حفاظت گسترده از فناوری بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی
۲۳ تیر ۱۴۰۰

حفاظت گسترده از فناوری بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی

شرکت «آمریکن منگنز» (American Manganese)، برای فناوری منحصربه‌فرد خود در حوزه بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی، موفق به اخذ گواهی ثبت اختراعی از دفتر ثبت اختراع ژاپن (JPO) شده است. این گواهی ثبت اختراع، در کنار پتنت‌های گرنت شده در کره جنوبی و آمریکا و همچنین پرونده‌های در حال ارزیابی در چین، اروپا، استرالیا، هند و کانادا، سبد دارایی‌های فکری این شرکت را قدرتمند نموده و حفاظت گسترده‌ای از این فناوری پدید می‌آورد.

بی‌شک صنعت باتری در زمره صنایع به شدت رقابتی جهان است که طیف وسیعی از دانشگاه‌ها و شرکت‌های فناور را به خود مشغول نموده است. با توجه به کاربرد گسترده باتری‌ها در بخش‌های مختلفی همچون خودروهای الکتریکی و انواع تجهیزات الکترونیکی، توسعه فناوری‌های جدید برای ذخیره‌سازی بهینه انرژی، کاهش هزینه‌ها و همچنین افزایش عمر و پایداری باتری‌ها، برگ برنده‌ای برای شرکت‌های فناور خواهد بود. در این میان، باتری‌های لیتیوم یونی یکی از محبوبترین انواع باتری بوده و طبیعتاً حفاظت از نوآوری‌های صورت گرفته در خصوص آن‌ها، یکی از اولویت‌های مهم شرکت‌های فناور خواهد بود. نکته کلیدی دیگر، روند جهانی شدن و ارتباطات نزدیک و در هم پیچیده جهانی بوده که یک مقیاس بین‌المللی را برای اغلب این شرکت‌ها پدید آورده و به همین دلیل، محدوده جغرافیایی گسترده برای حفاظت حداکثری از اختراعات را الزامی نموده است. «آمریکن منگنز» هم مشابه با سایر رقبا، سعی دارد تا با حفاظت از فناوری‌های توسعه یافته در تک‌تک بازارهای مهم و بین‌المللی، یک چتر حفاظتی قوی و گسترده برای آن‌ها پدید آورد.

این استراتژی مالکیت فکری، در فناوری جدید این شرکت هم به چشم می‌خورد. فرآیند «RecycLiCoTM» که به بازیافت فلزات کاتدی می‌پردازد، یک فناوری بسیار کلیدی و دارای ارزش تجاری بالا بوده که با حداقل مراحل پردازش و در یک فرآیند کاملاً مستقیم و یکپارچه، استخراج ۱۰۰ درصدی کبالت، نیکل، منگنز و آلومینیوم را ممکن می‌سازد. دریافت گواهی ثبت اختراع از آمریکا (US 10246343 و US 10308523) و کره جنوبی (10-2246670)، اعلان رسمی دفتر ثبت اختراع ژاپن مبنی بر پایان یافتن ارزیابی‌ها و تأیید درخواست و نیز پرونده‌های در حال ارزیابی در چین، اروپا، استرالیا، هند و کانادا، به خوبی ارزش تجاری این فناوری را نشان می‌دهد.

لری ریو (Larry Reaugh)، مدیرعامل «آمریکن منگنز» با ابراز خشنودی از تأیید درخواست ثبت اختراع در ژاپن اظهار داشته: «ما در حال حاضر دوره جدیدی از شکوفایی نوآوری‌های مرتبط با باتری را تجربه می‌کنیم. شرکت‌های ژاپنی همچون پاناسونیک، سونی، تویوتا، نیسان و هیتاچی، در کنار شرکت‌های کره‌ای سامسونگ، LG Chem و SK Innovation، به‌عنوان رهبران نوآوری در این صنعت مطرح می‌باشند. اخذ گواهی در کره جنوبی و اطلاعیه جدید دفتر ثبت اختراع ژاپن، دستاورد بسیار مهمی است که توجهات جهانی را به RecycLiCoTM جلب می‌کند».

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.