رشد دعاوی ثبت اختراع آمریکا در سال ۲۰۲۱
۱۶ مرداد ۱۴۰۰

رشد دعاوی ثبت اختراع آمریکا در سال ۲۰۲۱

گزارش‌ها حاکی از روند صعودی دعاوی ثبت اختراع در دادگاه‌های منطقه‌ای آمریکا است. با نگاهی به آمار دعاوی در نیمه اول سال جاری میلادی، پیش‌بینی می‌شود که حدود ۴۰۳۴ پرونده جدید در سال ۲۰۲۱ به ثبت رسیده که در مقایسه با ۳۷۷۷ پرونده سال قبل، افزایش ۶/۸ درصدی را نشان می‌دهد.

با افزایش استقبال مخترعین و شرکت‌های فناور از سیستم پتنت و روند صعودی درخواست‌های به ثبت رسیده در اقصی نقاط جهان، دعاوی حقوقی مرتبط با نقض پتنت نیز افزایش قابل توجهی یافته است. بررسی دقیق‌تر آمار شکایات ثبت شده در دادگاه‌های منطقه‌ای آمریکا به‌عنوان یکی از سیستم‌های معتبر پتنت در جهان، یک روند صعودی را نشان می‌دهد. مطابق با شکل ۱، در حالی‌که بیشترین تعداد دعاوی مربوط به سال ۲۰۱۵ با ۵۸۳۸ پرونده بوده است، اما این روند با کاهش نسبی در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹، به ۳۳۴۷ مورد رسیده است. با این حال، بررسی‌ها حکایت از آن دارد که این روند مجدد رو به افزایش رفته و در سال ۲۰۲۱، به ۴۰۳۴ پرونده خواهد رسید.

 

روند دعاوی پتنت آمریکا در سال‌های مختلف

شکل ۱- روند دعاوی پتنت آمریکا در سال‌های مختلف

 

شایان ذکر است که این دعاوی، هم از سوی شرکت‌های تولیدی و هم «NPE»ها (نهادهایی که هدفشان بهره‌برداری مستقیم از پتنت نبوده و بیشتر بر درآمدزایی از طریق صدور مجوز تکیه می‌کنند)، به ثبت رسیده که شکل ۱، سهم هر یک از آن‌ها را نشان می‌دهد. طیف وسیعی از شرکت‌ها و نهادهای تحقیقاتی را می‌توان به‌عنوان «NPE» طبقه‌بندی نمود که دانشگاه‌ها به‌عنوان سوی مثبت طیف و باج‌گیران پتنت به‌عنوان سوی منفی طیف، مشهورترین آن‌ها به شمار می‌روند. بررسی حوزه‌های فعالیت «NPE»ها نشان می‌دهد که این بازیگران در نیمه ابتدایی سال جاری میلادی، به تجارت الکترونیک و نرم‌افزار، شبکه، لوازم الکترونیکی و کامپیوترهای شخصی علاقه‌مندی بیشتری داشته‌اند. در عین حال، بیشترین جهش مرتبط با خدمات مالی بوده که با رشد ۱۷۱ درصدی همراه بوده است (از ۲۴ پرونده در نیمه اول سال ۲۰۲۰ به ۶۵ پرونده در نیمه اول سال ۲۰۲۱). در شکل زیر، حوزه‌های مورد علاقه «NPE»ها در نیمه اول سال جاری میلادی معرفی شده است.

 

حوزه‌های مورد علاقه «NPE»ها در نیمه اول سال جاری و بازه مشابه در سال ۲۰۲۰ 

شکل ۲- حوزه‌های مورد علاقه «NPE»ها در نیمه اول سال جاری و بازه مشابه در سال ۲۰۲۰ 

 

بدیهی است که شرکت‌های فناور بزرگ و مشهور، هدف بسیاری از این دعاوی نقض پتنت قرار می‌گیرند. بر اساس گزارش منتشر شده، سامسونگ با ۳۵ پرونده در صدر قرار گرفته و شرکت‌های اپل و گوگل با ۱۹ پرونده، مشترکاً در رده دوم جای دارند. «LG» با ۱۶ دعوی و «T Mobile» با ۸ مورد، دیگر شرکت‌هایی هستند که با بیشترین شکایت نقض پتنت مواجه شده‌اند.

 

ده شرکت روبرو شده با بیشترین شکایت نقض پتنت در آمریکا در نیمه ابتدایی ۲۰۲۱ 

شکل ۳- ده شرکت روبرو شده با بیشترین شکایت نقض پتنت در آمریکا در نیمه ابتدایی ۲۰۲۱ 

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.