اختراع یک نوجوان خلاق برای مقابله با آتش‌سوزی منازل
۰۴ مرداد ۱۴۰۰

اختراع یک نوجوان خلاق برای مقابله با آتش‌سوزی منازل

یک نوجوان هندی- آمریکایی، موفق به اختراع یک سیستم خودکار مهار آتش شده است. این اختراع جالب و کاربردی که در واکنش به آتش‌سوزی‌های گسترده در محل زندگی این نوجوان توسعه یافته، متشکل از یک مکانیسم بازدارنده است که با فعال‌سازی خودکار در زمان تشخیص آتش‌سوزی، امکان مهار آتش را فراهم می‌کند.

آرول ماتور (Arul Mathur) که یک دانش‌آموز دبیرستانی است، مدعی است که اختراع جدیدش، مقابله با آتش‌سوزی را آسان‌تر می‌کند. دستگاه ابداعی آرول که «FACE» یا «Fire Activated Canister Extinguisher» نام دارد، با الهام از فاجعه آتش‌سوزی خلیج سانفرانسیسکو در سال ۲۰۱۸ توسعه یافته و نوعی دستگاه خودکار مهار آتش محسوب می‌شود. به گفته این مخترع نوجوان، هنگامی که «FACE» در مکان‌های استراتژیک قرار گیرد، از سوختن خانه‌ها در هنگام آتش‌سوزی جلوگیری نموده و از تحمیل خسارت‌های برگشت‌ناپذیر جلوگیری می‌کند.

داستان خلق و توسعه این اختراع بسیار جالب است. آرول تا هشت سالگی در نیوجرسی زندگی می‌کرد، جایی که آتش‌سوزی در آن زیاد رخ نمی‌دهد. اما قصه از زمانی آغاز شد که در سال ۲۰۱۲ میلادی، وی به همراه خانواده‌اش به کالیفرنیا رفتند. اخبار تلویزیون، روزنامه‌های محلی و حتی مکالمات والدینش، به آتش‌سوزی‌های گاه و بیگاه و خرابی‌های ناشی از آن اشاره داشت. آرول در این خصوص می‌گوید: «با وجود این اخبار، من هنوز هم فکر می‌کردم که موضوع آتش‌سوزی، از من و خانواده‌ام دور بوده و ما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. اما هرچه بزرگ‌تر شدم، درک بیشتری از شدت آتش‌سوزی‌ها در کالیفرنیا و خسارت‌های وارده به ساکنین پیدا می‌کردم. من در مورد صدها هزار نفری می‌شنیدم که مجبور به تخلیه خانه‌های خود برای فرار از آتش‌سوزی می‌شدند. اما هرگز فکر نمی‌کردم که روزی من هم یکی از همین افراد باشم».

سرانجام در تابستان ۲۰۱۹، یک آتش‌سوزی بزرگ و سریع در ۱۰ مایلی محل زندگی آرول رخ داد و او و خانواده‌اش، مجبور به تخلیه خانه شدند. وی در توصیف این آتش‌سوزی و شکل‌گیری ایده‌اش می‌گوید: «خوشبختانه با شجاعت و کوشش‌ سازمان آتش‌نشانی محلی، آتش مهار شد و خانه ما نجات یافت. اما بسیاری افراد به اندازه ما خوش‌شانس نبودند. تنها در اکتبر ۲۰۱۹، دویست هزار کالیفرنیایی مجبور شدند تا خانه‌های خود را بر اثر آتش‌سوزی تخلیه کنند. در آن لحظات، تنها یک سؤال به ذهنم می‌آمد. چگونه ممکن است یک آتش‌سوزی محدود، گسترده شده و صدها خانه را ویران کند؟ من باید کاری در این باره انجام می‌دادم».

در جستجو برای پاسخ این پرسش، تحقیقات آرول پیرامون وسیع شدن آتش‌سوزی‌ها به اینجا رسید که آتش‌نشانان کمی دیر در جریان قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر، آن‌ها زمانی از وقوع آتش‌سوزی خبردار می‌شوند که آتش از کنترل خارج شده است. این همان نقطه عطف در طراحی و مهندسی «FACE» بود. وی با خود استدلال کرد که با ایجاد نوعی سیستم خودکار برای مهار آتش، افراد نیازی به آتش‌نشانان نداشته و می‌توانند از املاک و خانه‌های خود محافظت کنند. وی برای توسعه و تجاری‌سازی ایده خود، یک کمپین جذب سرمایه در «Kickstarter» راه‌اندازی نموده که نزدیک به ۱۰ هزار دلار تأمین شده است (بیش از دو برابر هدف ۵۰۰۰ دلاری اولیه).

گفتنی است، آرول ماتور با کمک گرفتن از متخصصین صنعت، از جمله مهندسین مکانیک، شیمی و طراحان حرفه‌ای، نمونه اولیه محصول خود را تولید نموده و ضمن ثبت آن در سیستم پتنت، اطمینان دارد که این تجهیز خانگی، می‌تواند بسیاری از ساکنین کالیفرنیا را از آتش‌سوزی‌های گسترده نجات دهد. این تجهیز، گرمای شدید را با استفاده از سنسورهای تعبیه شده تشخیص داده و هنگامی که در معرض آتش قرار می‌گیرد، آب‌پاش‌های آن فعال شده و مایع خاموش‌کننده آتش را در شعاع ۴ تا ۵ فوتی و با زاویه ۳۶۰ درجه می‌پاشد. نکته کلیدی، عدم نیاز به اتصال به منبع آب و مداخله انسانی برای آغاز کنترل آتش است که همین ویژگی‌ها، آن را به یک گزینه کارآمد مبدل می‌سازد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.