دویست ثبت اختراع برای سیستم کنترل خانه‌های هوشمند
۱۹ مرداد ۱۴۰۰

دویست ثبت اختراع برای سیستم کنترل خانه‌های هوشمند

جانسون کنترل (Johnson Controls) که یکی از رهبران شناخته شده صنعت ساختمان‌های هوشمند است، موفق به دریافت نودمین گواهی ثبت اختراع خود از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) شده است. این گواهی، به همراه رکورد اعجاب‌آور ۲۰۰ درخواست ثبت اختراع این شرکت در آمریکا که همگی حول یک سیستم مرکزی برای مدیریت مصارف انرژی در ساختمان‌ها می‌باشند، بیانگر استراتژی برون‌مرزی این شرکت ایرلندی برای ایجاد یک چتر حفاظتی حداکثری است.

هوشمندسازی ساختمان‌ها و استفاده از منابع انرژی پاک در آن‌ها، به یکی از موضوعات مورد توجه این روزها بدل شده است. بدیهی است که در این ماراتن رقابتی، موفقیت از آن شرکتی است که توجه بیشتری به توسعه ابتکارات جدید نشان داده و در تجاری‌سازی این نوآوری‌ها پیشگام باشد. جانسون کنترل، به‌عنوان یکی از شرکت‌های قدیمی صنعت ساختمان که کار خود را از سال ۱۸۸۵ آغاز نموده، دقیقاً با دنبال نمودن همین استراتژی، در تلاش مستمر برای توسعه نوآوری‌های مختلف، به‌ویژه در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی است. یکی از خدمات جدید و مهم این شرکت، یک سیستم مرکزی تأسیسات است که قادر به کنترل و تجزیه و تحلیل هزاران متغیر ساختمانی و داده‌های خارجی نظیر پیش‌بینی آب و هوا می‌باشد.

این پلتفرم که «OpenBlue Central Utility Plant» نام دارد، امکان بهینه‌سازی سیستم‌های مدیریت ساختمان را فراهم نموده و بدین شکل، مصرف انرژی را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. برای مثال، کارایی اعجاب‌انگیز این سیستم در یک مرکز درمانی اطفال در بیرمنگام، مصرف گاز طبیعی را تا ۶۹ درصد کاهش داده و صرفه‌جویی سالیانه ۲۵۰ هزار دلاری را موجب شده است. برآورد می‌شود که کاهش هزینه‌ها در این قرارداد ۲۵ ساله، به ۴۵۰ هزار دلار در سال هم افزایش یابد. این کارایی حیرت‌انگیز، استقبال خوب مشتریان را به دنبال داشته و به انعقاد بیش از ۴۰ قرارداد جدید برای استفاده از این سیستم منتج شده است.

اما این موفقیت به همین سادگی‌ها به دست نیامده و مدیون سرمایه‌گذاری تقریباً ۳ میلیارد دلاری برای تحقیق و توسعه در یک بازه کوتاه پنج ساله است. این شرکت فناور، در کنار تلاش برای ارائه ابداعات جدید و تجاری‌سازی آن‌ها، حفاظت از این دارایی‌های فکری ارزشمند را نیز به صورت جدی دنبال نموده و به همین واسطه، تا کنون بیش از ۲۰۰ تقاضانامه ثبت اختراع، در آمریکا به ثبت رسانیده است. این حجم از درخواست‌ها، آن هم برای یک شرکت ایرلندی فعال در اروپا، نگاه بین‌المللی این شرکت و لزوم حفاظت از نوآوری‌ها در بازارهای جذاب خارجی همچون آمریکا را نشان داده و بیانگر استراتژی یکپارچه و هماهنگ مالکیت فکری آن است. اخذ ۹۰ گواهی ثبت اختراع از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، آن هم تنها برای سیستم «OpenBlue» و نوآوری‌های بهینه‌سازی انرژی ساختمان‌ها، جایگاه این سیستم در سبد محصولات و خدمات جانسون کنترل را نشان می‌دهد.

آخرین دستاوردهای این شرکت، گواهی‌های ثبت اختراعی با شماره‌های «US 11036249» و «US 11061424» می‌باشند که به ترتیب در ژوئن و جولای سال جاری میلادی، توسط «USPTO» صادر شده‌اند. پتنت‌های مذکور، با پیش‌بینی دقیق دوره‌های زمانی اوج تقاضای انرژی در منطقه و بهینه‌سازی عملکرد مصرف در ساختمان، هم هزینه‌ها را کاهش داده و هم به سلامت محیط‌زیست و مقابله با تغییرات آب و هوایی کمک می‌کنند.

گفتنی است، سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای چشمگیر و استفاده مداوم از سیستم پتنت برای حفاظت از خروجی‌های نوآورانه، جانسون کنترل را به یک بازیگر مطرح در دنیای نوآوری مبدل نموده است. این شرکت در اوایل سال جاری میلادی، برای ششمین سال پیاپی، در فهرست ۱۰۰ نوآور برتر جهان (Clarivate Top 100 Global Innovator) قرار گرفت.

