اپل در میان ۱۰ خریدار برتر پتنت‌های چینی
۱۸ مرداد ۱۴۰۰

اپل در میان ۱۰ خریدار برتر پتنت‌های چینی

بررسی مبادلات پتنت در سال ۲۰۲۰ میلادی، حکایت از آن دارد که اپل در زمره خریداران بزرگ پتنت‌های چینی قرار گرفته است. بنا بر گزارش جدید انتشار یافته پیرامون مبادلات پتنت در چین، اپل تنها شرکت خارجی است که در سال ۲۰۲۰، در بین ۱۰ خریدار برتر پتنت‌های چینی قرار دارد. با افزایش دعاوی حقوقی علیه اپل و تلاش این شرکت برای حضور جدی‌تر در بازار چین، مدیران این غول فناوری آمریکایی سعی دارد تا سبد دارایی‌های فکری خود را گسترده‌تر نموده و به همین منظور، خریداری پتنت‌های مرتبط چینی را در استراتژی خود قرار داده‌اند.

همگان اپل را با محصولات نوستالژیکی همچون آیفون و آی‌واچ می‌شناسند. با وجودی که آمریکا به‌عنوان بازار اصلی این محصولات تعریف شده، اما بازارهایی همچون اروپا و چین هم در رادار مدیران این شرکت قرار دارند. رشد اقتصادی ادامه‌دار چین و افزایش قدرت خرید مردم این کشور، موجب شده تا در مسیری متفاوت از روند جهانی تسخیر بازارهای منطقه‌ای توسط فناوران چینی، این بار یک برند آمریکایی در تدارک حضور حداکثری در بازار این کشور برآید. اما این حضور، با چالش‌هایی هم همراه بوده است. دعاوی حقوقی مکرر چینی‌ها علیه اپل و لزوم حفاظت از زنجیره تأمین محصولات و خدمات در این کشور، این شرکت را بر آن داشته تا استراتژی خریداری پتنت‌های مرتبط با حوزه فعالیت خود را در دستور کار قرار دهد.

به دنبال این استراتژی جدید، اپل در سال ۲۰۲۰ میلادی، تنها شرکت غیرچینی حاضر در فهرست ۱۰ شرکت برتر خریدار پتنت در چین بوده است. بر اساس گزارش منتشر شده که با استفاده از داده‌های تحلیلی پلتفرم «PatSnap» بدست آمده، طی سال ۲۰۲۰ میلادی مجموعاً ۳۲۷.۷۷۳ پتنت مبادله شده و در بین بازیگران پیشگام، نام دو شرکت «Advanced New Technology» و «Alibaba Group» به چشم می‌خورد. خریداری ۷۲۶۱ پتنت توسط «Advanced New Technology» که با رقم ۱۲/۲ میلیارد یوانی همراه بوده، میانگین قیمتی ۱/۶۸ میلیون یوانی را برای هر پتنت نشان می‌دهد.

اپل نیز با ۱۶۸۴ مبادله پتنت، در رده هفتم این فهرست قرار دارد. بررسی دقیق‌تر فهرست ۱۰ شرکت برتر نشان می‌دهد که سه غول معروف چینی، شامل «BAIC Group»: فعال در صنعت خودرو، «PetroChina»: فعال در صنعت نفت و گاز و «Guangdong Power Grid»: فعال در حوزه انرژی نیز در این فهرست قرار دارند.

گفتنی است، یکی از مهم‌ترین معاملات پتنت اپل در چین، توافق یک میلیارد دلاری با اینتل در سال ۲۰۱۹ است که به موجب آن، بخشی از دارایی‌های اینتل در چین، در سال ۲۰۲۰ به اپل واگذار گردید. همچنین اپل توافقات دیگری نیز با شرکت‌های بزرگی همچون پاناسونیک داشته است. در کنار این موارد، این غول آمریکایی تعداد زیادی خرید استراتژیک پتنت هم در مقیاس کوچک‌تر و با شرکت‌های استارت‌آپی انجام داده که بخشی از آن‌ها در قالب تملک این شرکت‌ها بوده است. جالب‌تر این‌که اپل حتی با مخترعین فردی هم وارد معامله شده و مجموع همه این توافقات، یک سبد پتنت حاوی تقریباً ۴۲۰۰ پتنت چینی را برای این شرکت به ارمغان آورده است.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.