بزرگ‌ترین قرارداد صدور مجوز هوآوی در صنعت خودرو
۲۷ تیر ۱۴۰۰ بزرگ‌ترین قرارداد صدور مجوز هوآوی در صنعت خودرو

غول فناوری‌های ارتباطی چین، خبر از انعقاد موافقت‌نامه جدیدی با یکی از تأمین‌کنندگان قطعات فولکس‌واگن داده که امکان استفاده از پتنت‌های ارتباطی «4G» را برای این تأمین‌کننده فراهم می‌کند. برآوردها حکایت از آن دارد که به کمک این موافقت‌نامه صدور مجوز که بزرگ‌ترین قرارداد هوآوی در صنعت خودرو محسوب می‌شود، تقریباً ۳۰ میلیون خودروی فولکس‌واگن از این فناوری‌های پتنت شده بهره‌مند شوند.

پس از تحریم‌های شدید هوآوی از سوی دولت آمریکا که در پی اصطکاک‌های تجاری بین چین و آمریکا پدید آمد، بخش بزرگی از کسب‌وکار این شرکت فناور و جریان‌های درآمدی آن با چالش مواجه شد. در ماه آوریل سال جاری میلادی، گزارشی از فروش سه ماهه این شرکت انتشار یافت که کاهش ۱۶/۵ درصدی نسبت به بازه مشابه سال گذشته را نشان می‌داد. اگرچه این کاهش فروش به واگذاری برند تجاری «Honor» در سال گذشته مرتبط است، اما نمی‌توان منکر اثرات منفی اختلافات تجاری با آمریکا و اتهاماتی از قبیل سرقت اسرار تجاری شرکت‌های آمریکایی از سوی هوآوی شد. به نظر می‌رسد که مدیران این شرکت، در واکنش به چالش‌های پدید آمده، متنوع‌سازی درآمدی را در اولویت استراتژی‌های خود قرار داده و در این راستا، تمرکز بیشتری بر سبد دارایی‌های فکری و درآمدزایی از آن‌ دارند؛ سیاستی که با توجه به ارزش بی حد و حصر این دارایی‌ها و نقش کلیدی هوآوی در حوزه ارتباطات، بسیار موفق خواهد بود. بهترین شاهد از موفقیت استراتژی جدید هوآوی، درآمد ۶۰۰ میلیون دلاری این شرکت از حق امتیازات پتنت در سال جدید است که کاهش درآمدها را تا حد زیادی پوشش داد.

مزیت بزرگ هوآوی، در اختیار داشتن مجموعه‌ای از پتنت‌ ضروری استاندارد در حوزه فناوری‌های ارتباطی «4G» و «5G» است که با توجه به در هم آمیختن حوزه‌های فناوری در صنایع و بخش‌های مختلف اقتصادی، فرصت منحصربه‌فردی در اختیار این شرکت چینی قرار داده است. بهترین مثال برای این موضوع، صنعت خودرو بوده که برخلاف ساختار رقابتی سنتی در دهه‌های قبل، امروزه محل تقابل مجموعه‌ای از شرکت‌های فناور ارتباطی مانند گوگل، نوکیا و اپل، با خودروسازان سنتی نظیر تویوتا، فورد و فولکس‌واگن شده است. پرونده حقوقی جنجالی نوکیا و دایملر به خوبی این تقابل را اثبات می‌کند.

در واکنش به این شرایط جدید، خودروسازانی همچون فولکس‌واگن، تصمیم گرفته‌اند تا از ابزار صدور مجوز برای حل چالش‌ها و دسترسی به فناوری‌های مورد نیاز خود استفاده کنند و در این بین، هوآوی نیز به خوبی در حال بهره‌برداری از فرصت کمیاب پیش آمده می‌باشد. سونگ لیوپینگ (Song Liuping)، مدیر ارشد حقوقی هوآوی در این زمینه می‌گوید: «هوآوی به‌عنوان یک شرکت نوآور، صاحب سبد پتنت قدرتمندی از فناوری‌های ارتباطی بی‌سیم است که ارزش بالایی برای صنعت خودرو دارد. ما خوشحالیم که بازیگران اصلی صنعت خودرو، این ارزش را تشخیص می‌دهند. ما معتقدیم که مجوزهای بهره‌برداری از این فناوری‌های پیشرفته، به نفع مصرف‌کنندگان در سرتاسر جهان خواهد بود».

گفتنی است که اطلاعاتی رسمی پیرامون شرکت طرف قرارداد هوآوی منتشر نشده است، اما بسیاری از فعالان صنعت خودرو معتقدند که شرکت مذکور، «Rolling Wireless» بوده که یکی از تأمین‌کنندگان برتر دستگاه‌های دسترسی به شبکه‌های «4G» و «5G» است. این شرکت که در لوکزامبورگ مستقر است، همکاری‌های گسترده‌ای با فولکس‌واگن دارد. فولکس‌واگن از ذکر نام این تأمین‌کننده خودداری نموده، اما طی بیانیه‌ای رسمی، با تأیید معامله جدید با هوآوی، اعلام داشته: «قرارگیری این قرارداد صدور مجوز در زنجیره تأمین این شرکت، مدلی برای چگونگی موفقیت و همکاری نزدیک بین صنعت حمل‌ونقل و صنعت اطلاعات و ارتباطات محسوب می‌شود».

لازم به ذکر است که در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، هوآوی دارنده بیش از ۱۰۰ هزار پتنت فعال (بیش از ۴۰ هزار خانواده پتنت) در نقاط مختلف جهان بوده و پیش‌بینی می‌شود که درآمد این شرکت از صدور مجوز بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، حدود ۱/۲ تا ۱/۳ میلیارد دلار باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.