پربازدید‌ترین‌ها

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع
۳۰ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان «EPO» برای پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با ثبت اختراع

دفتر ثبت اختراع اروپا، فراخوان جدیدی برای پیشنهادات مرتبط با برنامه تحقیقات دانشگاهی (ARP) منتشر نموده است. بر اساس این فراخوان که پنجمین دوره حمایت از تحقیقات دانشگاهی در حوزه مالکیت فکری است، به هر یک از پژوهش‌های انتخاب شده، تا سقف ۱۵۰ هزار یورو تخصیص می‌یابد. در این فراخوان، سه حوزه تحقیقاتی شامل «از تحقیقات دانشگاهی تا اکوسیستم‌های نوآوری»، «هوش مصنوعی برای آموزش IP» و «هوش مصنوعی در حوزه پتنت» پوشش داده شده‌اند.

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل
۳ شهریور ۱۴۰۰

نظارت کامل بر عملکرد قلب به کمک بازوبندهای اپل

اپل بازوبند هوشمندی ابداع نموده که نظارت بر کارکرد قلب را تسهیل می‌کند. بنا بر ثبت اختراع جدید این غول سلامت دیجیتال، امکان کنترل کامل وضعیت قلب حتی در زمان حرکت و کارهای روزانه هم بدون اینکه مشکلی برای کاربر به دنبال داشته باشد، فراهم شده و اطلاعات در زمان واقعی، از طریق دستگاه‌های الکترونیک هوشمند قابل دسترس و استفاده خواهد بود.

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی
۱ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اهمیت پتنت‌های ضروری استاندارد برای صنایع ژاپنی

بنا بر مطالعه اخیر وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیرامون پتنت‌های ضروری استاندارد و صدور مجوز آن‌ها، اهمیت و کاربرد این پتنت‌ها در صنایع ژاپنی به شدت افزایش یافته است. افزایش اختلافات و تعارضات در زمینه صدور مجوز برای این دسته از پتنت‌ها، ضرورت وضع قوانین در مورد مراحل صدور مجوز، شرایط اعطای مجوز و ارائه اطلاعات بین طرفین مذاکرات را بیش از پیش نموده است.

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی
۳۱ مرداد ۱۴۰۰

افزایش فعالیت‌های ثبت اختراع فناوران انگلیسی در بازارهای خارجی

بنا بر گزارش دفتر مالکیت فکری انگلیس، هدف عمده فعالیت‌های ثبت اختراع متقاضیان انگلیسی، شامل یکی از دفاتر انگلیس، اروپا و آمریکا بوده و اکثر درخواست‌ها، حداقل در یکی از این سه دفتر به ثبت رسیده‌اند. در کنار این واقعیت، شواهد حاکی از آن است که تمایل فناوران انگلیسی نسبت به بازارهای آمریکا و چین رو به افزایش بوده و گواه این مسئله، در روند صعودی درخواست‌های ثبت اختراع در این دو کشور دیده می‌شود.

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری
۸ شهریور ۱۴۰۰

فرار اپل از یک دعوی جالب و پرداخت غرامتی ۳۰۸ میلیون دلاری

در حالی که اپل پیش‌تر ملزم به پرداخت غرامتی ۳۰۸.۵ میلیون دلاری برای نقض یک پتنت به شرکت «PMC» شده بود، اما حکم جدید دادگاه همه چیز را تغییر داد. بر اساس حکم جدید، نه تنها اپل تبرئه شده، بلکه هزینه‌های ناشی از دعوی هم بر دوش شرکت شاکی افتاده است. داستان این دعوی حقوقی و روش بکارگرفته شده توسط «PMC» بسیار خواندنی و جالب است. این شرکت، فناوران را برای فناوری‌هایی تحت فشار می‌گذارد که در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ثبت شده‌اند و باید بیش از بیست سال پیش، اعتبار آن‌ها به پایان می‌رسید.

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری
۲ شهریور ۱۴۰۰

استراتژی چندوجهی و پیچیده تسلا در حوزه نوآوری

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت تسلا، حجم زیاد نوآوری در این شرکت عنوان شده که موقعیت آن را به‌عنوان یکی از پیشگامان طراحی و تولید خودروهای الکتریکی، حفظ و تقویت نموده است. بنابر اطلاعات موجود، تسلا از زمان تأسیس خود، بیش از ۵۸۰ گواهی ثبت اختراع داشته و این سبد پتنت ارزشمند و متمایز، مسیر حرکت این شرکت به سوی آینده‌ای موفق را هموار نموده است. گروه ماشین‌آلات الکتریکی، حمل‌ونقل، نیمه‌هادی‌ها و فناوری‌های کامپیوتری، حوزه‌های اصلی تمرکز تسلا را شامل می‌شوند.