سامسونگ و «LG» در صدر متقاضیان برتر پتنت در کره جنوبی
۲۲ تیر ۱۴۰۰

سامسونگ و «LG» در صدر متقاضیان برتر پتنت در کره جنوبی

سامسونگ و «LG»، صدر فهرست متقاضیان برتر ثبت اختراع در کره جنوبی را از آن خود نموده‌اند. بنا بر گزارش «SEO Score» که به بررسی عملکرد شرکت‌های برتر کره‌ای در حوزه ثبت اختراع می‌پردازد، در بازه زمانی ژانویه ۲۰۱۶ تا ۱۰ ژوئن سال جاری میلادی، ۱۴۱.۷۵۲ درخواست از سوی ۳۴۵ شرکت به ثبت رسیده که از این تعداد، ۱۳/۸ درصد آن‌ها به سامسونگ اختصاص دارد.

هنگامی که صحبت از فناوری و نوآوری در آسیا به میان می‌آید، کره جنوبی از نخستین کشورهایی است که نامش به ذهن خطور می‌کند. در این میان، دو شرکت مشهور سامسونگ و «LG»، از موفق‌ترین شرکت‌های کره‌ای و به نوعی پیشگام نوآوری در این کشور هستند که رکوردهای ثبت اختراع را نیز در اختیار خود گرفته‌اند. در بازه پنج ساله اخیر، سامسونگ ۱۹.۵۸۸ درخواست ثبت اختراع در کره داشته و به این واسطه، در صدر فهرست متقاضیان برتر این کشور قرار گرفته است. «LG Electronics» با 16.236 و «LG Chem» با ۱۰.۹۸۵ درخواست، رده‌های دوم و سوم متقاضیان برتر را از آن خود نموده‌اند.

پس از این سه شرکت، دو نام آشنای دیگر یعنی هیوندای موتور و «LG Display» به ترتیب با ۸.۲۴۶ و ۸.۰۰۰ درخواست قرار دارند. جالب اینجا است که این پنج شرکت، مجموعاً ۴۴/۵ درصد از کل پتنت‌های به ثبت رسیده را در میان شرکت‌های بررسی شده به خود اختصاص داده‌اند که بیانگر یک عدم توازن نسبی بین شرکت‌های برتر کره‌ای است.

اگر فعالیت‌های ثبت اختراع را از منظر گروه‌ها و هلدینگ‌های بزرگ تجاری بررسی کنیم، «LG» با ۴۳.۰۸۸ درخواست در صدر قرار گرفته و سامسونگ با ۳۵.۰۳۴ مورد، در تعقیب آن است. هیوندای موتور، «POSCO» و «SK Group» نیز به ترتیب با ۱۵.۱۶۰، ۷.۰۲۵ و ۵.۰۵۱ درخواست ثبت اختراع، در رده‌های بعدی جای دارند. حضور پررنگ گروه «LG» با سه شرکت در بین پنج متقاضی برتر ثبت اختراع در کره جنوبی، یکی از نکات جالب‌توجهی است که صدرنشینی این گروه و پیشی گرفتن از سامسونگ را منطقی می‌سازد.

بررسی اختراعات این شرکت‌های برتر حکایت از آن دارد که «IT، برق و الکترونیک» با ۶۵.۵۸۹ درخواست (سهم ۴۶/۳ درصدی)، با بیشترین تقاضا همراه بوده و پس از آن، قطعات خودرویی (۲۰.۹۷۱ پتنت)، پتروشیمی (۱۶.۳۶۳ پتنت) و کشتی‌سازی، ماشین‌آلات و تجهیزات (۱۱.۲۹۰ پتنت)، در رده‌های بعدی قرار دارند.

لازم به تأکید است که اگر فعالیت‌های ثبت اختراع این شرکت‌ها را در صنایع نوظهور و فناوری‌های آینده همچون هوش مصنوعی، بزرگ داده‌ها، اینترنت اشیاء، مراقبت‌های بهداشتی زیستی، رباتیک هوشمند، فناوری‌های هدایت خودکار و چاپ سه‌بعدی در نظر بگیریم، شرکت‌های سامسونگ و «LG Electronics» با ۵.۴۷۵ و ۴.۲۹۰ درخواست در رده‌های اول و دوم جای داشته و هیوندای موتور با ۱.۸۲۶ مورد، در تعقیب آن‌ها می‌باشد. بررسی جزئی‌تر این درخواست‌ها نشان می‌دهد که عمده تمرکز سامسونگ بر اینترنت اشیاء و بزرگ داده‌ها بوده و در مقابل، «LG» بر اینترنت اشیاء و رباتیک و هیوندای موتور بر هدایت خودکار متمرکز شده‌اند.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.