متهم شدن اپل به نقض پتنت در فروش بطری‌های آب هوشمند
۱۳ مرداد ۱۴۰۰

متهم شدن اپل به نقض پتنت در فروش بطری‌های آب هوشمند

فروش بطری‌های آب هوشمند توسط اپل، پای این شرکت را به یک دعوی جدید نقض پتنت باز نموده است. شاکی این پرونده جالب، شرکت حقوقی «Xenniel IP» است که با تکیه بر دو پتنت خود، فروش بطری‌های هوشمند در فروشگان آنلاین اپل را مصداق نقض پتنت می‌داند.

امروزه تجهیزات هوشمندی همچون تلفن‌های همراه و ساعت‌ها، کاربردهایی فراتر از یک دستگاه ارتباطی ساده دارند. یکی از محبوب‌ترین و جدیترین کاربردهای تعریف شده برای این دستگاه‌ها، سلامت دیجیتال است که با توجه به بازار بسیار بزرگ، به عرصه‌ای جدید از رقابت غول‌های مختلفی نظیر اپل، سامسونگ، گوگل و ... تبدیل شده است. ارتودنسی دیجیتال، کشف بیماری‌های پوستی و سیستم‌های هوشمند مختلف برای نظارت بر سلامت افراد، مثال‌هایی از فناوری‌های توسعه یافته در این خصوص می‌باشند. در میان رقبای فعال در توسعه و تجاری‌سازی فناوری سلامت دیجیتال، اپل را می‌توان یکی از پیشگامان بازار دانست که با نوآوری‌های پیاپی و توسعه کاربردهای مختلف ارزیابی سلامت در آیفون و آیواچ، خود را به‌عنوان رهبر بالقوه این صنعت ۱۵ میلیارد دلاری مطرح نموده است. فناوری‌هایی همچون کنترل و درمان بیماری پارکینسون و اندازه‌گیری فشار خون توسط ساعت هوشمند اپل، تنها نمونه‌هایی از دستاوردهای اپل می‌باشند. بطری‌های هوشمند «HidrateSpark» که در فروشگاه آنلاین اپل عرضه شده و قابلیت اتصال به آیواچ و ارائه اطلاعاتی مفید در خصوص وضعیت مصرف مایعات توسط کاربر دارد، نمونه جدیدی از قابلیت‌های این شرکت فناور برای ارزیابی سلامت کاربران می‌باشد. البته این بطری‌ها توسط خود اپل توسعه نیافته و در نتیجه یک همکاری فناورانه و با توجه به قابلیت ارتباط آن‌ها با ساعت هوشمند، در فروشگاه این شرکت فناور عرضه می‌گردند.

این بطری‌ هوشمند، با اندازه‌گیری و کنترل نرخ مصرف مایعات و انتقال اطلاعات به آیواچ‌، امکان کنترل میزان آب مصرفی روزانه کاربر و نظارت بر سلامت وی را فراهم می‌کند. این بطری‌ها که با قیمت‌های ۴۹ تا ۶۹ دلار به فروش می‌رسند، پای اپل را به دعوی جدیدی باز نموده است. «Xenniel IP»، مدعی است که فروش این بطری‌ها، دو پتنت متعلق به این شرکت با شماره‌های «US 9792409» و «US 10664571» را نقض نموده است.

در اسناد پتنت‌های یاد شده که به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ میلادی به ثبت رسیده و در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۰ نیز گواهی ثبت اختراع به آن‌ها اختصاص یافته، دو فرد به نام‌های «Kathryn  Wernow» و «Howard Wernow»، در جایگاه مخترعین پتنت و مالکین اولیه آن‌ها معرفی شده‌اند. هر دو پتنت یاد شده، بطری‌های ورزشی آبی را معرفی نموده‌اند که قابلیت برقراری ارتباط با کاربر را دارا می‌باشند. این پتنت‌ها، در تاریخ شانزدهم ژانویه ۲۰۲۰ میلادی، به «Xenniel IP» واگذار شده و نام این شرکت، به عنوان مالک آن‌ها درج شده است. با توجه به ماهیت شرکت مذکور و مدل کسب‌وکار مبتنی بر عدم ورود مستقیم به بهره‌برداری از پتنت، به نظر می‌رسد که اپل باز هم با یک باج‌گیر پتنت مواجه شده است.

لازم به ذکر است که پتنت‌های مذکور، نوعی بطری آب ورزشی را توصیف می‌کنند که با اتصال به یک دستگاه هوشمند، معیارهای سلامت، مانند میزان مصرف آب را کنترل می‌کنند. مطابق با شکایت صورت گرفته، اپل با عرضه بطری‌های آب «HidrateSpark»، به دنبال نوعی آزمایش داخلی محصول بوده و ناقض این پتنت‌ها به حساب می‌آید. باید منتظر ماند و واکنش اپل به این شکایت جدید را به نظاره نشست.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.