قرارگیری دوربین‌های پهپادی در نسل آتی گوشی‌های هوشمند
۲۸ تیر ۱۴۰۰

قرارگیری دوربین‌های پهپادی در نسل آتی گوشی‌های هوشمند

ویوو (Vivo)، سازنده چینی گوشی‌های هوشمند، در اندیشه طراحی و ساخت نوعی تلفن همراه پهپادی است. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول نوپای صنعت تلفن همراه، نوعی پهپاد کوچک و جداشونده در گوشی‌های هوشمند تعبیه شده که برای ثبت تصاویر مختلف، به‌ویژه عکس‌های سلفی باکیفیت قابل استفاده می‌باشد.

امروزه تلفن‌های همراه، نه فقط یک دستگاه ارتباطی برای مکالمه با دیگران، بلکه یک تجهیز همه فن حریف به حساب آمده که کاربران از طریق آن در شبکه‌های اجتماعی حضور می‌یابند، اطلاعات مورد نیازشان را در موتورهای جستجو پیدا می‌کنند، وضعیت سلامت خود را چک می‌کنند و حتی احساسات مشتریان و وضعیت کسب‌وکارهایشان را ارزیابی می‌کنند. در این میان، یکی از مورد توجه‌ترین کاربردهای گوشی‌های تلفن همراه، ثبت خاطرات و وقایع از طریق گرفتن عکس و فیلم‌های باکیفیت است. کافی است که در یک حادثه یا مراسم عمومی، نگاهی به اطراف خود بیندازید تا خیل عظیمی از افراد گوشی به دست را ببینید که در حال ثبت عکس و فیلم می‌باشند. این به معنای یک فرصت ارزشمند برای شرکت‌های فعال در صنعت تلفن همراه است تا با توسعه قابلیت‌های محصولات خود در این حوزه، بازار مصرف را به خود جلب نمایند.

در کنار نوآوری‌های مرتبط با تعبیه دوربین‌های متعدد در گوشی‌های هوشمند و یا امکان عکسبرداری زیر آب، ویوو یک قدم فراتر رفته و ایده مهیج دوربین پهپادی را مطرح نموده است. در حال حاضر، استفاده از گوشی برای عکاسی و فیلمبرداری، به درجه‌ای از تکامل رسیده که تطبیق و جفت شدن تلفن‌های هوشمند با پهپادهای بیرونی برای تصویربرداری از زوایای گوناگون، کاملاً عادی به نظر می‌رسد. اما تصور این‌که یک پهپاد مینیاتوری درون خود گوشی بوده و در مواقع لازم به آسمان پرواز کند، کمی عجیب و غیرممکن به نظر می‌رسد!

درخواست جدید ویوو که در دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی، ذیل پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «WO 2021129778»، از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) منتشر شده است، یک دوربین پرنده را توصیف می‌کند که در پایین گوشی جای گرفته است. این تجهیز مربعی شکل که گوشه‌های گردی دارد، شامل چهار روتور، یک باتری مجزا و یک سیستم دوربین دوگانه همراه با سه سنسور مادون قرمز است که در یک گوشی با صفحه نمایش متوسط جای می‌گیرد. به عبارت بهتر، کاربر بدون نیاز به در دست داشتن یک گوشی بسیار بزرگ با ظاهر غیر معمولی، می‌تواند دوربین پهپادی خود را خارج نموده و تصاویر بدیع و منحصربه‌فردی از خود یا محیط پیرامون ثبت نماید.

گفتنی است، ثبت این پتنت به معنای تجاری‌سازی قطعی دوربین پهپادی نبوده و به نظر می‌رسد در کنار ایده خلاقانه و مزیت‌های تجاری آن، مجموعه‌ای از چالش‌های فنی هم بر سر راه ویوو وجود دارد. برای مثال، برد محدود پهپاد و تأمین انرژی آن بسیار مهم خواهد بود. علاوه بر این، کنترل چنین تجهیز کوچکی بسیار دشوار بوده و شکنندگی تجهیزات سوار شده بر روی آن هم، بر مشکلات می‌افزاید. باید منتظر ماند و سرانجام این ایده متفاوت و هیجان‌انگیز را به نظاره نشست.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.