۰۱۶ تا ۱۰ ژوئن سال جاری میلادی، ۱۴۱.۷۵۲ درخواست از سوی ۳۴۵ شرکت به ثبت رسیده که از این تعداد، ۱۳/۸ درصد آن‌ها به سامسونگ اختصاص دارد.

هنگامی که صحبت از فناوری و نوآوری در آسیا به میان می‌آید، کره جنوبی از نخستین کشورهایی است که نامش به ذهن خطور می‌کند. در این میان، دو شرکت مشهور سامسونگ و «LG»، از موفق‌ترین شرکت‌های کره‌ای و به نوعی پیشگام نوآوری در این کشور هستند که رکوردهای ثبت اختراع را نیز در اختیار خود گرفته‌اند. در بازه پنج ساله اخیر، سامسونگ ۱۹.۵۸۸ درخواست ثبت اختراع در کره داشته و به این واسطه، در صدر فهرست متقاضیان برتر این کشور قرار گرفته است. «LG Electronics» با 16.236 و «LG Chem» با ۱۰.۹۸۵ درخواست، رده‌های دوم و سوم متقاضیان برتر را از آن خود نموده‌اند.

پس از این سه شرکت، دو نام آشنای دیگر یعنی هیوندای موتور و «LG Display» به ترتیب با ۸.۲۴۶ و ۸.۰۰۰ درخواست قرار دارند. جالب اینجا است که این پنج شرکت، مجموعاً ۴۴/۵ درصد از کل پتنت‌های به ثبت رسیده را در میان شرکت‌های بررسی شده به خود اختصاص داده‌اند که بیانگر یک عدم توازن نسبی بین شرکت‌های برتر کره‌ای است.

اگر فعالیت‌های ثبت اختراع را از منظر گروه‌ها و هلدینگ‌های بزرگ تجاری بررسی کنیم، «LG» با ۴۳.۰۸۸ درخواست در صدر قرار گرفته و سامسونگ با ۳۵.۰۳۴ مورد، در تعقیب آن است. هیوندای موتور، «POSCO» و «SK Group» نیز به ترتیب با ۱۵.۱۶۰، ۷.۰۲۵ و ۵.۰۵۱ درخواست ثبت اختراع، در رده‌های بعدی جای دارند. حضور پررنگ گروه «LG» با سه شرکت در بین پنج متقاضی برتر ثبت اختراع در کره جنوبی، یکی از نکات جالب‌توجهی است که صدرنشینی این گروه و پیشی گرفتن از سامسونگ را منطقی می‌سازد.

بررسی اختراعات این شرکت‌های برتر حکایت از آن دارد که «IT، برق و الکترونیک» با ۶۵.۵۸۹ درخواست (سهم ۴۶/۳ درصدی)، با بیشترین تقاضا همراه بوده و پس از آن، قطعات خودرویی (۲۰.۹۷۱ پتنت)، پتروشیمی (۱۶.۳۶۳ پتنت) و کشتی‌سازی، ماشین‌آلات و تجهیزات (۱۱.۲۹۰ پتنت)، در رده‌های بعدی قرار دارند.

لازم به تأکید است که اگر فعالیت‌های ثبت اختراع این شرکت‌ها را در صنایع نوظهور و فناوری‌های آینده همچون هوش مصنوعی، بزرگ داده‌ها، اینترنت اشیاء، مراقبت‌های بهداشتی زیستی، رباتیک هوشمند، فناوری‌های هدایت خودکار و چاپ سه‌بعدی در نظر بگیریم، شرکت‌های سامسونگ و «LG Electronics» با ۵.۴۷۵ و ۴.۲۹۰ درخواست در رده‌های اول و دوم جای داشته و هیوندای موتور با ۱.۸۲۶ مورد، در تعقیب آن‌ها می‌باشد. بررسی جزئی‌تر این درخواست‌ها نشان می‌دهد که عمده تمرکز سامسونگ بر اینترنت اشیاء و بزرگ داده‌ها بوده و در مقابل، «LG» بر اینترنت اشیاء و رباتیک و هیوندای موتور بر هدایت خودکار متمرکز شده‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.