تویوتا در صدر نوآورترین خودروسازان جهان
۲۹ تیر ۱۴۰۰

تویوتا در صدر نوآورترین خودروسازان جهان

هنگامی که صحبت از نوآوری در صنعت خودرو می‌شود، اغلب نام تسلا به ذهن خطور می‌کند. با این وجود، اگر نوآوری را با استناد به ثبت اختراع به‌عنوان یک ابزار رایج و استاندارد اندازه‌گیری ارزیابی کنیم، فاصله تسلا با رهبران صنعت بسیار دورتر از چیزی است که انتظار داریم. بنا بر برآوردهای ونر شیپلی (Venner Shipley) که یک شرکت انگلیسی فعال در حوزه مالکیت فکری است، از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون، ده خودروساز نوآور جهان، به رهبری تویوتا، بیش از ۱/۲۵ میلیون پتنت به ثبت رسانده‌اند.  

طی یک دهه اخیر، تولیدکنندگان جهانی صنعت خودرو، مجموعه وسیعی از پیشرفت‌های فنی را به مشتریان عرضه نموده‌اند که شاید مثال‌های بارز آن، فناوری‌های هدایت خودکار و همچنین خودروهای الکتریکی باشد. به موازات این روند، تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده در این حوزه هم روز به روز در حال افزایش است. ونر شیپلی، با بررسی داده‌های ثبت اختراع و استخراج تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده توسط هفده خودروساز برتر جهان، اقدام به معرفی نوآورترین خودروسازان نموده است. بر این اساس، تویوتا با بیش از ۳۸۴ هزار درخواست ثبت اختراع، در صدر خودروسازان نوآور جهان قرار گرفته و هیوندای با حدود ۱۸۴ هزار و شرکت آمریکایی فورد با ۱۶۷ هزار مورد، با اختلافی قابل توجه، در رده‌های دوم و سوم ایستاده‌اند. جدول ۱، ده خودروساز نوآور جهان را معرفی می‌نماید.

 

جدول ۱- ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع طی سال‌های ۲۰۱۱ الی ۲۰۲۰

ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع طی سال‌های ۲۰۱۱ الی ۲۰۲۰

 

لازم به تأکید است که در این رده‌بندی، مجموع درخواست‌های به ثبت رسیده طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ میلادی مورد توجه قرار گرفته و علاوه بر آمار تجمیعی درخواست‌های ثبت اختراع هر شرکت، جایگاه خودروسازان از منظر تعداد پتنت‌های مرتبط با خودروهای الکتریکی و خودروهای خودران نیز ارائه شده است. بر این اساس، تویوتا با ۱۲۶ هزار درخواست ثبت اختراع، در رده نخست متقاضیان برتر در حوزه خودروهای الکتریکی قرار گرفته و شرکت‌های فورد و هیوندای هم به ترتیب با ۶۰ هزار و ۵۵ هزار درخواست، در رده‌های بعدی جای دارند. نکته جالب توجه در این فهرست، عدم حضور پژو در بین ده خودروساز برتر و جایگزینی آن با رنو، دیگر خودروساز فرانسوی است. جدول 2، ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای الکتریکی را معرفی نموده است.

 

جدول ۲- ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای الکتریکی

ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای الکتریکی

 

در ارتباط با فناوری‌های هدایت خودکار وسایط نقلیه نیز، فورد با ۱۴ هزار درخواست ثبت اختراع، در رده نخست قرار گرفته و شرکت‌های تویوتا و هوندا به ترتیب با ۱۳ هزار و ۴ هزار درخواست، در تعقیب آن می‌باشند. ویژگی مشهود فناوری‌های هدایت خودکار، تعداد ثبت اختراعات به نسبت کم‌تر این حوزه در مقایسه با خودروهای الکتریکی است که با توجه به نوظهور بودن این فناوری‌ها، منطقی به نظر می‌رسد. در جدول ۳، ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه فناوری‌های هدایت خودکار معرفی شده‌اند.

 

جدول ۳- ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای خودران

ده خودروساز برتر از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه خودروهای خودران

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.