تویوتا در صدر نوآورترین خودروسازان جهان
۲۹ تیر ۱۴۰۰

تویوتا در صدر نوآورترین خودروسازان جهان

هنگامی که صحبت از نوآوری در صنعت خودرو می‌شود، اغلب نام تسلا به ذهن خطور می‌کند. با این وجود، اگر نوآوری را با استناد به ثبت اختراع به‌عنوان یک ابزار رایج و استاندارد اندازه‌گیری ارزیابی کنیم، فاصله تسلا با رهبران صنعت بسیار دورتر از چیزی است که انتظار داریم. بنا بر برآوردهای ونر شیپلی (Venner Shipley) که یک شرکت انگلیسی فعال در حوزه مالکیت فکری است، از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون، ده خودروساز نوآور جهان، به رهبری تویوتا، بیش از ۱/۲۵ میلیون پتنت به ثبت رسانده‌اند.  

طی یک دهه اخیر، تولیدکنندگان جهانی صنعت خودرو، مجموعه وسیعی از پیشرفت‌های فنی را به مشتریان عرضه نموده‌اند که شاید مثال‌های بارز آن، فناوری‌های هدایت خودکار و همچنین خودروهای الکتریکی باشد. به موازات این روند، تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده در این حوزه هم روز به روز در حال افزایش است. ونر شیپلی، با بررسی داده‌های ثبت اختراع و استخراج تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده توسط هفده خودروساز برتر جهان، اقدام به معرفی نوآورترین خودروسازان نموده است. بر این اساس، تویوتا با بیش از ۳۸۴ هزار درخواست ثبت اختراع، در صدر خودروسازان نوآور جهان قرار گرفته و هیوندای با حدود ۱۸۴ هزار و شرکت آمریکایی فورد با ۱۶۷ هزار مورد، با اختلافی قابل توجه، در رده‌های دوم و سوم ایستاده‌اند. جدول ۱، ده خودروساز نوآور جهان را معرفی می‌نماید.

 

جدول ۱- ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع طی سال‌های ۲۰۱۱ الی ۲۰۲۰

ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع طی سال‌های ۲۰۱۱ الی ۲۰۲۰

 

لازم به تأکید است که در این رده‌بندی، مجموع درخواست‌های به ثبت رسیده طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ میلادی مورد توجه قرار گرفته و علاوه بر آمار تجمیعی درخواست‌های ثبت اختراع هر شرکت، جایگاه خودروسازان از منظر تعداد پتنت‌های مرتبط با خودروهای الکتریکی و خودروهای خودران نیز ارائه شده است. بر این اساس، تویوتا با ۱۲۶ هزار درخواست ثبت اختراع، در رده نخست متقاضیان برتر در حوزه خودروهای الکتریکی قرار گرفته و شرکت‌های فورد و هیوندای هم به ترتیب با ۶۰ هزار و ۵۵ هزار درخواست، در رده‌های بعدی جای دارند. نکته جالب توجه در این فهرست، عدم حضور پژو در بین ده خودروساز برتر و جایگزینی آن با رنو، دیگر خودروساز فرانسوی است. جدول 2، ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای الکتریکی را معرفی نموده است.

 

جدول ۲- ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای الکتریکی

ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای الکتریکی

 

در ارتباط با فناوری‌های هدایت خودکار وسایط نقلیه نیز، فورد با ۱۴ هزار درخواست ثبت اختراع، در رده نخست قرار گرفته و شرکت‌های تویوتا و هوندا به ترتیب با ۱۳ هزار و ۴ هزار درخواست، در تعقیب آن می‌باشند. ویژگی مشهود فناوری‌های هدایت خودکار، تعداد ثبت اختراعات به نسبت کم‌تر این حوزه در مقایسه با خودروهای الکتریکی است که با توجه به نوظهور بودن این فناوری‌ها، منطقی به نظر می‌رسد. در جدول ۳، ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه فناوری‌های هدایت خودکار معرفی شده‌اند.

 

جدول ۳- ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای خودران

ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای خودران

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک
۹ تیر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در تیم جستجوی نوآوری کانون با تخصص مهندسی مکانیک

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های برتر کشور، دعوت به همکاری به عمل می‌آورد.

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله
۱۶ تیر ۱۴۰۰

تجاری‌سازی اختراع یک کودک ۹ ساله

ایده یک کودک ۹ ساله که حاضر نبود حتی برای دقایقی از عروسکش جدا شود، منجر به شکل‌گیری یک کسب‌وکار خانوادگی شد. «آدل فولتون»، با مطرح نمودن ایده قرار گرفتن یک جیب شفاف بر روی کوله‌پشتی به منظور قرار گرفتن عروسک در آن، نه تنها مشکل کودکانه خود را حل نمود، بلکه با اخذ گواهی ثبت اختراع و ثبت ایده در یک پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی، تولید و فروش محصول را هم آغاز نموده است.

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری
۱۲ تیر ۱۴۰۰

بررسی آناتومی پتنت در سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری

با توجه به اهمیت اسناد ثبت اختراع و اطلاعات ارزشمند موجود در آن‌ها، عنوان جدیدی در وبینارهای آکادمی کانون پتنت ایران قرار گرفته که به شناخت اجزا و بخش‌های مختلف یک پتنت اختصاص دارد. این دوره آموزشی که تحت عنوان «آناتومی پتنت» در تقویم تابستانه آکادمی گنجانیده شده، در تاریخ پنجم مرداد ماه و در قالب برنامه سه‌شنبه‌های با طعم مالکیت فکری برگزار می‌گردد.

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی
۱۳ تیر ۱۴۰۰

پیشگامی چینی‌ها در ثبت اختراعات حوزه انرژی خورشیدی

با وجود رقابت کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی، به نظر می‌رسد که کشورهای آسیایی، گوی سبقت را از دیگر رقبا ربوده‌اند. در میان ده متقاضی برتر ثبت اختراع در این حوزه، نه مورد آسیایی بوده و فقط یک شرکت کانادایی در این بین حضور دارد. در این بین، چین با بیش از ۲۳۳ هزار پتنت فامیلی، فاصله‌ای زیاد با رقبا ایجاد نموده و عملاً خود را به‌عنوان رهبر اصلی این حوزه شناسانده است.

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی
۱۴ تیر ۱۴۰۰

جمع‌آوری استخری از پتنت‌های مرتبط با فناوری صدای سه بعدی

سونی با همکاری چند شرکت فعال در حوزه فناوری‌های صوتی، استخری از پتنت‌های متنوع‌ جمع‌آوری نموده که برای پیاده‌سازی استاندارد جدید صدای سه بعدی، الزامی و البته کافی می‌باشند. متقاضیان فعالیت در این حوزه، با اخذ مجوز بهره‌برداری از این مجموعه، بدون نگرانی از هر گونه دادرسی و نقض پتنت، می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه داده و نسل بعدی فناوری‌های صوتی را ارتقاء دهند.

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی
۲۱ تیر ۱۴۰۰

شارژ تلفن‌های هوشمند از طریق صداهای محیطی

شیائومی در تلاش برای توسعه قابلیت نوآورانه‌ای برای شارژ گوشی‌های هوشمند است. این فناوری که به تازگی در دفتر مالکیت فکری چین به ثبت رسیده، از صدا برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کند. به این منظور، دستگاهی برای جمع‌آوری صدا و ارتعاشات محیط تعبیه شده که آن‌ها را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. در ادامه، این لرزش مکانیکی به یک جریان الکتریکی تبدیل شده و شارژ شگفت‌انگیز تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را ممکن می‌سازد.