کاهش ۳۰ درصدی هزینه استخراج لیتیوم توسط تسلا
۰۵ مرداد ۱۴۰۰

کاهش ۳۰ درصدی هزینه استخراج لیتیوم توسط تسلا

پیش‌بینی‌های ایلان ماسک مبنی بر توسعه چشمگیر فناوری‌های باتری، با ثبت اختراع جدید تسلا در زمینه استخراج لیتیوم، به واقعیت نزدیک‌تر شده است. در فناوری جدید تسلا، از نمک خوراکی یا «Table Salt» (نوعی نمک تصفیه شده حاوی ۹۷ تا ۹۹ درصد کلرید سدیم) برای افزایش نرخ بهره‌وری استخراج لیتیوم از سنگ معدن استفاده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین اولویت‌های توسعه‌ای تسلا، بهبود فناوری‌های مرتبط با باتری خودروهای الکتریکی، اعم از ذخیره‌سازی بیشتر، کاهش زمان شارژ و افزایش طول عمر آن‌ها بوده است. تلاش برای طراحی و ساخت باتری‌هایی با طول عمر یک میلیون مایلی، ثبت پتنت‌های متعدد و البته تملک استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه، بخشی از استراتژی تسلا برای تحقق این هدف محسوب می‌شود. جدیدترین نوآوری تسلا برای بهبود و تقویت جایگاه خود در صنعت باتری، کارآمدسازی فرآیند استخراج لیتیوم است که با استفاده از نمک خوراکی صورت می‌گیرد!

درخواست جدید تسلا که ذیل پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) به ثبت رسیده و به تازگی با شماره پتنت «WO 2021138345» انتشار یافته است، دقیقاً همان چیزی است که ایلان ماسک در رویداد سالانه باتری (Battery Day Event) به آن اشاره نمود. وی در ارائه خود، اسلایدی تحت عنوان «دسترسی به لیتیوم بیشتر» به نمایش گذاشت و به‌طور خلاصه، از ایده استفاده از نمک خوراکی برای استخراج لیتیوم از سنگ معدن صحبت کرد. ایلان ماسک در توضیح فناوری این شرکت می‌گوید: «بهترین روش برای استخراج لیتیوم و انجام آن به روشی سازگار با محیط‌زیست چیست؟ ما به جای روشی که همیشه انجام داده‌ایم، به بررسی پرداخته و دریافتیم که می‌توان از نمک خوراکی (کلرید سدیم) برای استخراج لیتیوم از سنگ معدن استفاده کرد. قبلاً هیچ کسی این کار را نکرده است». با وجود ابهامات این ایده در آن زمان، ثبت اختراع اخیر تسلا نشان می‌دهد که این شرکت، به پیشرفت‌های قابل‌توجهی در این زمینه دست یافته است.

عنوان ثبت اختراع جدید تسلا، «استخراج انتخابی لیتیوم از مواد معدنی» بوده و همان ایده اولیه ایلان ماسک را با جزئیات بیشتری توضیح می‌دهد. به گفته درو باگلینو (Drew Baglino)، معاون ارشد مهندسی تسلا، این فناوری می‌تواند هزینه استخراج لیتیوم را بیش از ۳۰ درصد کاهش دهد. وی در این خصوص اظهار  داشته: «تسلا این فرآیند جدید استخراج را توسعه داده و آزمایش نموده است. این فناوری، منجر به کاهش ۳۳ درصدی هزینه لیتیوم خواهد شد».

باید منتظر ماند و سرانجام این ایده جالب را در کنار سایر نوآوری‌های تسلا برای بهبود فناوری باتری مشاهده نمود. فارغ از تجاری‌سازی قریب‌الوقوع این پتنت یا پیوستن آن به انبوه پتنت‌های تجاری‌سازی نشده این شرکت، انتشار این درخواست و در دسترس قرار گرفتن آن برای عموم نوآوران و علاقه‌مندان به حوزه باتری، می‌تواند شانس بهبود عملکرد فناوری‌های فعلی را دوچندان نماید.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.