نقش‌آفرینی بخش خصوصی در حوزه‌های فضایی
۱۰ مرداد ۱۴۰۰

نقش‌آفرینی بخش خصوصی در حوزه‌های فضایی

طی یک دهه اخیر، تعداد درخواست‌های ثبت اختراع در حوزه فناوری‌های فضایی، با جهش چشمگیری روبرو بوده است. بنابر گزارش دفتر ثبت اختراع اروپا (EPO)، پیشرفت قابل توجه این فناوری‌ها و افزایش قابل توجه درآمدهای تجاری ناشی از آن‌ها، هجوم سرمایه‌های بخش خصوصی را به دنبال داشته داشته و همین مسئله، منجر به استقبال شدید آن‌ها از ثبت اختراع در این حوزه شده است.

پرواز در آسمان‌ها، از رؤیاهای دیرینه بشر بوده که به لطف اختراع هواپیما توسط برادران رایت تحقق یافت. با این حال، کنجکاوی و میل به تکامل، موجب شد تا نسل بشر به صرف پرواز اکتفا نکرده و جستجو در فضای ناشناخته را هدف قرار دهد. هنوز زمان زیادی از سفر نخستین فضانورد به مدار زمین نگذشته و در حالی که تقریباً نیم قرن پیش، نیل آرمسترانگ (Neil Alden Armstrong) توانست قدم بر کره ماه بگذارد، اما یک تغییر بزرگ در صنعت هوافضا رخ داده است. در دهه‌های قبل، تنها چند سازمان محدود و دولتی به توسعه فناوری‌های فضایی می‌پرداختند و عملاً این حوزه، صحنه رقابت کشورهایی همچون شوروی و آمریکا بود. اما با پیشرفت فناوری‌ها و افزایش درآمدهای ناشی از آن‌ها، بخش خصوصی هم به معرکه وارد شده و رقابتی شدید و ماراتن گونه را رقم زده‌اند. شاید واقعیت این مسئله را بتوان در اخبار این روزها به خوبی مشاهده نمود؛ ایلان ماسک با شرکت مشهور و رؤیاپردازانه «SpaceX»، نمونه خوبی برای این مسئله است. سفر اخیر دو میلیاردر مشهور جهان، یعنی جف بزوس و ریچارد برانسون به فضا نیز، بخش دیگری از علاقه موجود به این فضای ناشناخته در میان بخش خصوصی را به تصویر می‌کشد.

مطالعه «EPO» که با همکاری انستیتو سیاست فضایی اروپا (ESPI) و آژانس فضایی اروپا (ESA) انجام گرفته، تجزیه و تحلیل روند ثبت اختراع در فناوری‌های فضایی را هدف قرار داده است. این مطالعه، شامل رتبه‌بندی کشورها و سهم صنایع کوچک و بزرگ و همچنین سازمان‌های خصوصی و دولتی بوده که با تفسیر عمیق داده‌های پتنت، درک بهتر این حوزه را برای فناوران، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران ممکن می‌سازد. داده‌های حاصل از این مطالعات، نشان می‌دهند که طی یک دهه اخیر، درآمد تجاری ناشی از پرتاب ماهواره، با رشدی بیش از ۵۰ درصدی همراه بوده و به همین دلیل، شرکت‌های زیادی سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای خود را به این سمت هدایت نموده‌اند. بدیهی است که با توجه به سطح فناوری‌ها و رقابت موجود، حفاظت از اختراعات و نوآوری‌های صورت گرفته، از اهمیت فراوانی برخوردار خواهد بود.

این هجوم سرمایه‌های بخش خصوصی، یک عامل کلیدی در رشد حیرت‌آور فعالیت‌های ثبت اختراع در حوزه فناوری‌های فضایی است که در یک دوره ده ساله (۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ میلادی)، بیش از سه برابر شده است. بیشترین افزایش رخ داده در میان متقاضیان اروپایی، به آلمان و فرانسه مربوط بوده و در این بین، ۸۵ درصد از پتنت‌های اروپایی متعلق به بخش خصوصی بوده‌اند. در واقع، در میان ۱۵ بازیگر برتر ثبت اختراع، ۱۳ مورد از آن‌ها شرکت‌هایی از اروپا، آمریکا و ژاپن بوده‌اند و تنها دو سازمان دولتی «CNES» فرانسه و «DLR» آلمان در میان آن‌ها قرار دارند.

بر اساس معیار فعالیت‌های ثبت اختراع مخترعین و کشور مرتبط با آن‌ها، آمریکا با ۳۸ درصد از کل درخواست‌های به ثبت رسیده در صدر قرار گرفته و چین و ژاپن، به ترتیب با ۱۹ و ۱۰ درصد، در رده‌های بعدی جای دارند. آلمان (۹ درصد)، فرانسه (۸ درصد)، کره جنوبی (۵ درصد)، روسیه (۵ درصد)، انگلیس (۱ درصد)، کانادا (۱ درصد) و ایتالیا (۱ درصد)، سایر کشورهای حاضر در فهرست ده کشور پیشگام در توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های فضایی می‌باشند.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.