تویوتا در صدر نوآورترین خودروسازان جهان
۲۹ تیر ۱۴۰۰ تویوتا در صدر نوآورترین خودروسازان جهان

هنگامی که صحبت از نوآوری در صنعت خودرو می‌شود، اغلب نام تسلا به ذهن خطور می‌کند. با این وجود، اگر نوآوری را با استناد به ثبت اختراع به‌عنوان یک ابزار رایج و استاندارد اندازه‌گیری ارزیابی کنیم، فاصله تسلا با رهبران صنعت بسیار دورتر از چیزی است که انتظار داریم. بنا بر برآوردهای ونر شیپلی (Venner Shipley) که یک شرکت انگلیسی فعال در حوزه مالکیت فکری است، از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون، ده خودروساز نوآور جهان، به رهبری تویوتا، بیش از ۱/۲۵ میلیون پتنت به ثبت رسانده‌اند.  

طی یک دهه اخیر، تولیدکنندگان جهانی صنعت خودرو، مجموعه وسیعی از پیشرفت‌های فنی را به مشتریان عرضه نموده‌اند که شاید مثال‌های بارز آن، فناوری‌های هدایت خودکار و همچنین خودروهای الکتریکی باشد. به موازات این روند، تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده در این حوزه هم روز به روز در حال افزایش است. ونر شیپلی، با بررسی داده‌های ثبت اختراع و استخراج تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده توسط هفده خودروساز برتر جهان، اقدام به معرفی نوآورترین خودروسازان نموده است. بر این اساس، تویوتا با بیش از ۳۸۴ هزار درخواست ثبت اختراع، در صدر خودروسازان نوآور جهان قرار گرفته و هیوندای با حدود ۱۸۴ هزار و شرکت آمریکایی فورد با ۱۶۷ هزار مورد، با اختلافی قابل توجه، در رده‌های دوم و سوم ایستاده‌اند. جدول ۱، ده خودروساز نوآور جهان را معرفی می‌نماید.

 

جدول ۱- ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع طی سال‌های ۲۰۱۱ الی ۲۰۲۰

ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع طی سال‌های ۲۰۱۱ الی ۲۰۲۰

 

لازم به تأکید است که در این رده‌بندی، مجموع درخواست‌های به ثبت رسیده طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ میلادی مورد توجه قرار گرفته و علاوه بر آمار تجمیعی درخواست‌های ثبت اختراع هر شرکت، جایگاه خودروسازان از منظر تعداد پتنت‌های مرتبط با خودروهای الکتریکی و خودروهای خودران نیز ارائه شده است. بر این اساس، تویوتا با ۱۲۶ هزار درخواست ثبت اختراع، در رده نخست متقاضیان برتر در حوزه خودروهای الکتریکی قرار گرفته و شرکت‌های فورد و هیوندای هم به ترتیب با ۶۰ هزار و ۵۵ هزار درخواست، در رده‌های بعدی جای دارند. نکته جالب توجه در این فهرست، عدم حضور پژو در بین ده خودروساز برتر و جایگزینی آن با رنو، دیگر خودروساز فرانسوی است. جدول 2، ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای الکتریکی را معرفی نموده است.

 

جدول ۲- ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای الکتریکی

ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای الکتریکی

 

در ارتباط با فناوری‌های هدایت خودکار وسایط نقلیه نیز، فورد با ۱۴ هزار درخواست ثبت اختراع، در رده نخست قرار گرفته و شرکت‌های تویوتا و هوندا به ترتیب با ۱۳ هزار و ۴ هزار درخواست، در تعقیب آن می‌باشند. ویژگی مشهود فناوری‌های هدایت خودکار، تعداد ثبت اختراعات به نسبت کم‌تر این حوزه در مقایسه با خودروهای الکتریکی است که با توجه به نوظهور بودن این فناوری‌ها، منطقی به نظر می‌رسد. در جدول ۳، ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه فناوری‌های هدایت خودکار معرفی شده‌اند.

 

جدول ۳- ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای خودران

ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای خودران

پربازدید‌ترین‌ها

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران
۱ مهر ۱۴۰۰

تقویم پاییز آکادمی کانون پتنت ایران

آکادمی کانون پتنت ایران، در پاییز سال جاری، هشت مورد از پرمخاطب‌ترین رویدادهای خود را در قالب سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌نماید.

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

رکورد جدید ایران در شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱

سوئیس برای چندمین سال متوالی، در صدر فهرست نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت. پس از سوئیس هم، کشورهای سوئد و آمریکا، رده‌های دوم و سوم بهترین عملکرد نوآوری را از آن خود نموده‌اند. بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱ که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری منتشر شده، ایران هم با عملکردی بهتر نسبت به سال گذشته میلادی، صعود هفت پله‌ای را تجربه نموده و در جایگاه ۶۰ام کشورهای نوآور جهان قرار گرفته است.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل
۲۹ شهریور ۱۴۰۰

ربات‌های خدماتی در یک قدمی ورود به منازل

ثبت اختراعات جدید «دایسون»، حکایت از تمرکز جدی این شرکت بر روی مدل‌های جدیدی از ربات‌های خدماتی دارد. ربات‌های دایسون، قادر به پایین و بالا رفتن از پله‌ها بوده و می‌توانند آن‌ها را تمیز نمایند. در کنار طراحی نوآورانه و منحصربه‌فرد در نظر گرفته شده برای این ربات‌ها، قابلیت تعامل آن‌ها با سایر لوازم خانه، جابجایی لوازم، باز و بسته کردن کشوها و حتی قابلیت در دست گرفتن لیوان و خودکار، حکایت از ربات‌های همه فن حریفی دارد که تا پیش از این، فقط در فیلم‌های تخیلی هالیوودی دیده می‌شد.