رشد ۳۰ درصدی تمایل فناوران خارجی برای حضور در بازار چین
۰۲ مرداد ۱۴۰۰

رشد ۳۰ درصدی تمایل فناوران خارجی برای حضور در بازار چین

بنا بر اعلام دفتر مالکیت فکری چین (CNIPA)، طی شش ماه ابتدایی سال جاری میلادی، استقبال شرکت‌های فناور خارجی از ثبت اختراع در این کشور، افزایش قابل توجهی را تجربه نموده است. بر این اساس، ۵۴ هزار درخواست جدید توسط متقاضیان خارجی در چین به ثبت رسیده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال قبل، رشد ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد. این روند صعودی، اعتماد بیشتر فناوران خارجی نسبت به فضای کسب‌وکار در چین و بهبود سطح حفاظت از نوآوری‌ها در این کشور را نشان می‌دهد.

طی سال‌های اخیر، چین به یکی از بزرگ‌ترین بازیگران دنیای مالکیت فکری مبدل شده است. همگام با رشد اقتصادی اعجاب‌انگیز این کشور که بازارهای جهانی را مملو از تولیدات چینی نموده، سیستم‌های مالکیت فکری ملی و بین‌المللی هم، تحت تأثیر فعالیت‌های گسترده مخترعین و نوآوران چینی قرار گرفته است. در این میان، یکی از انتقاداتی که همواره به فناوران چینی وارد شده، تقلید و کپی‌برداری از محصولات دیگران و عرضه نمونه‌های تقریباً برابر با اصل آن‌ها به بازار بوده است. شاید این انتقاد در دهه‌های قبل وارد بود، اما به نظر می‌رسد که این کشور قدرتمند، توانسته شعار «از تقلید تا نوآوری» را با موفقیت محقق ساخته و پس از تمرکز بر مهندسی معکوس و بی‌توجهی عامدانه به حقوق مالکیت فکری، راه نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان را در پیش گرفته است. بدیهی است که در این سیاست جدید، مالکیت فکری و حفاظت از نوآوری‌‌ها، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود.

نتیجه این رویکرد دولتمردان چینی، تقویت رژیم مالکیت فکری در این کشور و تشویق شرکت‌های محلی به ثبت اختراعات و نوآوری‌های خود بوده است. به موازات این اقدام، بر حضور شرکت‌های فناور خارجی جهت تعاملات بیشتر فناورانه با شرکت‌های محلی و تسهیل فرآیند انتقال فناوری و دانش فنی به آن‌ها هم تأکید زیادی شده است. با گزارش جدید «CNIPA»، به نظر می‌رسد که این هدف هم در حال محقق شدن است. بنا بر بیانیه رسمی این نهاد، در نیمه اول سال ۲۰۲۱ میلادی، مجموعاً ۵۴۰۰۰ پتنت از سوی متقاضیان خارجی به ثبت رسیده که حاکی از افزایش 30 درصدی نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته می‌باشد. لازم به تأکید است که این روند صعودی، به فعالیت‌های ثبت اختراع محدود نبوده و سایر حقوق مالکیت فکری را هم شامل می‌شود. برای مثال، تعداد علائم تجاری به ثبت رسیده توسط شرکت‌های خارجی طی شش ماهه نخست سال جاری نیز، تقریباً ۹۰ هزار مورد بوده که نسبت به سال قبل، افزایش ۷/۵ درصدی را نشان می‌دهد.

یکی از نکات جالب، افزایش چشمگیر حضور متقاضیان آمریکایی بری ثبت اختراع در چین است. طبق آمار انتشار یافته از سوی، تعداد درخواست‌های ثبت اختراع و علائم تجاری متقاضیان آمریکایی در نیمه سال جاری میلادی، به ترتیب ۳۵ و ۸/۹ درصد افزایش یافته که از میانگین رشد این دو شاخص بالاتر است. به عبارت بهتر، حتی شرکت‌های آمریکایی هم به رغم تضادهای تجاری بین دو کشور و مشکلات پدید آمده برای شرکت‌هایی همچون هوآوی، به فضای کسب‌وکار چین اعتماد کرده و مایل به حضور گسترده‌تری در بازار بزرگ و جذاب این کشور می‌باشند.

گفتنی است، مجموع درخواست‌های ثبت اختراع و علائم تجاری چین طی شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، به ترتیب برابر با ۳۳۹ هزار و ۳/۷۲ میلیون بوده است. این آمار، بیانگر آن است که حتی اپیدمی کووید-۱۹ و محدودیت‌های ناشی از آن هم نتوانسته اقتصاد رو به رشد چین را متوقف نموده و روند شتابان فعالیت‌های مالکیت فکری در این کشور ادامه دارد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.