ابتکار آمازون برای تحویل سفارشات به کمک ربات‌های هوشمند
۱۲ مرداد ۱۴۰۰

ابتکار آمازون برای تحویل سفارشات به کمک ربات‌های هوشمند

آمازون در ادامه تلاش‌های خود برای توسعه ناوگان تحویل سفارشات، ربات‌های خودرانی ابداع نموده که قابلیت حمل و تحویل سفارشات را دارند. در این سیستم، خودروی حامل بار، تا مسیری نزدیک به محل تحویل بسته به پیش رفته و از آنجا، حمل بار توسط این ربات‌های کوچک و هوشمند انجام می‌گیرد. آمازون برای عملیاتی نمودن استفاده از این ربات‌ها، مجموعه‌ای از فناوری‌های پیشرفته و سیستم‌های کنترلی را در ون‌های حمل بار خود تعبیه نموده است.

یکی از مهم‌ترین تغییر و تحولات سال‌های اخیر، پیشرفت اینترنت و ظهور بسیاری از خدمات آنلاین، از جمله خرید از راه دور از فروشگاه‌های مختلف است. این روند که با شیوع اپیدمی کووید-۱۹ و لزوم رعایت محدودیت‌های اجتماعی تشدید شده، فرصت بی‌نظیری برای کسب‌وکارهای فعال در تجارت الکترونیک پدید آورده که بی‌شک، گل سرسبد آن‌ها، شرکت مشهور آمازون است. اما این بازار رو به گسترش، نیازمند ناوگانی بزرگ و کارآمد برای تحویل سفارشات کاربران است. از همین رو، آمازون و رقبایی همچون والمارت، به‌منظور افزایش بهره‌وری، کاهش زمان تحویل و کاهش هزینه‌ها، سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی برای توسعه نوآوری‌های جدید دارند. بررسی پتنت‌های به ثبت رسیده از سوی آمازون، نشان می‌دهد که این شرکت، ایده‌های زیادی در این زمینه مطرح نموده که عمدتاً مبتنی بر سرویس‌های پهپادی و کنترل از راه دور می‌باشند. کامیون‌های خودران، تحویل هوایی سفارشات از طریق پهپاد و چتر نجات و حتی سیستم‌های کنترل و فرماندهی متحرک پهپادها (در آسمان، کشتی و قطار)، مثال‌هایی از تلاش‌های آمازون برای ساده‌تر کردن فرآیند تحویل سفارشات می‌باشند. با این حال، پتنت اخیر این شرکت، کمی متفاوت‌ بوده و ایده جدیدی را برای حمل سفارشات کاربران پیشنهاد می‌دهد.

بنا بر اسناد ثبت اختراع جدید آمازون که در ژانویه ۲۰۲۰ در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به ثبت رسیده و به تازگی با شماره «US 20210209543» انتشار یافته است، بسته‌ها توسط یک ون تحویل سفارشات و با راننده انسانی حمل شده و در فواصل نزدیک به خانه مشتری، از یک ربات خودران برای تحویل نهایی آن‌ها استفاده می‌شود. این ربات هوشمند، مجهز به فناوری جهت‌یابی و دوربین‌های پیشرفته‌ای است که با استفاده از آن‌ها، داده‌های مختلف (مانند موانع پیش رو، پله‌ها و حتی حضور سگ در حیاط خانه) را به ون ارسال می‌کند. تاکنون، فرض بر این بود که ربات‌های تحویل سفارشات، یک جایگزین ارزان‌تر برای استخدام نیروی انسانی بوده و می‌توانند جایگزینی کامل با نیروی انسانی را عملیاتی نمایند. با این وجود، به نظر می‌رسد که آمازون، به دنبال یک راه‌حل جدید و ترکیبی برای رفع این چالش است. البته بی‌شک استفاده ترکیبی از این ایده با دیگر ابزارهای در دسترس آمازون، از جمله استفاده از پهپادها هم، می‌تواند این ربات‌ها را به گزینه‌هایی بسیار مطلوب و منحصربه‌فرد تبدیل کند.

لازم به ذکر است که ون‌های توصیف شده در پتنت آمازون، مجهز به فناوری‌های مختلفی می‌باشند. برای مثال، هنگامی‌که ون به خانه مشتری نزدیک می‌شود، با استفاده از پردازنده مرکزی خود، خانه و نمای خارجی را اسکن نموده تا مسیر بهینه برای ربات را مشخص نماید. در ادامه، ربات از خودرو خارج شده و پس از حرکت در خیابان و رسیدن به ورودی منزل، بسته را تحویل می‌دهد. در این بین، اطلاعات به صورت مستمر برای ون ارسال شده و به‌روزرسانی‌های لازم نیز، در اختیار ربات قرار می‌گیرد.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.