خرید بیش از ۱۲۰۰ پتنت شرکت میتسوبیشی الکتریک
۰۶ مرداد ۱۴۰۰

خرید بیش از ۱۲۰۰ پتنت شرکت میتسوبیشی الکتریک

یک شرکت فعال در حوزه صدور مجوز بهره‌برداری از دارایی‌های فکری، خبر از یک معامله بزرگ با میتسوبیشی الکتریک داده است. بنا بر اعلام «IPValue Management»، یکی از شرکت‌های تابعه این گروه تجاری، موفق به خریداری بیش از ۱۲۰۰ پتنت میتسوبیشی الکتریک در حوزه فناوری‌های مرتبط با صفحات نمایش شده است.

با افزایش نقش پتنت در فضای کسب‌وکار و استقبال بیش از پیش فناوران از این ابزار ارزشمند، مدل کسب‌وکار جدیدی شکل گرفته که در آن، صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، در رأس استراتژی‌های درآمدی شرکت‌ها قرار می‌گیرد. نام‌های بزرگ و مشهوری در این حوزه فعالیت دارند که از آن جمله، می‌توان به نوکیا، کوآلکام، هوآوی و حتی بسیاری از دانشگاه‌ها و کسب‌وکارهای نوپا اشاره نمود. در کنار این بازیگران که عمدتاً بر تجاری‌سازی فناوری‌های پتنت شده خودشان متمرکز می‌باشند، شرکت‌های دیگری هم وجود دارند که فعالیت اصلی خود را به مدیریت دارایی‌های فکری اختصاص داده‌اند. این شرکت‌ها، در طی توافقنامه‌های همکاری با مالکان پتنت‌ها و یا حتی خرید این پتنت‌‌ها، به دنبال یافتن مشتریانی برای این دارایی‌های فکری می‌باشند. در این بین، شرکت‌هایی هم وجود دارند که با تمرکز بر یک حوزه فناوری مشخص، اقدام به جمع‌آوری سبد پتنتی یکپارچه در آن حوزه نموده و با صدور مجوز برای متقاضیان، کار را هم برای عرضه‌کنندگان و هم متقاضیان این دارایی‌ها آسان می‌کنند.  «IPValue»، یکی از همین شرکت‌ها است که از زمان تأسیس در سال ۲۰۰۱ میلادی، بیش از ۲ میلیارد دلار از مجوزهای صادر شده خود کسب درآمد نموده است. این شرکت، هم‌اکنون بیش از ۷۰۰۰ پتنت در اختیار داشته که می‌تواند ارزش تجاری بالایی را برایش به ارمغان آورد.

در یک طرف توافقنامه جدید، شرکت تریوال تکنولوژی (Trivale Technologies) قرار داشته که یکی از زیرمجموعه‌های «IPValue» به شمار می‌رود. در طرف دیگر نیز، یک نام آشنا قرار داشته که یکی از رهبران جهانی در حوزه تولید، بازاریابی و فروش تجهیزات الکترونیکی می‌باشد. مجموعه پتنت خریداری شده، حاصل بیش از دو دهه تحقیق و توسعه در واحد نمایشگرهای شرکت میتسوبیشی الکتریک بوده و طیف گسترده‌ای از فناوری‌های مرتبط با صفحات نمایش، از جمله «OLED» و «LCD» را پوشش می‌دهد.

لازم به ذکر است که خریداری بیش از ۱۲۰۰ پتنت میتسوبیشی الکتریک، می‌تواند صدور مجوز یکپارچه و تک مرحله‌ای را برای متقاضیان فعال در حوزه صفحات نمایش امکان‌پذیر نماید. این مجموعه ارزشمند از دارایی‌های فکری، به «IPValue» اجازه می‌دهد تا پیشگامی و جایگاه ممتاز خود را در این صنعت حفظ نموده و به روند درآمدزایی خود ادامه دهد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.