بزرگ‌ترین قرارداد صدور مجوز هوآوی در صنعت خودرو
۲۷ تیر ۱۴۰۰

بزرگ‌ترین قرارداد صدور مجوز هوآوی در صنعت خودرو

غول فناوری‌های ارتباطی چین، خبر از انعقاد موافقت‌نامه جدیدی با یکی از تأمین‌کنندگان قطعات فولکس‌واگن داده که امکان استفاده از پتنت‌های ارتباطی «4G» را برای این تأمین‌کننده فراهم می‌کند. برآوردها حکایت از آن دارد که به کمک این موافقت‌نامه صدور مجوز که بزرگ‌ترین قرارداد هوآوی در صنعت خودرو محسوب می‌شود، تقریباً ۳۰ میلیون خودروی فولکس‌واگن از این فناوری‌های پتنت شده بهره‌مند شوند.

پس از تحریم‌های شدید هوآوی از سوی دولت آمریکا که در پی اصطکاک‌های تجاری بین چین و آمریکا پدید آمد، بخش بزرگی از کسب‌وکار این شرکت فناور و جریان‌های درآمدی آن با چالش مواجه شد. در ماه آوریل سال جاری میلادی، گزارشی از فروش سه ماهه این شرکت انتشار یافت که کاهش ۱۶/۵ درصدی نسبت به بازه مشابه سال گذشته را نشان می‌داد. اگرچه این کاهش فروش به واگذاری برند تجاری «Honor» در سال گذشته مرتبط است، اما نمی‌توان منکر اثرات منفی اختلافات تجاری با آمریکا و اتهاماتی از قبیل سرقت اسرار تجاری شرکت‌های آمریکایی از سوی هوآوی شد. به نظر می‌رسد که مدیران این شرکت، در واکنش به چالش‌های پدید آمده، متنوع‌سازی درآمدی را در اولویت استراتژی‌های خود قرار داده و در این راستا، تمرکز بیشتری بر سبد دارایی‌های فکری و درآمدزایی از آن‌ دارند؛ سیاستی که با توجه به ارزش بی حد و حصر این دارایی‌ها و نقش کلیدی هوآوی در حوزه ارتباطات، بسیار موفق خواهد بود. بهترین شاهد از موفقیت استراتژی جدید هوآوی، درآمد ۶۰۰ میلیون دلاری این شرکت از حق امتیازات پتنت در سال جدید است که کاهش درآمدها را تا حد زیادی پوشش داد.

مزیت بزرگ هوآوی، در اختیار داشتن مجموعه‌ای از پتنت‌ ضروری استاندارد در حوزه فناوری‌های ارتباطی «4G» و «5G» است که با توجه به در هم آمیختن حوزه‌های فناوری در صنایع و بخش‌های مختلف اقتصادی، فرصت منحصربه‌فردی در اختیار این شرکت چینی قرار داده است. بهترین مثال برای این موضوع، صنعت خودرو بوده که برخلاف ساختار رقابتی سنتی در دهه‌های قبل، امروزه محل تقابل مجموعه‌ای از شرکت‌های فناور ارتباطی مانند گوگل، نوکیا و اپل، با خودروسازان سنتی نظیر تویوتا، فورد و فولکس‌واگن شده است. پرونده حقوقی جنجالی نوکیا و دایملر به خوبی این تقابل را اثبات می‌کند.

در واکنش به این شرایط جدید، خودروسازانی همچون فولکس‌واگن، تصمیم گرفته‌اند تا از ابزار صدور مجوز برای حل چالش‌ها و دسترسی به فناوری‌های مورد نیاز خود استفاده کنند و در این بین، هوآوی نیز به خوبی در حال بهره‌برداری از فرصت کمیاب پیش آمده می‌باشد. سونگ لیوپینگ (Song Liuping)، مدیر ارشد حقوقی هوآوی در این زمینه می‌گوید: «هوآوی به‌عنوان یک شرکت نوآور، صاحب سبد پتنت قدرتمندی از فناوری‌های ارتباطی بی‌سیم است که ارزش بالایی برای صنعت خودرو دارد. ما خوشحالیم که بازیگران اصلی صنعت خودرو، این ارزش را تشخیص می‌دهند. ما معتقدیم که مجوزهای بهره‌برداری از این فناوری‌های پیشرفته، به نفع مصرف‌کنندگان در سرتاسر جهان خواهد بود».

گفتنی است که اطلاعاتی رسمی پیرامون شرکت طرف قرارداد هوآوی منتشر نشده است، اما بسیاری از فعالان صنعت خودرو معتقدند که شرکت مذکور، «Rolling Wireless» بوده که یکی از تأمین‌کنندگان برتر دستگاه‌های دسترسی به شبکه‌های «4G» و «5G» است. این شرکت که در لوکزامبورگ مستقر است، همکاری‌های گسترده‌ای با فولکس‌واگن دارد. فولکس‌واگن از ذکر نام این تأمین‌کننده خودداری نموده، اما طی بیانیه‌ای رسمی، با تأیید معامله جدید با هوآوی، اعلام داشته: «قرارگیری این قرارداد صدور مجوز در زنجیره تأمین این شرکت، مدلی برای چگونگی موفقیت و همکاری نزدیک بین صنعت حمل‌ونقل و صنعت اطلاعات و ارتباطات محسوب می‌شود».

لازم به ذکر است که در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، هوآوی دارنده بیش از ۱۰۰ هزار پتنت فعال (بیش از ۴۰ هزار خانواده پتنت) در نقاط مختلف جهان بوده و پیش‌بینی می‌شود که درآمد این شرکت از صدور مجوز بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، حدود ۱/۲ تا ۱/۳ میلیارد دلار باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.