بزرگ‌ترین قرارداد صدور مجوز هوآوی در صنعت خودرو
۲۷ تیر ۱۴۰۰

بزرگ‌ترین قرارداد صدور مجوز هوآوی در صنعت خودرو

غول فناوری‌های ارتباطی چین، خبر از انعقاد موافقت‌نامه جدیدی با یکی از تأمین‌کنندگان قطعات فولکس‌واگن داده که امکان استفاده از پتنت‌های ارتباطی «4G» را برای این تأمین‌کننده فراهم می‌کند. برآوردها حکایت از آن دارد که به کمک این موافقت‌نامه صدور مجوز که بزرگ‌ترین قرارداد هوآوی در صنعت خودرو محسوب می‌شود، تقریباً ۳۰ میلیون خودروی فولکس‌واگن از این فناوری‌های پتنت شده بهره‌مند شوند.

پس از تحریم‌های شدید هوآوی از سوی دولت آمریکا که در پی اصطکاک‌های تجاری بین چین و آمریکا پدید آمد، بخش بزرگی از کسب‌وکار این شرکت فناور و جریان‌های درآمدی آن با چالش مواجه شد. در ماه آوریل سال جاری میلادی، گزارشی از فروش سه ماهه این شرکت انتشار یافت که کاهش ۱۶/۵ درصدی نسبت به بازه مشابه سال گذشته را نشان می‌داد. اگرچه این کاهش فروش به واگذاری برند تجاری «Honor» در سال گذشته مرتبط است، اما نمی‌توان منکر اثرات منفی اختلافات تجاری با آمریکا و اتهاماتی از قبیل سرقت اسرار تجاری شرکت‌های آمریکایی از سوی هوآوی شد. به نظر می‌رسد که مدیران این شرکت، در واکنش به چالش‌های پدید آمده، متنوع‌سازی درآمدی را در اولویت استراتژی‌های خود قرار داده و در این راستا، تمرکز بیشتری بر سبد دارایی‌های فکری و درآمدزایی از آن‌ دارند؛ سیاستی که با توجه به ارزش بی حد و حصر این دارایی‌ها و نقش کلیدی هوآوی در حوزه ارتباطات، بسیار موفق خواهد بود. بهترین شاهد از موفقیت استراتژی جدید هوآوی، درآمد ۶۰۰ میلیون دلاری این شرکت از حق امتیازات پتنت در سال جدید است که کاهش درآمدها را تا حد زیادی پوشش داد.

مزیت بزرگ هوآوی، در اختیار داشتن مجموعه‌ای از پتنت‌ ضروری استاندارد در حوزه فناوری‌های ارتباطی «4G» و «5G» است که با توجه به در هم آمیختن حوزه‌های فناوری در صنایع و بخش‌های مختلف اقتصادی، فرصت منحصربه‌فردی در اختیار این شرکت چینی قرار داده است. بهترین مثال برای این موضوع، صنعت خودرو بوده که برخلاف ساختار رقابتی سنتی در دهه‌های قبل، امروزه محل تقابل مجموعه‌ای از شرکت‌های فناور ارتباطی مانند گوگل، نوکیا و اپل، با خودروسازان سنتی نظیر تویوتا، فورد و فولکس‌واگن شده است. پرونده حقوقی جنجالی نوکیا و دایملر به خوبی این تقابل را اثبات می‌کند.

در واکنش به این شرایط جدید، خودروسازانی همچون فولکس‌واگن، تصمیم گرفته‌اند تا از ابزار صدور مجوز برای حل چالش‌ها و دسترسی به فناوری‌های مورد نیاز خود استفاده کنند و در این بین، هوآوی نیز به خوبی در حال بهره‌برداری از فرصت کمیاب پیش آمده می‌باشد. سونگ لیوپینگ (Song Liuping)، مدیر ارشد حقوقی هوآوی در این زمینه می‌گوید: «هوآوی به‌عنوان یک شرکت نوآور، صاحب سبد پتنت قدرتمندی از فناوری‌های ارتباطی بی‌سیم است که ارزش بالایی برای صنعت خودرو دارد. ما خوشحالیم که بازیگران اصلی صنعت خودرو، این ارزش را تشخیص می‌دهند. ما معتقدیم که مجوزهای بهره‌برداری از این فناوری‌های پیشرفته، به نفع مصرف‌کنندگان در سرتاسر جهان خواهد بود».

گفتنی است که اطلاعاتی رسمی پیرامون شرکت طرف قرارداد هوآوی منتشر نشده است، اما بسیاری از فعالان صنعت خودرو معتقدند که شرکت مذکور، «Rolling Wireless» بوده که یکی از تأمین‌کنندگان برتر دستگاه‌های دسترسی به شبکه‌های «4G» و «5G» است. این شرکت که در لوکزامبورگ مستقر است، همکاری‌های گسترده‌ای با فولکس‌واگن دارد. فولکس‌واگن از ذکر نام این تأمین‌کننده خودداری نموده، اما طی بیانیه‌ای رسمی، با تأیید معامله جدید با هوآوی، اعلام داشته: «قرارگیری این قرارداد صدور مجوز در زنجیره تأمین این شرکت، مدلی برای چگونگی موفقیت و همکاری نزدیک بین صنعت حمل‌ونقل و صنعت اطلاعات و ارتباطات محسوب می‌شود».

لازم به ذکر است که در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، هوآوی دارنده بیش از ۱۰۰ هزار پتنت فعال (بیش از ۴۰ هزار خانواده پتنت) در نقاط مختلف جهان بوده و پیش‌بینی می‌شود که درآمد این شرکت از صدور مجوز بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، حدود ۱/۲ تا ۱/۳ میلیارد دلار باشد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.