نگاهی به وضعیت مالکیت فکری تایوان در سال ۲۰۲۰
۱۷ مرداد ۱۴۰۰

نگاهی به وضعیت مالکیت فکری تایوان در سال ۲۰۲۰

بنا بر گزارش جدید دفتر مالکیت فکری تایوان (TIPO)، در سال ۲۰۲۰ میلادی و در نتیجه انتشار کووید-۱۹، روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این کشور متوقف شده و شاهد افت ۳/۴ درصدی بوده‌ایم. در حالی که طراحی‌های صنعتی نیز با افت تقریباً ۹ درصدی همراه بوده‌اند، اما یوتیلیتی مدل‌ها تغییر محسوسی نداشته و علائم تجاری نیز افزایش ۸ درصدی را تجربه نموده‌اند.

تایوان از اقتصادهای نوظهوری است که در سال‌های اخیر، با تکیه بر تجارب کشورهای موفق آسیای شرقی همچون ژاپن، کره جنوبی و چین، مسیر رشد و توسعه اقتصادی را هموار نموده است. در این میان، یکی از زیرساخت‌های مهم برای حرکت به سوی اقتصاد دانش‌بنیان، سیستم‌های مالکیت فکری است که توجه ویژه سیاست‌گذاران این کشور را به دنبال داشته است. دفتر مالکیت فکری تایوان در سال ۲۰۲۰ میلادی، با مدیریت قوانین مالکیت فکری و تلاش برای بهبود خدمات این دفتر، سعی در پیشبرد اهداف خود داشته و در این میان، همکاری‌های مختلفی با سایر دفاتر مالکیت فکری و ثبت اختراع را نیز دنبال نموده که به عنوان مثال، می‌توان به برنامه‌های شاهراه پیگیری ثبت اختراع (PPH) با ژاپن و کره جنوبی اشاره نمود. همچنین، این دفتر در مواجهه با آثار منفی اپیدمی کووید-۱۹، مجموعه‌ای از اقدامات پیشگیرانه، از جمله خدمات ارزیابی سریع و باکیفیت را راه‌اندازی نموده که میانگین زمان لازم تا نخستین اقدام رسمی در پرونده‌های ثبت شده را برای پتنت‌ها و علائم تجاری، به ترتیب به ۸/۷ و ۴/۷ ماه کاهش داده است.

مطابق با گزارش جدید دفتر مالکیت فکری تایوان، تعداد درخواست‌های ثبت اختراع در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۴۶۶۶۴ مورد بوده که در مقایسه با ۴۸۲۶۸ درخواست سال ۲۰۱۹، افت ۳/۴ درصدی را به دنبال داشته است. برخلاف روند کاهشی درخواست‌های ثبت اختراع، تعداد یوتیلیتی مدل‌ها تقریباً برابر با سال قبل بوده و از ۱۷۵۸۰ درخواست، به ۱۷۵۵۵ مورد رسیده است. این در حالی است که در بخش طراحی‌های صنعتی هم، شاهد یک روند نزولی هستیم، به‌طوری که درخواست‌ها از ۸۸۰۴ مورد در سال ۲۰۱۹، به ۸۰۱۹ مورد کاهش یافته است (کاهش ۹ درصدی). با این همه، به نظر می‌رسد که علائم تجاری تحت تأثیر این ویروس منحوس قرار نگرفته و از ۸۶۷۹۴ مورد در سال ۲۰۱۹، به ۹۴۰۸۹ علامت ثبت شده در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است. شکل زیر، روند درخواست‌های مالکیت فکری مختلف ثبت شده در دفتر مالکیت فکری تایوان طی سال‌های اخیر را نشان می‌دهد.

 

روند درخواست‌های ثبت شده در تایوان

شکل ۱- روند درخواست‌های مالکیت فکری ثبت شده در تایوان

 

اگر درخواست‌های ثبت اختراع را از منظر ماهیت متقاضیان بررسی کنیم، نکات جالبی به دست می‌آید. برای مثال، سهم شرکت‌های بزرگ از مجموع پتنت‌های به ثبت رسیده توسط متقاضیان داخلی، ۱۰۷۹۴ درخواست بوده که نسبت به سال قبل، کاهش ۴ درصدی را به همراه داشته است. در مقابل، «SME»ها با ۳۳۳۴ درخواست و رشد ۱۷ درصدی، نقش پررنگ‌تری نسبت به سال ۲۰۱۹ ایفاء نموده‌اند. در مجموع، صنایع با ۱۴۱۲۸ درخواست ثبت اختراع، در صدر فهرست متقاضیان ایستاده و مخترعین فردی با ۲۱۶۰ مورد، در رده بعدی جای دارند. مدارس و دانشگاه‌ها با ۱۸۵۳ درخواست و مؤسسات پژوهشی با ۷۵۸ عدد، از دیگر نهادهای فعال در حوزه ثبت اختراع تایوان در سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شوند. افزایش ۱۶ درصدی تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده از سوی دانشگاه‌ها، یکی از نکات قابل‌توجه گزارش اخیر دفتر مالکیت فکری تایوان به حساب می‌آید.

در میان متقاضیان ثبت اختراع، شرکت تایوانی «TSMC» با ۱۰۹۶ درخواست ثبت اختراع جدید و البته افت ۱۸ درصدی نسبت به سال قبل، بهترین عملکرد را داشته است. دو شرکت آمریکایی کوالکام و «APPLIED MATERIALS» نیز با ۷۲۰ و ۶۵۰ درخواست در سال ۲۰۲۰ میلادی، رده‌های دوم و سوم متقاضیان برتر ثبت اختراع در تایوان را از آن خود نموده‌اند. جالب اینجا است که علیرغم روند نزولی ثبت درخواست‌ها، کوالکام که رقیب اصلی «TSMC» در بازارهای بین‌المللی به شمار می‌رود، عملکرد بسیار بهتری نسبت به سال قبل داشته و رشد ۲۴ درصدی ثبت اختراعات در تایوان را تجربه نموده است.

در بین متقاضیان خارجی، ژاپن با ۱۲۱۱۰ درخواست در صدر قرار گرفته و آمریکا و چین، به ترتیب با ۶۲۶۵ و ۲۶۶۹ تقاضانامه ثبت اختراع، در رده‌های دوم و سوم جای دارند. کره جنوبی و آلمان هم با ۱۷۳۱ و ۹۳۱ مورد، در رده‌های بعدی ایستاده‌اند. کاهش ۸ و ۷ درصدی پتنت‌های به ثبت رسیده از سوی متقاضیان ژاپنی و آلمانی، در کنار رشد ۵ درصدی عملکرد شرکت‌های کره‌ای، از دیگر نکات جالب گزارش اخیر «TIPO» است.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.