رشد سه برابری درآمدهای اریکسون در پی توافق با سامسونگ
۱۱ مرداد ۱۴۰۰

رشد سه برابری درآمدهای اریکسون در پی توافق با سامسونگ

به موازات توافق جدید اریکسون با سامسونگ، جهش بزرگی در درآمدهای این غول فناوری سوئدی پدید آمده است. گزارش مالی سه ماهه دوم اریکسون که به تازگی منتشر شده، یک افزایش تقریباً سه برابری، از ۹۴ میلیون دلار به ۲۶۷ میلیون دلار را نشان می‌دهد. این آمار و اظهارات مدیران شرکت، بیانگر اهمیت مبادلات پتنت در سبد درآمدی اریکسون است.

مجموع درآمدهای صدور مجوز اریکسون در سال جاری میلادی، ۳/۱۴ میلیارد کرون (۳۶۱ میلیون دلار) بوده که به گفته کارل ملاندر (Carl Mellander)، مدیر مالی این شرکت، تا پایان سال می‌تواند به ۷ میلیارد کرون (تقریباً ۸۰۶ میلیون دلار) افزایش یابد. وی با تأکید بر روندی رو به رشد در سه ماهه سوم امسال، در توضیح این پیش‌بینی، به دلایلی همچون تقویت ارزش کرون در برابر دلار آمریکا، انقضای برخی قراردادهای صدور مجوز که هم‌اکنون در مرحله مذاکرات مجدد هستند و درآمدهای ناشی از فروش پتنت اشاره می‌کند.

اگر این افزایش قابل توجه درآمدهای اریکسون را در کنار خروج این شرکت از دعوی حقوقی گسترده با سامسونگ بگذاریم، موضوع جالب‌تر و قابل توجه‌تر خواهد بود. این دعوی جنجالی که از دسامبر ۲۰۲۰ و با شکایت اریکسون از سامسونگ در دادگاه منطقه‌ای تگزاس آغاز شد، کم‌کم به سایر ایالات آمریکا و سپس کشورهای اروپایی و حتی چین هم توسعه یافت. حل‌وفصل این پرونده حقوقی را می‌توان یک گام بزرگ برای دو شرکت دانست. بورژه اکهولم (Börje Ekholm)، مدیرعامل اریکسون، در این خصوص می‌گوید: «توافق جدید با سامسونگ، ارزش قابل توجه سبد پتنت ما را تأیید می‌کند. ما با این توافقنامه، در موقعیت خوبی قرار گرفته و انتظار داریم که در آینده، شاهد تمدید قراردادهای دیگر و امضای توافقنامه‌های جدید صدور مجوز باشیم».

اشاره اکهولم به تمدید قراردادها و عقد موافقت‌نامه‌های جدید، به فعالیت‌های چشمگیر کریستینا پیترسون (Christina Petersson)، مدیر مالکیت فکری اریکسون و تیمش اشاره دارد که به دنبال افزایش فرصت‌های پیش رو، به‌ویژه در حوزه «5G» می‌باشند. گفتگوهای آتی با هوآوی و اپل، بخشی از این تلاش‌ها است که می‌تواند مسیر درآمدزایی اریکسون از سبد دارایی‌های فکری خود را هموارتر از حال حاضر نماید. کارل ملاندر، در این خصوص ابراز داشته: «من اطمینان دارم که این موقعیت و پیشگامی ما در فناوری 5G، زمینه لازم برای رشد درآمدهای مبتنی بر مالکیت فکری و حرکت به سمت جلو را فراهم می‌کند».

گفتنی است که اریکسون، اخیراً موفق به خاتمه دادن به اختلافات طولانی‌مدت خود با «TCL» نیز شده است. این دعوی قدیمی که در زمینه تلفن‌های هوشمند بود، از سال ۲۰۱۴ میلادی و با شکایت «TCL» مبنی بر غیرعادلانه بودن حق امتیاز درخواستی اریکسون در قراردادهای صدور مجوز آغاز شد. با صدور چندین باره احکام قضایی و نقض آن‌ها در دادگاه‌های تجدیدنظر، بالاخره دو شرکت توانستند به یک توافق پشت پرده رسیده و در خارج از راهروهای دادگاه، مشکل را حل کنند. حل‌و‌فصل این دو پرونده حقوقی، نشان می‌دهد که تیم مالکیت فکری اریکسون، تصمیم دارند تا با تعدیل تنش‌های موجود، بر بهره‌برداری از فرصت‌های پیش رو، به‌ویژه در حوزه فناوری «5G» متمرکز شوند.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.