رشد دعاوی ثبت اختراع آمریکا در سال ۲۰۲۱
۱۶ مرداد ۱۴۰۰ رشد دعاوی ثبت اختراع آمریکا در سال ۲۰۲۱

گزارش‌ها حاکی از روند صعودی دعاوی ثبت اختراع در دادگاه‌های منطقه‌ای آمریکا است. با نگاهی به آمار دعاوی در نیمه اول سال جاری میلادی، پیش‌بینی می‌شود که حدود ۴۰۳۴ پرونده جدید در سال ۲۰۲۱ به ثبت رسیده که در مقایسه با ۳۷۷۷ پرونده سال قبل، افزایش ۶/۸ درصدی را نشان می‌دهد.

با افزایش استقبال مخترعین و شرکت‌های فناور از سیستم پتنت و روند صعودی درخواست‌های به ثبت رسیده در اقصی نقاط جهان، دعاوی حقوقی مرتبط با نقض پتنت نیز افزایش قابل توجهی یافته است. بررسی دقیق‌تر آمار شکایات ثبت شده در دادگاه‌های منطقه‌ای آمریکا به‌عنوان یکی از سیستم‌های معتبر پتنت در جهان، یک روند صعودی را نشان می‌دهد. مطابق با شکل ۱، در حالی‌که بیشترین تعداد دعاوی مربوط به سال ۲۰۱۵ با ۵۸۳۸ پرونده بوده است، اما این روند با کاهش نسبی در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹، به ۳۳۴۷ مورد رسیده است. با این حال، بررسی‌ها حکایت از آن دارد که این روند مجدد رو به افزایش رفته و در سال ۲۰۲۱، به ۴۰۳۴ پرونده خواهد رسید.

 

روند دعاوی پتنت آمریکا در سال‌های مختلف

شکل ۱- روند دعاوی پتنت آمریکا در سال‌های مختلف

 

شایان ذکر است که این دعاوی، هم از سوی شرکت‌های تولیدی و هم «NPE»ها (نهادهایی که هدفشان بهره‌برداری مستقیم از پتنت نبوده و بیشتر بر درآمدزایی از طریق صدور مجوز تکیه می‌کنند)، به ثبت رسیده که شکل ۱، سهم هر یک از آن‌ها را نشان می‌دهد. طیف وسیعی از شرکت‌ها و نهادهای تحقیقاتی را می‌توان به‌عنوان «NPE» طبقه‌بندی نمود که دانشگاه‌ها به‌عنوان سوی مثبت طیف و باج‌گیران پتنت به‌عنوان سوی منفی طیف، مشهورترین آن‌ها به شمار می‌روند. بررسی حوزه‌های فعالیت «NPE»ها نشان می‌دهد که این بازیگران در نیمه ابتدایی سال جاری میلادی، به تجارت الکترونیک و نرم‌افزار، شبکه، لوازم الکترونیکی و کامپیوترهای شخصی علاقه‌مندی بیشتری داشته‌اند. در عین حال، بیشترین جهش مرتبط با خدمات مالی بوده که با رشد ۱۷۱ درصدی همراه بوده است (از ۲۴ پرونده در نیمه اول سال ۲۰۲۰ به ۶۵ پرونده در نیمه اول سال ۲۰۲۱). در شکل زیر، حوزه‌های مورد علاقه «NPE»ها در نیمه اول سال جاری میلادی معرفی شده است.

 

حوزه‌های مورد علاقه «NPE»ها در نیمه اول سال جاری و بازه مشابه در سال ۲۰۲۰ 

شکل ۲- حوزه‌های مورد علاقه «NPE»ها در نیمه اول سال جاری و بازه مشابه در سال ۲۰۲۰ 

 

بدیهی است که شرکت‌های فناور بزرگ و مشهور، هدف بسیاری از این دعاوی نقض پتنت قرار می‌گیرند. بر اساس گزارش منتشر شده، سامسونگ با ۳۵ پرونده در صدر قرار گرفته و شرکت‌های اپل و گوگل با ۱۹ پرونده، مشترکاً در رده دوم جای دارند. «LG» با ۱۶ دعوی و «T Mobile» با ۸ مورد، دیگر شرکت‌هایی هستند که با بیشترین شکایت نقض پتنت مواجه شده‌اند.

 

ده شرکت روبرو شده با بیشترین شکایت نقض پتنت در آمریکا در نیمه ابتدایی ۲۰۲۱ 

شکل ۳- ده شرکت روبرو شده با بیشترین شکایت نقض پتنت در آمریکا در نیمه ابتدایی ۲۰۲۱ 

پربازدید‌ترین‌ها

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر
۱۴ مهر ۱۴۰۰

دعوت به همکاری در حوزه‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر

کانون پتنت ایران جهت توسعه تیم جستجوی نوآوری خود، از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته‌های مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه‌های برتر کشور دعوت به همکاری به‌ عمل می‌آورد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت
۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدرسه پاییزه مالکیت فکری وزارت بهداشت

آکادمی کانون پتنت ایران، با همکاری مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، اقدام به برگزاری یک مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققین دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نموده است. این مدرسه که متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی
۷ مهر ۱۴۰۰

شناسایی خودروهای فورد به کمک هولوگرام‌های نورانی

شرکت خودروسازی فورد، در یک همکاری فناورانه با شرکت لینکلن، فناوری جدیدی برای ایجاد نوعی هولوگرام سفارشی بر روی کاپوت خودرو توسعه داده‌اند. این هولوگرام که از ذرات بسیار ریز آب معلق در هوا تشکیل شده که توسط یک نورافکن روشن می‌شود، امکان تشخیص وسیله نقلیه را در شرایط خاص، از جمله انبوه خودروهای پارک شده در یک پارکینگ، آب و هوای ابری و یا تاریکی شب فراهم می‌نماید.

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی
۱۰ مهر ۱۴۰۰

قرارگیری یک نوجوان ۱۷ ساله در جایگاه یک مخترع سریالی

نوجوان ۱۷ ساله اهل «گوام»، موفق به دریافت چهار گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا شده است. «سونگو کانگ» که از کودکی علاقه خاصی به ساختن وسایل و چیزهای جدید داشت، عمده تمرکزش را بر شناسایی مشکلات پیرامون خود و حل آن‌ها گذاشته و همین رویکرد خلاقانه، تاکنون چهار اختراع کاملاً متفاوت را برایش به ارمغان آورده است.

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی
۲۸ مهر ۱۴۰۰

جستجوگر دارایی فکری دارکوب؛ ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی

پایگاه جستجوی «دارکوب»، با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار نموده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ
۱۱ مهر ۱۴۰۰

تعبیه یک سیستم کامل فیلم‌برداری و عکاسی در قلم هوشمند سامسونگ

رصد فعالیت‌های ثبت اختراع سامسونگ نشان می‌دهد که این شرکت فناور، ایده‌های جدید و متنوعی را برای قلم هوشمند خود در سر دارد. در ثبت اختراع جدید این شرکت، قابلیت تصویربرداری و ضبط صدا هم برای قلم هوشمند توصیف شده که استقلال نسبی قابل قبولی را برای این ابزار جانبی ایجاد می‌نماید. در طراحی سامسونگ، سنسورهای دوربین در انتهای قلم تعبیه شده‌ و با بیرون کشیدن نسبی آن از داخل گوشی، امکان تغییر زاویه و ارتفاع دوربین وجود دارد.