حفاظت گسترده از فناوری بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی
۲۳ تیر ۱۴۰۰ حفاظت گسترده از فناوری بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی

شرکت «آمریکن منگنز» (American Manganese)، برای فناوری منحصربه‌فرد خود در حوزه بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی از دفتر ثبت اختراع ژاپن (JPO) شده است. این گواهی ثبت اختراع، در کنار پتنت‌های گرنت شده در کره جنوبی و آمریکا و همچنین پرونده‌های در حال ارزیابی در چین، اروپا، استرالیا، هند و کانادا، سبد دارایی‌های فکری این شرکت را قدرتمند نموده و حفاظت گسترده‌ای از این فناوری پدید می‌آورد.

بی‌شک صنعت باتری در زمره صنایع به شدت رقابتی جهان است که طیف وسیعی از دانشگاه‌ها و شرکت‌های فناور را به خود مشغول نموده است. با توجه به کاربرد گسترده باتری‌ها در بخش‌های مختلفی همچون خودروهای الکتریکی و انواع تجهیزات الکترونیکی، توسعه فناوری‌های جدید برای ذخیره‌سازی بهینه انرژی، کاهش هزینه‌ها و همچنین افزایش عمر و پایداری باتری‌ها، برگ برنده‌ای برای شرکت‌های فناور خواهد بود. در این میان، باتری‌های لیتیوم یونی یکی از محبوبترین انواع باتری بوده و طبیعتاً حفاظت از نوآوری‌های صورت گرفته در خصوص آن‌ها، یکی از اولویت‌های مهم شرکت‌های فناور خواهد بود. نکته کلیدی دیگر، روند جهانی شدن و ارتباطات نزدیک و در هم پیچیده جهانی بوده که یک مقیاس بین‌المللی را برای اغلب این شرکت‌ها پدید آورده و به همین دلیل، محدوده جغرافیایی گسترده برای حفاظت حداکثری از اختراعات را الزامی نموده است. «آمریکن منگنز» هم مشابه با سایر رقبا، سعی دارد تا با حفاظت از فناوری‌های توسعه یافته در تک‌تک بازارهای مهم و بین‌المللی، یک چتر حفاظتی قوی و گسترده برای آن‌ها پدید آورد.

این استراتژی مالکیت فکری، در فناوری جدید این شرکت هم به چشم می‌خورد. فرآیند «RecycLiCoTM» که به بازیافت فلزات کاتدی می‌پردازد، یک فناوری بسیار کلیدی و دارای ارزش تجاری بالا بوده که با حداقل مراحل پردازش و در یک فرآیند کاملاً مستقیم و یکپارچه، استخراج ۱۰۰ درصدی کبالت، نیکل، منگنز و آلومینیوم را ممکن می‌سازد. دریافت گواهی ثبت اختراع از آمریکا (US 10246343 و US 10308523) و کره جنوبی (10-2246670)، اعلان رسمی دفتر ثبت اختراع ژاپن مبنی بر پایان یافتن ارزیابی‌ها و تأیید درخواست و نیز پرونده‌های در حال ارزیابی در چین، اروپا، استرالیا، هند و کانادا، به خوبی ارزش تجاری این فناوری را نشان می‌دهد.

لری ریو (Larry Reaugh)، مدیرعامل «آمریکن منگنز» با ابراز خشنودی از تأیید درخواست ثبت اختراع در ژاپن اظهار داشته: «ما در حال حاضر دوره جدیدی از شکوفایی نوآوری‌های مرتبط با باتری را تجربه می‌کنیم. شرکت‌های ژاپنی همچون پاناسونیک، سونی، تویوتا، نیسان و هیتاچی، در کنار شرکت‌های کره‌ای سامسونگ، LG Chem و SK Innovation، به‌عنوان رهبران نوآوری در این صنعت مطرح می‌باشند. اخذ گواهی در کره جنوبی و اطلاعیه جدید دفتر ثبت اختراع ژاپن، دستاورد بسیار مهمی است که توجهات جهانی را به RecycLiCoTM جلب می‌کند».

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.