حلقه‌های هوشمند برای نظارت بر سلامت افراد
۲۶ تیر ۱۴۰۰

حلقه‌های هوشمند برای نظارت بر سلامت افراد

ثبت اختراع جدید فیت‌بیت (Fitbit) نشان می‌دهد که این شرکت فعال در حوزه پوشیدنی‌های هوشمند، در تلاش برای طراحی و توسعه نوعی حلقه نظارت بر سلامت کاربران است. این حلقه که مجهز به حسگرهای پیشرفته‌ای است، با اندازه‌گیری داده‌های مختلف بیومتریک، نظیر سطح اشباع اکسیژن خون (SpO2)، نبض، فشار خون، سطح گلوکز و ...، سلامت فرد را به شکل دقیق  و مستمر رصد می‌کند.

طی سال‌های اخیر، با پیشرفت‌های فنی صورت گرفته در حوزه الکترونیک، سنسورها و تجهیزات هوشمند و انعطاف‌پذیر، پوشیدنی‌های هوشمند به حوزه‌ای جذاب برای بسیاری از شرکت‌های فناور مبدل شده است. در حالی که ساعت‌های هوشمند به‌عنوان مثال خوبی از کاربرد پوشیدنی‌های هوشمند در حوزه‌های مختلف، از جمله سلامت و پزشکی مطرح می‌باشند، اما شاید بهترین نماد برای پیشرفت و توسعه این پوشیدنی‌ها، حلقه‌های هوشمند باشد. بکارگیری حلقه‌ها برای کاربردهای مختلف، به دلیل سهولت استفاده از آن‌ها و همچنین همراهی همیشگی با کاربر، توجه بسیاری از غول‌های فناوری را به خود جلب نموده است. اکو لوپ (Echo Loop) به‌عنوان نسل اول حلقه‌های هوشمند آمازون، اپل رینگ (Apple Ring) با قابلیت احراز هویت بیومتریک و کنترل انواع تبلت، کامپیوتر، تلویزیون و حتی خودرو و نیز حلقه تأمین انرژی سامسونگ، نمونه‌هایی از نوآوری‌های اخیر شرکت‌های فناور در این حوزه محسوب می‌شوند. در این بین، تازه‌ترین کاربرد حلقه‌های هوشمند که از سوی فیت‌بیت معرفی شده، استفاده از آن برای نظارت بر سلامتی کاربران است.

فیت‌بیت که متعلق به گوگل می‌باشد، در ثبت اختراع جدید خود، نوعی حلقه هوشمند برای اندازه‌گیری داده‌های بیومتریک کاربر معرفی نموده است. بنا بر اسناد این پتنت که در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی به ثبت رسیده و به تازگی تحت شماره «US 20210169345»، از سوی دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا منتشر شده است، فیت‌بیت از انگشت انسان که متداول‌ترین عضو برای جمع‌آوری داده‌های بالینی است، به خوبی برای استخراج مجموعه‌ای از داده‌های مختلف بیومتریک استفاده نموده است. اصلی‌ترین ویژگی این حلقه، اندازه‌گیری پارامترهای مختلف سلامت به ویژهسطح اکسیژن خون کاربر بوده که به واسطه تاباندن نور روی پوست انگشت و رگ‌های خونی و به‌کارگیری یک دستگاه آشکارساز نوری در طرف دیگر انگشت، امکان‌پذیر می‌گردد.

فیت‌بیت مدعی است حلقه ابداعی این شرکت را می‌توان به راحتی در طول فعالیت‌های روزانه استفاده نموده و با توجه به عمر طولانی باتری که بسته به میزان استفاده، از چند روز تا چند هفته خواهد بود، داده‌های بیومتریک را به صورت کاملاً دقیق و در زمان واقعی اندازه‌گیری نمود. داده‌های جمع‌آوری شده توسط حلقه را می‌توان از طریق بلوتوث یا سیستم‌های ارتباطی دیگر، با دستگاه‌های خارجی (مثلاً شبکه بیمارستانی) به اشتراک گذاشت.

در ثبت اختراع فیت‌بیت، ایده استفاده از چند حلقه برای انگشتان مختلف دست هم مطرح شده که احتمالاً به کاربردهای متفاوت هر یک از حلقه‌ها اشاره دارد. اگر چه این پتنت تضمین‌کننده عرضه قریب‌الوقوع محصول نهایی به بازار نیست، اما به نظر می‌رسد که رقابتی مستقیم بین این شرکت و اورا هلث (Oura Health) در حال شکل‌گیری است. حلقه‌های هوشمند اورا که (Oura Ring) نام دارند، فعالیت‌های فیزیکی و کالری مصرفی کاربر در طول روز را ثبت نموده و در طول شب نیز، ضربان قلب، دمای بدن و خواب کاربر را کنترل می‌کند. جالب‌تر این‌که رقابت این دو فناور به همین نقطه ختم نمی‌شود. در حالی که اورا در حال مذاکره با «NBA» (لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا) برای رهگیری سلامت بازیکنان از طریق حلقه سلامت است، فیت‌بیت هم با همکاری دانشگاه استنفورد، یک پروژه تحقیقاتی پیرامون اندازه‌گیری فشار خون و بررسی کووید-۱۹ در بین ورزشکاران دانشگاهی آغاز نموده است. این رقابت شانه به شانه بین دو شرکت و سایر تلاش‌های فیت‌بیت برای توسعه پوشیدنی‌های خاصی مانند «Fitbit Ace 3» (نوعی پوشیدنی کودک محور برای رهگیری فعالیت و خواب کودک) و «Luxe» (ترکیبی از ویژگی‌های سلامت در یک پوشیدنی شبیه به جواهر)، نشان دهنده پتانسیل قابل توجه سلامت دیجیتال و توجه شرکت‌های فناور به این حوزه‌ می‌باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.